Viikko ohjelma 17/2014 (20.-26.4.2015)

Rakkaudesta luontoon - Leo StraniusEduskuntavaalit ovat ohi. Ohessa vielä viisi ajatusta eduskuntavaaleista.

Vaikka oma tulos ei riittänyt läpimenoon, tuntuu hyvältä, että Vihreät otti reilun vaalivoiton niin Helsingissä kuin koko maassa. Tuntuu uskomattomalta, että noin 320 henkilöä halusi olla tavalla tai toisella auttamassa omaa vaalikampanjaa. Kiitos!

Työ paremman maailman puolesta jatkuu nyt Suomen luonnonsuojeluliitossa sekä Helsingin kaupunginvaltuustossa ja ympäristölautakunnassa. Varmasti myös kaikilla muilla mahdollisilla foorumeilla, joissa olen mukana.

Tänään olin jo töissä Suomen luonnonsuojeluliitossa ja tällä viikolla on myös kaupunginvaltuuston kokous. Sama avoimuus jatkuu vaaleista riippumatta. Ohessa siis alkaneen viikon viikko-ohjelma.

Maanantai 20.4.

– Eduskuntavaalikampanjan analyysi
– Suomen luonnonsuojeluliiton toimistolle: Tilannekatsaus, sähköpostit ja kuluvan viikon suunnittelu

Tiistai 21.4.

– klo 10-11 SLL toimistokokous
– klo 11-12 SLL päällikkö-tiimi

Keskiviikko 22.4.

– klo 15-16 HSY Ilmastoinfon tempaus @Lasipalatsin aukio
– klo 16-18 Helsingin Vihreiden valtuustoryhmän kokous
– klo 18-21 Helsingin kaupunginvaltuuston kokous

Torstaina 23.4.

– klo 10-12 SLL-touhun osastokokous
– klo 21-23 Eduskuntavaalikampanjan purkukokous

Perjantai 24.4.

– klo 10-12 Juna: Helsinki – Tampere
– klo 12-14 Luento yhteiskunnallisesta vaikuttamisesta @Tampereen yliopisto
– klo 15-17.30 Juna: Tampere – Pieksämäki
– klo 17.30-21 SLL hallituksen kokous @Pieksämäki

Lauantai 25.4.

– Suomen luonnonsuojeluliiton valtuuston kevätkokous @Pieksämäki

Sunnuntai 26.4.

– Suomen luonnonsuojeluliiton valtuuston kevätkokous @Pieksämäki

* * *

Miksi viikko-ohjelma?

Kansalaisvaikuttamisen ja politiikan tekemisen pitää olla mielestäni avointa.

Tätä periaatetta noudattaen pyrin julkaisemaan tiedossa olevani viikko-ohjelmani etukäteen aina maanantaisin.

Toki muutosvarauksin. Ohjelmani ja aikatauluni kun usein elävät aika paljon viikon mittaan, kuten varmasi useimmilla meistä.

Ohjelmaan on koottu kokouksia, tapaamisia ja julkisia esiintymisiä.

Toivon, että tätä kautta blogini lukijoilla on parempi mahdollisuus seurata sitä, millaista työni ympäristöjärjestöjohtajana, Helsingin kunnallispoliitikkona ja kansalaisvaikuttajana on.

* * *

3 kommenttia artikkeliin ”Viikko ohjelma 17/2014 (20.-26.4.2015)”

  1. Taitaa olla niin, että luonnonsuojeluliitoista on tullut cleantech-lobbareita, kun sieltä tulee enemmän puhetta teollisuuden puolesta kuin sen tuhoja vastaan. Tänään julkaistiin päätös ottaa Suomen metsät täyskäyttöön, jotta kiinalaiset saavat pyyhkiä markkinarakonsa ja paketoida vielä krääsänsä – mutta itkeekö kukaan nyt luonnon puolesta, vai juhlivatko vain tulevia kasvulukuja. Mitä se sellainen kestävä kasvu nyt on? Minkä pitäisi siinä kestää, kun luonto ei ainakaan kestä enää lisää ihmisen toiminnan kasvua. Ja mitä sitten tapahtuu jos tulee vielä toinen ja kolmas jättisellutehdas, jos nyt jo puhutaan täyskäytöstä. Hirveää tuhoa luonnolle ja ilmastolle, ja sitten saadaan kuunnella valheita hiilineutraalisuudesta ja kestävistä hakkuista.

    Kivahan se on jos vihreät ovat kasvu-uralla puolueena, mutta jos todella haluaa jotain pelastaa, niin jotain muuta kuin kasvua on alettava tarjoamaan yhteiskunnan perustaksi. Ihan samaa pitää miettiä luonnonsuojeluliitoissa. Kaikki muu on mielestäni populistista puppua, ja ihmiset tulevat sen huomaamaan kasvun jyrätessä vähitellen joka paikkaan. Ja ennen kaikkea luonto tulee katoamaan samalla. Mitä oikeasti hyödyttää enää estää pieniä hakkuita, kun yhteiskunnan rahoitus alkaa perustumaan jättimäiselle metsien liikakäytölle ja vihreätkään eivät uskalla tätä kritisoida, vaan kunhan teollisuus lisää bio-sanan, niin asia näyttää kestävältä vihreillekin.

    Noista sinun videoista herätti ihmetystä se, jossa kerroit että et vihaa ketään. Miksi et vihaa sellaisia jotka myrkyttävät sinut ja lapsesi? Miksi et vihaa sellaisia, jotka tietoisesti ajavat lajit sukupuuttoon? Jos joku löisi lastasi kadulla, niin olisitko ihan yhtä hymyissä suin kun kertoessasi siitä, että et vihaa niitä jotka työntävät lapsesi keuhkot täyteen myrkkyjä tehdessään rahaa itselleen?

  2. Ihmiselle luonnollisia tunteita ei pitäisi kokonaan tukahduttaa minkään verukkeen perusteella.Niistä voi olla hyötyä luonnonsuojelussakin.Vihan ilmaus ei välttämättä ole väkivaltaista ja tuhoavan raivokasta.Sen voi kanalisoida positiiviseksi aktiivisuudeksi..

    Jollain tavalla kansalaisia on innostettava olemaan osaaottavampia ja vaikuttamaan oman tulevaisuutensa ympäristöystävälliseksi tekemisessä. Saattaa tuntua populistiselta ajattelulta, mutta emme saisi nähdä tulevaisuutta vain kielteisenä.Tappioista ja epäonnistumisista huolimatta jokainen osaltamme voimme yrittää vaikuttaa suotuisan muutoksen saamiseksi aikaan ilmasto-ympäristö ja luonnonsuojelukysymyksissä.Tämä niin Suomessa kuin kansainvälisesti. Ja tähänhän ekologisesti ajattelavt, Vihreät ja Leo omalla tavallaan pyrkivät, olkootpa heidän strategiassaan sitten monenmoisia epäkohtia ja virheitä.Elämän käytäntö opettaa, ja sen antamat opetukset tulisi ottaa huomioon. Tuo jatkuvan talous-ja väestökasvun suosiminen tulisi tosiaan ottaa vakavasti keskustelun ja päätösten aiheeksi luonnonsuojelussakin.

    Jotain on kuitenkin tehtävä, eikä lamautua toivottomaan tilaan mitään yrittämättömäksi.Pitäisi osata katsoa asioita optimistisesti.Jos epäonnistutaan, niin aloitetaan taas ponnistus uudestaan.

Kommentointi on suljettu.

Uusi ruokatrendi on täällä. 

SIPULIVESI!

Pilko sipulia ja laita kylmään hanaveteen. Juo hitaasti nautiskellen. Tarvittaessa voit antaa sipuliveden olla hetken jääkaapissa. 

Sipulivesi antaa kivan terveysboostin! Se on vanhan kansan perinne, jota itsekin nautin usein lapsena. Mahdollisia hyötyjä ovat antioksidantit, vastustuskyvyn paraneminen, ruansulatuksen tuki ja antibakteerinen vaikutus. 

Sipulivesi ei luonnollisesti puhdista kehoa myrkyistä, polta rasvaa tai korvaa lääkitystä tai monipuolista ruokavaliota. 

Milloin tätä saa kaupoista tai ravintoloista? 😅
Jes! Vegemesuilta löytyi ihan mielettömän helppo lasagneresepti ja päätettiin heti kokeilla tehdä sitä 11-vuotiaan kanssa, joka teki kokkailustamme myös tämän videon. 

Salaisuus tässä se, että valkokastike tehdään tofusta, hummuksesta ja kaurakermasta. Toimii todella hyvin! 

Kiitos @jalotofu reseptistä!
Vegaaninen japanilainen juustokakku! Soijajugurttia, keksejä ja yöksi jääkaappiin.
Huh. Olen tehnyt seitsemän minuutin lihaskuntotreenin nyt joka ikinen aamu yhteensä 1050 kertaa peräkkäin. 

Tammikuun alussa vuonna 2020 aloitin tekemään seitsemän minuutin lihaskuntotreeniä joka aamu. Tätä aiemmin olin tehnyt jumpan tyypillisesti muutaman kerran viikossa. 

Ehdin tuolloin tehdä lihaskuntotreenin joka aamu yhteensä 1022 päivää putkeen kunnes 19.10.2022 olin kuumeessa (38,5) ja jumppa jäi tekemättä. 

Tämän jälkeen olen taas jatkanut treenin tekemistä automaattisesti ja säännöllisesti. Vasta nyt havahduin miettimään ja laskemaan kuinka monta päivää on kertynyt sitten lokakuun 2022. Huomasin, että päivittäinen putki onkin jo venynyt uuteen ennätykseen. 

Treeniä on tehty kodin lisäksi mm yöjunan hytissä, hotellihuoneissa, ystävien ja sukulaisten luona sekä mökkien pihoilla ja laitureilla. Pääsääntöisesti treeni on tehty kotona olohuoneessa, kuten tänään. Myös niinä päivinä kun olen juossut puolimaratonin, maratonin tai suorittanut täydenmatkan triathlonin tai meditoinut muuten koko päivän. Välillä energisenä ja välillä vähän väsyneenä. 

Yhdistävä tekijä on se, että treeni on tehty aina joka aamu ja olen siitä erittäin tyytyväinen. Sillä saan aina pienen aktivoinnin, lisäbuustin ja energiaa päivään. Onni on myös se, että matkalle ei ole sattunut vakavia sairastumisia tai loukkaantumisia. Muutenhan tämä ei olisi ollut mahdollista. 

Vuosien myötä tästä treenistä on tullut automaattinen tapa. Sellainen rutiini, jossa aika työskentelee puolestasi eikä sinua vastaan. Tarvitsisi nähdä erityistä vaivaa, jotta osaisin enää jättää treenin tekemättä. Pienellä investoinnilla voi tehdä ajan kanssa suuria asioita.
#kilpisjärvi #tromso #narvik #luleå #haaparanta #tornio #lofoten #norway #sweden #finland
Ranskan ympäriajon videopätkiä katsellessa huomasin, että ammattipyöräilijä Tadej Pogacarilla oli pyörässä aina Hulk-tarra antamassa tsemppiä polkemiseen. 

Sain itsekin omaan pyörään nyt lapselta Leo-leijona-tarran. Saa nähdä nousevatko keskinopeudet.
Saana 

#saana #saanatunturi #kilpisjärvi
Nyt en ole ”vain” triathlonisti vaan lisäksi myös kulttuuritriathlonisti! Olenhan suorittanut todestettavasti Lieksan kulttuuritriathlonin yhdessä lasten kanssa. 

Ensimmäisenä lajina oli kirjasto, toisena kulttuurikeskus ja lopuksi vielä Pielisen museo. 

Hieno konsepti Lieksan kaupungilta!

Hommaan kuului mulla bonuksena myös 100 km pyöräily Joensuusta Lieksaan ja uiminen Lieksanjoessa. Kulttuurikohteiden vaihdot mentiin juoksujalkaa, että ehdittiin vielä junalle ja illaksi takaisin Joensuuhun. 

#lieksa #kulttuuritriathlon #triathlon
Eilen 12 tuntia meditointia, tänään melkein 12 tuntia pyöräilyä: Helsinki - Karkkila - Forssa - Loimaa - Turku - Uusikaupunki.
Se oli kaukainen haave. Täysmatkan triathlonin (3,8 km uinti, 180 km pyöräily ja 42,2 km juoksu) eli ironman suorittaminen tuntui täysin tavoittamattomalta. 

Olin kyllä käynyt toisinaan uimassa muutaman kilometrin, pyöräillyt pitkiä matkoja ja juossut maratoneja sekä tehnyt yhden puolimatkan, mutta ironman eli kaikki nuo peräkkäin tuntui utooppiselta ja täysin saavuttamattomalta. 

Sitten löysin syksyllä 2022 Helsinki Triathlon seuran ja hurahdin harjoitteluun. Huomasin, että nautin harjoittelusta suunnattomasti, mutta kilpailu tai tapahtumat eivät voisi vähempää kiinnostaa. Viime kesänä vastoin omia odotuksia tein ensimmäisen töysmatkani (omatoimisesti) juuri alle 50-vuotiaana. 

Tavoitteiden saavuttaminen luo helposti uusia tavoitteita. Odotushorisontti uhkaa karata kauemmaksi. 

Päässäni syntyi ajatus, että olisi kiva olla tehtynä ironman alle viiskymppisejä ja sen lisäksi myös yli viisikymppisenä. Viimeisen vuoden ajan olen harjoitellut vähän kevyemmin, mutta riittävästi ja peruskunto on aika hyvä vuosien harjoittelun myötä. Eilen kesäloman ensimmäisenä päivänä olin taas viime vuoden tapaan uimassa, pyöräillemässä ja juoksemassa. 

Ja se oli siinä! Toinen Käpylä-ironman tehtynä, nyt yli viisikymppisenä. Vaikka harjoittelu itsessään on parasta niin kyllähän tästäkin tulee hyvä olo! Tästä on hyvä aloittaa loma. Hyvää kesää kaikille! 

Mutta mitä seuraavaksi?

Iso kiitos valmentaja @kirsipaivaniemi ja @helsinkitriathlon kun mahdollistatte unelmien tekemisen todeksi ja kiitos kaikille kanssatreenaajille sekä kovasti tsemppiä tuleviin harjoituksiin ja koitoksiin. Nähdää taas treeneissä!

#triathlon #helsinkitriathlon #käpylä
Hyvää kesäpäivänseisausta! Vähän oli kylmät vedet uida, mutta maisemat oli kesäillassa upeita!
Tänään Malmin lentokentällä 80 km pyöräily! 

Tasaista eikä liikennettä vaikka pinta vähän epätasainen. Melkein tekisi mieli alkaa puolustaa tässä vaiheessa kenttää rakentamiselta. Tämähän on loistava treeniympäristö!

#pyöräily #triathlon
Hienoa pyöräkaistaa Laajasalontiellä!
Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Seuraa minua Instagramissa