Vuosi Luonto-Liiton pääsihteerinä

Viime viikon maanantaina (1.11.) tuli tasan vuosi täyteen töitä Luonto-Liiton pääsihteerinä. Valinta tehtiin valtuuston kokouksessa 6.9.2009 ja nimitys julkistettiin 14.9.2009: Luonto-Liiton pääsihteeriksi Leo Stranius.

Tarkemmin ottaen pääsin aloittamaan urani jo perjantaina (9.10.2009) kun istuin Luonto-Liiton pääsihteerinä Jenny ja Antti Wihurin  rahaston juhlatilaisuudessa Finlandia-talolla yhdessä puheenjohtaja Mauno Särkän kanssa. Tilaisuudessa myönnettiin Luonto-Liitolle 100 000 euron kunniapalkinnon pitkäaikaisesta ja arvokkaasta työstä lasten ja nuorten omaehtoisen ympäristötoiminnan edistämiseksi. Kirjoittelin päivästä aikanaan tänne: Yhtä juhlaa.

Työsuhteeni virallisena vuosipäivänä (1.11.2010) olin avaamassa Salakaadot seis -kampanjaa sekä päivällisellä Presidentinlinnassa kruununprinsessa Victorian ja prinssi Danielin kanssa. Yhtä juhlaa koko vuosi ei tietenkään ole ollut. Siihen on mahtunut aika monta tuntia raakaa työtä.

Tässä pääsihteerin vuosi (1.11.2009-31.10.2010) lukuina:

– 115 haastattelua (televisio, radio, lehdet)
– 93 puhetilaisuutta tai luentoa
– 15 kirjallista lausuntoa
– 86 kirjoitusta, juttua tai kolumnia lehtiin tai verkkosivuille
– 50 lehdistötiedotetta
– 261 blogikirjoitusta (https://www.leostranius.fi)
– 452 kokousta
– 26 seminaaria (yleisön joukossa)
– 7 tempausta tai mielenosoitusta (järjestäjänä)
– 40 kotimaan tai ulkomaan matkaa

Vuoteen on mahtunut paljon iloja, onnistumisia, oppimisen paikkoja ja haasteita! Ilmasto- ja energiapoliittista vaikuttamista Kööpenhaminan ilmastokokouksen ympärillä, Polttava Kysymys -ilmastolakikampanja sekä Äänestä ydinvoima historiaan -kampanja, Kevätseuranta-hanke ja luonnon monimuotoisuuden teemavuosi, degrowth-keskustelun rantautuminen Suomeen, kulutuskriittisyyttä sekä Mainoskupla-kilpailu ja Älä osta mitään päivä,  suurpetojen ja susien suojelua, Salakaadot seis -kampanjan avaus sekä Itämeren ja metsiensuojelua, ympäristökasvatusta ja luonnonharrastusta. Vaikka mitä!

Mahtava meininki, upeita ihmisiä ja hienoja kampanjoita. Kiitos kaikille teille, joiden kanssa olen saanut tehdä tätä!

3 kommenttia artikkeliin ”Vuosi Luonto-Liiton pääsihteerinä”

  1. Päivitysilmoitus: Marraskuu sanoin ja numeroin

Kommentointi on suljettu.

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”