Vuosi 2010 – Toimintakertomus ja Kiitos!

Vuoteen 2010 on mahtunut useita iloisia onnistumisia ja karvaita pettymyksiä. Vuoden 2010 haastatteluita, puhetilaisuuksia ja kirjoituksia ovat hallinneet usein ilmasto- ja energiapolitiikka, kysymys ydinvoiman lisärakentamisesta, talouskasvu ja degrowth-keskustelu, kasvissyönti sekä kulutuskysymykset ja keskustelut ekologisesta elämäntavasta.

Luonto-Liiton pääsihteerin tehtävien puolesta olen ollut mukana Polttava Kysymys -ilmastolakikampanjassa, Äänestä ydinvoima historiaan -kampanjassa, Kevätseuranta-hankkeessa, degrowth-keskustelussa, Älä osta mitään -päivän ja Mainoskuplan valmisteluissa, Salakaadot seis -kampanjassa, Itämeren ja metsiensuojelun sekä ympäristökasvatustyön ja luonnonharrastuksen edistämisen parissa.

Vuonna 2010 omassa elämässäni tapahtui esimerkiksi seuraavia asioita:

– Olen työskennellyt Luonto-Liiton pääsihteerinä ensimmäisen kokonaisen vuoden. Luonto-Liiton jäsenmäärä on samalla kasvanut yli tuhannella henkilöllä, järjestö on saanut merkittäviä uusia lahjoituksia ja kampanjat ovat saaneet hienosti huomiota. Järjestössä on hyvä meininki!

– Olen toiminut Suomen luonnonsuojeluliiton valtuuston jäsenenä ja Uudenmaan ympäristönsuojelupiirin puheenjohtajana sekä Allianssin, Nuorten Akatemian ja Ympäristöareenan hallituksissa.

– Olen istunut Suomen kestävän kehityksen toimikunnassa ja Kansalaisyhteiskuntapolitiikan neuvottelukunnassa.

– Blogini valittiin Suomen ympäristöblogien ykköseksi ja täytti viisi vuotta. Tekstejä on tuona aikana kertynyt yli tuhat. Blogissani olen peruskirjoitusten lisäksi pitänyt vuonna 2010 ”Askelia tyytyväiseen elämään” (kevät) ja ”Hyvä johtaminen” (syksy) -kirjoitussarjoja sekä viikottaista viikkopäiväkirjaa.

– Olin mukana perustamassa Suomeen degrowth-verkostoa. Keväällä järjestimme degrowth-keskustelun Suomen sosiaalifoorumissa ja alkusyksystä kansainvälisen Kasvu murroksessa -seminaarin Vanhalla ylioppilastalolla.

– Tein oikeusministeriölle selvityksen verkkovaikuttamisesta ja kirjoitin siitä Helsingin Sanomien Vieraskynä-tekstin. Olen vuonna 2010 kirjoittanut kirja-artikkeleita mm. ilmastopolitiikasta, ympäristötietoisuudesta Suomessa ja kansalaistoiminnasta.

– Olin televisiossa YLE:n Ilmastodieetit-ohjelmassa asiantuntijapanelistina, olen esitellyt ekologista elämäntapaani Kansan Uutisissa, kertonyt päivästäni Kodin Kuvalehdessä ja Vihreässä Langassa, esitellut bloggaamista Uutispäivä Demarissa, puhunut ilmastonmuutoksesta Hymy-lehdessä sekä kommentoinut ajankohtaisia ympäristökysymyksiä usein televisiossa, radiossa ja eri lehdissä.

– Olen istunut aamupalalla Ralph Naderin kanssa, päivällisellä Presidentinlinnassa kruununprinsessa Victorian ja prinssi Danielin kanssa sekä käynyt kuuntelemassa Malediivien presidentti Mohamend Nasheedia ja Pekka Himasta.

– Hankimme ja remontoimme Annukan kanssa uuden kodin Helsingin Käpylästä sekä pohdimme asuntomme ympäristövalintakriteereitä Helsingin Sanomien juttusarjassa.

– Kävin kesälomalla pyöräretkellä Tankassa ja juoksin syntymäpäiväni kunniaksi maratonin sekä tein säännöllisesti lihaskuntoharjoittelua ja venyttelin.

– Olen allekirjoittanut elämäni ensimmäisen kustannussopimuksen ja tehnyt Tom Henrikssonin kanssa keväällä 2011 ilmestyvää Ekopop-kirjaa ekologisesta ja onnellisesta elämästä.

Kuluneen vuoden jälkeen voin erinomaisesti. Olen ollut pääsääntöisesti terve, veriarvoni ovat kunnossa ja fyysinen kuntoni on erinomainen. Onnellisuuttani ovat lisänneet päivittäisen oppimisen ja kiitollisuuden vaaliminen, myönteinen elämänasenne, ihanat ystävät ja parisuhde, aktiivinen kuntoilu ja järjestötoiminta sekä vegaaninen ruokavalio, päihteettömyys ja turhasta viihdesyömisestä (makeiset, limsat, sipsit, keksit ja pullat) pidättäytyminen.

Tässä vuosi 2010 lukuina:

– 98 haastattelua (televisio, radio, lehdet)
– 93 puhetilaisuutta tai luentoa
– 17 kirjallista lausuntoa
– 47 tiedotetta
– 85 artikkelia, juttua tai kolumnia lehtiin tai verkkosivuille
– 274 blogitekstiä (www.leostranius.fi)
– 457 kokousta
– 29 seminaaria yleisön joukossa
– 7 tempausta/mielenosoitusta (järjestäjänä)
– 43 kotimaan tai ulkomaan matkaa

– 2253 km juoksua
– 4429 km pyöräilyä
– 56 lihaskuntoharjoitusta

Yhteensä 2028 tuntia erilaisia töitä sekä lisäksi 1417 tuntia yhteiskunnallista vapaaehtoistyötä ja 543 tuntia kuntoilua. Lisäksi käytin aikaa 154 tuntia asuntoon liittyvään remonttiin. Keskimäärin siis yli 11 tuntia jotain viikon jokaisena päivänä vuoden 2010 aikana.

Yksin voi tehdä niin vähän. Vuoden 2010 aikana ansaituista nettotuloista lahjoitin noin 10 prosenttia hyväntekeväisyyteen.

Suurin kiitos kuuluu kaikesta tästä Sinulle! Kiitos kaikille teille, joiden kanssa olen saanut jakaa vuoden 2010 surut ja ilot!

Lue myös nämä:
Vaihtoehtoinen uudenvuodenpuhe (31.12.2010)
Vuosi Luonto-Liiton pääsihteerinä (9.11.2010)
Vuosi 2010 – puolivälin katsaus (2.7.2010)
Vuosi 2009 paketissa ja lukuina – Kiitos! (4.1.2010)

* * *

6 kommenttia artikkeliin ”Vuosi 2010 – Toimintakertomus ja Kiitos!”

  1. Mikä se olikaan se organisaatio,joka julisti blogisi parhaaksi, Google ei tunne ollenkaan?

  2. Vähän tuo nyt haiskahtaa … vain Suomessa ja Googlaus antaa vain firman omia kehuja..?.

    Ja palkitut blogit, Tuukka Simonen ei ole kohta vuoteen kirjoittanut tavuakaan blogiinsa..?

    Ja ei yhtään ilmastokriittistä blogia mukana, vain uskovien ….?

    Ettei olisi vihreä peitejärjestö omakehuun 😉 ?

  3. Jos noin niin vähintäänkin yksisilmäinen, enpä antaisi toimeksinantoa moiselle putiikille !
    Vähän kuin tämä vihreiden usein viittaama ”SourceWatch”, jonka perustaja Wikipedian mukaan on Vietnamin sodan aikainen ”aktivisti”, samaa isänmaanparturien porukkaa kuin filmitähti Jane Fonda, joka istui Pohjois-Vietnamilaisen tykin piipulla ja solvasi isänmaansa vapautta puolustavia sotilaita !

  4. Päivitysilmoitus: Eipä ole tylsää | Teemusta

Kommentointi on suljettu.

Uusi ruokatrendi on täällä. 

SIPULIVESI!

Pilko sipulia ja laita kylmään hanaveteen. Juo hitaasti nautiskellen. Tarvittaessa voit antaa sipuliveden olla hetken jääkaapissa. 

Sipulivesi antaa kivan terveysboostin! Se on vanhan kansan perinne, jota itsekin nautin usein lapsena. Mahdollisia hyötyjä ovat antioksidantit, vastustuskyvyn paraneminen, ruansulatuksen tuki ja antibakteerinen vaikutus. 

Sipulivesi ei luonnollisesti puhdista kehoa myrkyistä, polta rasvaa tai korvaa lääkitystä tai monipuolista ruokavaliota. 

Milloin tätä saa kaupoista tai ravintoloista? 😅
Jes! Vegemesuilta löytyi ihan mielettömän helppo lasagneresepti ja päätettiin heti kokeilla tehdä sitä 11-vuotiaan kanssa, joka teki kokkailustamme myös tämän videon. 

Salaisuus tässä se, että valkokastike tehdään tofusta, hummuksesta ja kaurakermasta. Toimii todella hyvin! 

Kiitos @jalotofu reseptistä!
Vegaaninen japanilainen juustokakku! Soijajugurttia, keksejä ja yöksi jääkaappiin.
Huh. Olen tehnyt seitsemän minuutin lihaskuntotreenin nyt joka ikinen aamu yhteensä 1050 kertaa peräkkäin. 

Tammikuun alussa vuonna 2020 aloitin tekemään seitsemän minuutin lihaskuntotreeniä joka aamu. Tätä aiemmin olin tehnyt jumpan tyypillisesti muutaman kerran viikossa. 

Ehdin tuolloin tehdä lihaskuntotreenin joka aamu yhteensä 1022 päivää putkeen kunnes 19.10.2022 olin kuumeessa (38,5) ja jumppa jäi tekemättä. 

Tämän jälkeen olen taas jatkanut treenin tekemistä automaattisesti ja säännöllisesti. Vasta nyt havahduin miettimään ja laskemaan kuinka monta päivää on kertynyt sitten lokakuun 2022. Huomasin, että päivittäinen putki onkin jo venynyt uuteen ennätykseen. 

Treeniä on tehty kodin lisäksi mm yöjunan hytissä, hotellihuoneissa, ystävien ja sukulaisten luona sekä mökkien pihoilla ja laitureilla. Pääsääntöisesti treeni on tehty kotona olohuoneessa, kuten tänään. Myös niinä päivinä kun olen juossut puolimaratonin, maratonin tai suorittanut täydenmatkan triathlonin tai meditoinut muuten koko päivän. Välillä energisenä ja välillä vähän väsyneenä. 

Yhdistävä tekijä on se, että treeni on tehty aina joka aamu ja olen siitä erittäin tyytyväinen. Sillä saan aina pienen aktivoinnin, lisäbuustin ja energiaa päivään. Onni on myös se, että matkalle ei ole sattunut vakavia sairastumisia tai loukkaantumisia. Muutenhan tämä ei olisi ollut mahdollista. 

Vuosien myötä tästä treenistä on tullut automaattinen tapa. Sellainen rutiini, jossa aika työskentelee puolestasi eikä sinua vastaan. Tarvitsisi nähdä erityistä vaivaa, jotta osaisin enää jättää treenin tekemättä. Pienellä investoinnilla voi tehdä ajan kanssa suuria asioita.
#kilpisjärvi #tromso #narvik #luleå #haaparanta #tornio #lofoten #norway #sweden #finland
Ranskan ympäriajon videopätkiä katsellessa huomasin, että ammattipyöräilijä Tadej Pogacarilla oli pyörässä aina Hulk-tarra antamassa tsemppiä polkemiseen. 

Sain itsekin omaan pyörään nyt lapselta Leo-leijona-tarran. Saa nähdä nousevatko keskinopeudet.
Saana 

#saana #saanatunturi #kilpisjärvi
Nyt en ole ”vain” triathlonisti vaan lisäksi myös kulttuuritriathlonisti! Olenhan suorittanut todestettavasti Lieksan kulttuuritriathlonin yhdessä lasten kanssa. 

Ensimmäisenä lajina oli kirjasto, toisena kulttuurikeskus ja lopuksi vielä Pielisen museo. 

Hieno konsepti Lieksan kaupungilta!

Hommaan kuului mulla bonuksena myös 100 km pyöräily Joensuusta Lieksaan ja uiminen Lieksanjoessa. Kulttuurikohteiden vaihdot mentiin juoksujalkaa, että ehdittiin vielä junalle ja illaksi takaisin Joensuuhun. 

#lieksa #kulttuuritriathlon #triathlon
Eilen 12 tuntia meditointia, tänään melkein 12 tuntia pyöräilyä: Helsinki - Karkkila - Forssa - Loimaa - Turku - Uusikaupunki.
Se oli kaukainen haave. Täysmatkan triathlonin (3,8 km uinti, 180 km pyöräily ja 42,2 km juoksu) eli ironman suorittaminen tuntui täysin tavoittamattomalta. 

Olin kyllä käynyt toisinaan uimassa muutaman kilometrin, pyöräillyt pitkiä matkoja ja juossut maratoneja sekä tehnyt yhden puolimatkan, mutta ironman eli kaikki nuo peräkkäin tuntui utooppiselta ja täysin saavuttamattomalta. 

Sitten löysin syksyllä 2022 Helsinki Triathlon seuran ja hurahdin harjoitteluun. Huomasin, että nautin harjoittelusta suunnattomasti, mutta kilpailu tai tapahtumat eivät voisi vähempää kiinnostaa. Viime kesänä vastoin omia odotuksia tein ensimmäisen töysmatkani (omatoimisesti) juuri alle 50-vuotiaana. 

Tavoitteiden saavuttaminen luo helposti uusia tavoitteita. Odotushorisontti uhkaa karata kauemmaksi. 

Päässäni syntyi ajatus, että olisi kiva olla tehtynä ironman alle viiskymppisejä ja sen lisäksi myös yli viisikymppisenä. Viimeisen vuoden ajan olen harjoitellut vähän kevyemmin, mutta riittävästi ja peruskunto on aika hyvä vuosien harjoittelun myötä. Eilen kesäloman ensimmäisenä päivänä olin taas viime vuoden tapaan uimassa, pyöräillemässä ja juoksemassa. 

Ja se oli siinä! Toinen Käpylä-ironman tehtynä, nyt yli viisikymppisenä. Vaikka harjoittelu itsessään on parasta niin kyllähän tästäkin tulee hyvä olo! Tästä on hyvä aloittaa loma. Hyvää kesää kaikille! 

Mutta mitä seuraavaksi?

Iso kiitos valmentaja @kirsipaivaniemi ja @helsinkitriathlon kun mahdollistatte unelmien tekemisen todeksi ja kiitos kaikille kanssatreenaajille sekä kovasti tsemppiä tuleviin harjoituksiin ja koitoksiin. Nähdää taas treeneissä!

#triathlon #helsinkitriathlon #käpylä
Hyvää kesäpäivänseisausta! Vähän oli kylmät vedet uida, mutta maisemat oli kesäillassa upeita!
Tänään Malmin lentokentällä 80 km pyöräily! 

Tasaista eikä liikennettä vaikka pinta vähän epätasainen. Melkein tekisi mieli alkaa puolustaa tässä vaiheessa kenttää rakentamiselta. Tämähän on loistava treeniympäristö!

#pyöräily #triathlon
Hienoa pyöräkaistaa Laajasalontiellä!
Seuraa minua Instagramissa