Marraskuu sanoin ja numeroin

Marraskuussa tuli täyteen vuosi Luonto-Liiton pääsihteerinä, kävin päivällisellä Victorian ja Danielin kanssa, matkustin Rovaniemelle katsomaan kaksi kertaa John Websterin elokuvan Katastrofin aineksia ja sain valmiiksi verkkovaikuttamista koskevan selvitystyön sekä vietin viikonloput Uudenmaan ympäristönsuojelupiirin, Luonto-Liiton ja Suomen luonnonsuojeluliiton syyskokouksissa. Kivaa on ollut!

Ympäristöjärjestöissä on marraskuussa valmistauduttu myös Cancunin ilmastokokoukseen ja valmisteltu tulevia hallitusohjelmatavoitteita. Luonto-Liitossa olemme avanneet Salakaadot seis -kampanjan yli 50 tunnetun suomalaisen tukemana sekä järjestäneet Mainoskupla-kilpailun ja Älä osta mitään -päivän.

Lisäksi blogini juhli viisivuotispäivää ja tuhannetta blogikirjoitusta. Marraskuussa olen jatkanut myös Hyvä johtaminen -kirjoitussarjaa.

Ohessa marraskuu vielä numeroina

– 7 haastattelua
– 9 puhetilaisuutta
– 4 tiedotetta tai kirjallista lausuntoa
– 5 artikkelia tai kolumnia
– 29 blogikirjoitusta
– 40 kokousta
– 6 seminaaria
– 8 kotimaan matkaa

Lisäksi kävin marraskuun aikana juoksemassa 22 kertaa  (yhteensä 234 km) ja pyöräilin 234 km.

Työtunteja ja yhteiskunnallista vapaaehtoistyötä kertyi kuukauden aikana yhteensä 334 tuntia eli keskimäärin vähän yli 11 tuntia kuukauden jokaisena päivänä. Tarkemmin tekemisistä voi lukea viikkopäiväkirjoista.

Tänä vuonna olen kuunnellut uudestaan jo aiemmin kuuntelemiani kirjoja, jotka ovat tehneet minuun viime vuosina erityisen vaikutuksen. 

Yksi niistä on tämä Joni Jaakkolan Väkevä elämä. Tämä on samalla 100. tänä vuonna lukemani/kuuntelemani kirja. 

Jaakkolan kirjassa on perusasiat hyvin kohdillaan. Kun rakentaa hyviä rutiineja ja pitää huolta unesta, ravitsemuksesta ja liikunnasta, pääsee arjessa sellaiselle tasolle, että pienet vastoinkäymiset tai sairaudet eivät vie sinua suoraan kellariin ja toimintakyvyttömäksi vaan pystyt palautumaan nopeammin ja paremmin arjen heittämistä haasteista. 

@inojalokkaaj #väkeväelämä @tammikirjat #jonijaakkola #kirjagram #kirjat #äänikirja
Oliver Burkeman kirjoittaa osuvasti toivosta kirjassaan Neljätuhatta viikkoa. Miten käytät loppuelämäsi päivät. 

Toivon tarkoituksena on olla soihtu pimeässä, mutta todellisuudessa se on kirous. Toivo on uskon asettamista oman toiminnan edelle. 

Toivo on sitä, että uskomme lastenvahdin olevan aina huutomatkan päässä kun sitä tarvitsemme. Tämä on perusteltua tietysti silloin, jos ajattelee tai on tilanteita, joissa millään mitä itse tekee, ei ole mitään väliä. 

Toivo on siis omien vaikutusmahdollisuuksien kieltämistä. Käytännössä tarkoittaen vallan antamista niille voimille, joita pitäisi muuttaa. Ei kuitenkaan kannata antaa pois omaa kykyään toimia ilmastokriisin ja luontokadon kaltaisten kysymysten parissa. 

Kun lakkaamme toivomasta, että kauhea tilanne vain ratkeaa jotenkin itsestään tai tilanne ei vain pahenisi, olemme vapaita aloittamaan työt tilanteen ratkaisemiseksi.
Hienoa pyöräkaistaa Laajasalontiellä!
Nyt se on ulkona! Rauhatädin ja mun yhteinen biisi Poljen, poljen. 

Räppäri ja sanataideohjaaja Rauhatäti eli Hanna Yli-Tepsa @rauhatati soitti mulle syksyllä 2024 ja ehdotti yhteisen räppibiisin tekemistä. Ehdotus oli niin hullu ja niin kaukana omasta mukavuusalueestani, että pakkohan siihen oli suostua. Itselläni ei ole mitään musiikillista taustaa ellei mukaan lasketa intohimoista gansta-räpin kuuntelua nuorena.

Kirjoitimme Rauhatädin kanssa syksyn, talven ja kevään aikana sanoituksia, harjoittelimme taustanauhojen kanssa ja pääsimme lopulta studioon äänittämään yhteisen biisin. Rauhatädin lisäksi mukana oli ammattilaisia 3rd Raililta ja Muumaa musiikilta. Näin lopputuloksena saatiin julkaistua mun elämäni ensimmäinen räppibiisi. Taustat kappaleeseen on tehnyt Kim Rantala.

Biisin nimi on ”Poljen, poljen”, ja se syntyi halusta sanoittaa omia kokemuksia ja tunnetiloja niistä hetkistä, kun puskee eteenpäin, vaikka tie on epätasainen. Kyseessä on kappale sinnikkyydestä, voimasta ja liikkeestä, joka ei pysähdy.

Tuore kappale kertoo myös siitä, miten ekologinen kulkeminen eli pyöräily, bussi, juna  tai ihan vaan kävely tai soutuveneily voi olla juuri se paras ilmastoystävällinen tapa liikkumiselle.

Ota kuunteluun Spotifysta, Youtubesta, Tidalista, Apple Musicista, SoundCloudista tai missä nyt ikinä musiikkia kuunteletkaan!
Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.