Lokakuun kokeilu: Rubikin kuution ratkaiseminen

Kokeilen tänä vuonna joka kuukausi jotain uutta tapaa. Lokakuussa kokeilin voisinko oppia ratkaisemaan Rubikin kuution.

Aiempaa kokemusta kuution ratkaisemisesta minulla ei ollut. Ellei sitä lasketa, kun kerran lapsena kylässä ollessamme jäin hetkeksi isäni ystävän luokse yksin. Löysin hyllystä rubikin kuution ja keksin, että kuutiossa olevat värejä osoittavat tarrat saa irti. Irroitin tarrat ja asettelin ne uudestaan niin, että kaikki värit olivat oikein. Isäni ja hänen ystävänsä tullessa takaisin esittelin ylpeänä, miten olin ratkaissut kuution.

Epäuskoisena isäni sekoitti kuution uudestaan ja jätti minut yksin huoneeseen. Olisitte nähneet hänen ilmeensä, kun tulin huoneesta ulos ratkaistun kuution kanssa. Hetken aikaa minua luultiin neroksi, kunnes tarrat eivät monen irroittelukerran jälkeen enää pysyneet paikallaan ja paljastin kepposen.

Palataan kuitenkin tähän päivään. Lapsellani on rubikin kuutio ja jossain olin törmännyt videoihin, joissa tyypit ratkaisevat kuution muutamissa sekunneissa.

Maailman ennätysvauhdeissa ei silmä pysy mukana, mutta onneksi verkosta löytyy kasapäin selkeitä opasvideoita kuution ratkaisemiseksi. Itse käytin opetteluun tätä TheMannisen videota.

Olennaista oli hahmottaa muutama asia:

  • Keskimmäiset palat eivät liiku
  • Kuutiota ei tehdä sivu kerrallaan vaan se ratkaistaan niin, että ensin tehdään pohja ja sen jälkeen jokainen kerros.
  • Kunhan on saanut yhden sivun (esim valkoisen) valmiiksi niin, että ylimmän/alimman rivin palikat ovat oikeassa paikassa suhteessa keskellä oleviin paloihin, on ratkaisu puhtaasti tiettyjen siirtojen varassa.

Oma harjoittelu eteni seuraavasti:

  • Harjoittelin kuution tekemistä opetusvideon avulla. Tähän meni muutama kerta eli muutama päivä.
  • Tämän jälkeen kirjoitin ratkaisukaavat paperilapulle ja ratkaisin kuutiota sen avulla ilman videota.
  • Kun homma sujui muistilapun avulla sujuvasti, aloin harjoitella siirtoja ilman muistilappua.
  • Kun muistin siirrot, aloin ottaa aikaa, kuinka nopeasti saisin ratkaistua kuution.

Ensimmäisen kerran onnistuin ratkaisemaan kuution ilman ohjetta 18.10. Tuolloin aikaa kului yhteensä 17 minuuttia ja 3 sekuntia.

Tämän jälkeen kehitys oli nopeaa. Seuraavana päivänä pääsin jo alle 10 minuutin ja syyslomalla 21.10. onnistuin ratkaisemaan kuution alle viiden minuutin.

Uuden ennätyksen tein jälleen 24.10. kun kuvasin oheisen videon. Tuolloin kello pysähtyi aikaan 3 minuuttia ja 28 sekuntia. Tässä oli mukana jo tuuria, koska palikat asettuivat sattumalta niin hyvin, että sain hypättyä muutaman vaiheen yli. Kuukauden lopussa onnistuin parhaimmillaan kellottamaan kuution ratkaisun aikaan 2 minuuttia ja 40 sekuntia.

Käytännössä tuolla kaavalla, hyvällä sorminäppäryydellä ja tuurilla olisi mahdollista päästä todennäköisesti minuutin tuntumaan, mutta sitä en enää jaksanut lähteä tavoittelemaan. Minulle riittää varsin hyvin se, että saan ratkaistua kuution keskimäärin 5-10 minuutissa.

Sitä en tiedä, miten nuo maailmanmestarit hoitavat homman muutamassa sekunnissa.

***

Ohessa vielä käyttämäni kaava vaihe vaiheelta:

1. Valkoinen pohja ja alarivi

  • Kun tekee ensimmäisen värin (valkoisen) valmiiksi pitää varmistaa, että ”alarivin” värit ovat kullakin sivulla samat kuin mikä on kyseisen sivun keskimmäisen palikan väri.
  • Tee niin kuin parhaimmaksi näet

2. Toinen rivi:

  • Y O Y’ O’ Y’ E’ Y E (pala ylärivin keskeltä keskirivin oikealle)
  • Y’ V’ Y V Y E Y’ E’ (pala ylärivin keskeltä keskirivin vasemmalle)

3. Keltainen viiva

  • E O Y O’ Y’ E’

4. Keltainen risti
(väärät palat vasemmalle ja suoraan eteen)

  • O Y O’ Y O Y Y O’

5. Keltaiset kulmat
(oikeassa paikassa oleva kulmapala on oikeassa etukulmassa)

  • Y O Y’ V’ Y O’ Y’ V

6. Keltaiset kulmat oikein päin
(valmis kulma on vasemmalla edessä)

  • O’ A O A’

Kirjaimet tarkoittavat seuraavaa:

  • Y=yläosa
  • O=oikea sivu
  • E=etuosa
  • V=vasen sivu
  • A=alaosa

Heittomerkki kirjaimen jälkeen tarkoittaa vastapäivään, ilman merkkiä, kuutiota käännetään myötäpäivään.


Ohessa kokemukset aikaisempien kuukausien kokeiluista.

Viiankiaapa 💚🌍

Välillä näyttää siltä, että yhä useampi on ymmärtänyt luonnon ja sen monimuotoisuuden merkityksen koko elämän perustana. Sitten välillä vaikuttaa siltä, että tästä ymmärryksestä ei seuraa konkreettista toimintaa ja johtopäätöksiä. 

Yhtenä esimerkkinä tästä skitsofreenisesta toiminnasta on Viiankiaapa. Sodankylässä on noin 10 000 vuotta vanha suo, joka toimii monien uhanalaisten lajien elinympäristönä. Luontoarvoiltaan arvokas suo on suojeltu Natura-ohjelmassa ja soidensuojelualueena. 

Joidenkin mielestä olisi kuitenkin fiksumpaa riskeerata tuo suo ja rakentaa sinne kaivos. Asetelma kääntyy helposti siihen, onko tärkeämpää suojella luontoarvoja vai kaivosyhtiön liiketoimintaa. Itselle valinta on aika selvä. 10 000 vuoden aikana muodostuneet yleiset luontoarvot ovat tärkeämpiä kuin yhden yrityksen taloudellinen voitto ja yksittäinen hanke. Ylisukupolvisten suojeluarvojen yli ei tule kävellä silloin, kun yhdelle yhtiölle iskee mineraalikiima. 

Erityisen ongelmalliseksi tilanteen tekee, että tämä ei ole ainoa tapaus. Jonossa on monia muitakin yrityksiä, jotka hamuavat arvokkaiden ja suojeltujen luontokohteiden luonnonvaroja. On irvokasta, että ympäristöjärjestöjen pitää puolustaa jo useaan kertaan suojeltuja kohteita. 

Mielenosoitus Viiankiaavan puolesta keräsi Helsinkiin noin 3500 mielenosoittajaa. Mielenosoituksen aluksi Greenpeacen Touko Sipiläinen muistutti myös laajemmasta ulottuvuudesta. Suomessa on mineraaleja, joita halutaan ja tarvitaan, täällä on uusiutuvaa energiaa ja viileä ilmasto. Tämä on houkutteleva ympäristö esimerkiksi datakeskuksille. Juuri siksi on tärkeää näyttää, että täällä kunnioitetaan myös luontoarvoja.
Mikä on mielestäsi elämän tarkoitus? 

Huimaa! Tämä taitaa olla ensimmäinen haastattelu ja julkinen ulostulo mun 50-vuotissynttäreistä eli elämän tarkoitus -projektista.

Viisi syytä elää – ympäristövaikuttaja Leo Stranius on kysynyt elämän tarkoitusta jo noin 90 ihmiseltä

”Tässäkö tämä nyt oli?” Leo Stranius mietti täyttäessään viisikymmentä. Hän päätti kysyä itselleen tärkeiltä ihmisiltä heidän suurimmista unelmistaan ja siitä, mitä he haluaisivat vielä elämässään tehdä.
Kolme tuntia tanssia Kaapelitehtaalla! Niin energisoivaa ja voimaannuttavaa. 

Kiitos @orkidea ja @faithlessofficial sekä kaikki Tanssijat!
Tänään oli ilo olla puhumassa Uudenmaan vihreiden kesäpäivillä tehokkaasta ajankäytöstä (eduskuntavaalikampanjassa). 

Mietin, että voisinkohan olla tällä tavalla avuksi myös muille ilmasto-, luonto- ja eläinoikeuksia sekä planetaarista kestävyyttä ajaville ehdokkaille? 

Vinkkaa tai kerro, jos joku hyviä asioita ajava taho kaipaisi ajanhallintaa! 

Kuva: @heidblom
Niin ihanaa ja energisoivaa! 

Yhteensä 3,5 tuntia pelkkää tanssia maailmanluokan tahtiin. Ulkona auringonlasku ja pimenevä syysilta. Jengi vain tanssii ja tanssii. 

Kiitos @cnnctfestival ja @arminvanbuuren
Oulu-Hailuoto on kyllä pyöräilijän unelmareitti. Tasaista ja laadukasta pyörätietä 25 km Hailuodon sillalle asti ja senkin jälkeen hyvää tilaa pyöräillä. Tuossa saa halutessaan ihan tosi hyvän 50-100 km pyörätreenin. Muutenkin Oulu on pelkkää pyöräilijän paratiisia!
Kesäloman aluksi triathlonin täysmatka ja nyt kesäkauden päätteksi puolimatka.

Uinti Mäkelänrinteen uimahallissa sujui hyvin. 1,9 km meni aikaan 37:53. Keskisyke 119. Siitä suihkun, saunan ja pukkarin kautta pyörän selkään. Vaihdossa meni yhteensä 12 minuuttia. Samalla söin banaanin ja join 6 dl vettä ja appelsiinimehua. 

Pyöräilin Helsingissä Raide-Jokerin vartta ja Malmin lentokentällä. 55 km kohdalla söin pari eväsleipää. Pyöräillessä join litran pullon vettä (jossa oli Nosht poretabletti) ja 0,75 litraa urheilujuomaa. Viimeiset 30 kilsaa vaivasi harmillisesti pyöräilijän (vai juoksijan) polvi ja vauhti piti tiputtaa todella minimiin. Pyörään tuhrautui aikaa yhteensä 3h 42min. Keskisyke oli 117. 

Pyörä kotiin, särkylääkettä ja lautasellinen tofu-tomaattipastaa sekä 4 dl vettä. Vaihto meni plörinäksi, koska jäin miettimään, että kannattaako kipeällä polvella lähteä juoksemaan. Syömiseen ja pohdintoihin meni yhteensä 40 minuuttia. 

Juoksin niin rauhallisesti kuin osasin. 14 km kohdalla kävin ostamassa Alepasta jäätelön. Lisäksi söin kolme vauhtikarkkia. Rauhallinen 21,1 km juoksu aikaan 2h 22min. Keskisyke oli 115.
 
Uintia lukuunottamatta ei oikein kulkenut. Tämä oli elämäni seitsemäs puolimatka ja varmasti kaikkien aikojen hitain ja tuskaisin sellainen. Yhteensä aikaa meni vaihtoineen ja taukoineen melkein kahdeksan tuntia.
Lähdin Raide-Jokerin perään Itäkeskuksesta fillarilla. Oulunkylässä oltiin samaan aikaan.
Saariston Rengastie päivässä. Lähtö Uudestakaupungista klo 8.00 aamulla. Pyöräily Taivasalon ja Kustavin kautta Heponiemeen ja siitä lossiin. 

Samalla matkalla oli myös tuttuja! Olipa kiva jakaa osa matkaa ja pisimmät lossimatkat muiden kanssa. Lossia odotellessa ehti myös syödä ja käydä uimassa. Nauvossa vasta klo 17 aikoihin. Sieltä matka jatkui Turun kautta takaisin Uuteenkaupunkiin. 

Lopuksi 50 kilsaa viilenevässä kesäillassa. Auringonlasku ja tasaista meditatiivista polkemista. Ei juurikaan muuta liikennettä. Kuulokkeissa hyvää musiikkia. Lähellä täydellistä. Viimeinen 5 km hiekkatietä metsän syleilyssä.

Liikkeelle klo 8.00 aamulla. Mökillä takaisin klo 23.00. Ajoaika 8 h 41 min. Kilsoja 211,1 ja keskinopeus 24,3 km/h. 

Reitti: Uusikaupunki-Taivassalo-Kustavi-Heponiemi-Iniö-Mossala-Houtskari-Korppoo-Nauvo-Parainen-Kaarina-Turku-Vehmaa-Uusikaupunki.
Seuraa minua Instagramissa