Leo tavattavissa: Viikko-ohjelma 16/2015 (13.-19.4.2015)

Leo Stranius -esitekansiEduskuntavaalien ennakkoäänestys jatkuu tiistaihin 14.4.2015 asti. Varsinainen vaalipäivä on sunnuntaina 19.3.2015.

Käy lukemassa kampanjateemani ja katsomassa videoni. Näkemyksiäni politiikan eri aihealueisiin voi käytä tsekkaamassa Politiikka ABC-sivultani. Kampanjaa voit tukea monella eri tavalla. Lahjoituksia voi tehdä suoraan tämän linkin takaa.

Alla olevasta viikko-ohjelmasta näkee tarkemmat aikataulut sen suhteen, missä olen milloinkin menossa ja tavattavissa.

Muutokset mahdollisia – viimeisimmät menot voi käydä tsekkaamassa myös Facebook-sivuilta.

Tervetuloa moikkaamaan, tsemppaamaan, keskustelemaan ja haastamaan!

* * *

Maanantai 13.4

– klo 8-9 Leo tavattavissa Pasilan asemalla
– klo 12-14 Leo tavattavissa Kolmen Sepän aukiolla
– klo 14-17 Leo tavattavissa Rautatientorilla ja Narinkkatorilla
– klo 17-18 Leo tavattavissa Vihreiden vaalikontilla – Politiikan iltapäivän aiheena ympäristö @Narinkkatori

Tiistai 14.4. 

– klo 7-9.30 Leo tavattavissa Rautatientorilla
– klo 10-12 Ajanhallintavalmennus Madventures/Docventures –porukoille
– klo 14-15 Leo tavattavissa Kolmen Sepän aukiolla
– klo 16-18 Ympäristölautakunnan kokous @Viikin ympäristötalo

 Keskiviikko 15.4.

– klo 12-13 Leo tavattavissa Vihreiden talouschatissa Facebookissa
– klo 14-15 Leo tavattavissa Vihreiden vaalikontilla @Narinkkatori
– klo 16-17 Leo tavattavissa Ogelin ostarilla
– klo 17-18 Leo tavattavissa Arabianrannan ostarilla
– klo 19-20 Leo tavattavissa Vihreiden talouschatissa Facebookissa

Torstai 16.4.

– klo 8-10 Leo tavattavissa Sörnäisissä
– klo 13-14 Leo tavattavissa Vihreiden vaalikontilla @Narinkkatori
– klo 14-15 Leo tavattavissa Kolmen sepän aukiolla
– klo 15.30-16.30 Leo tavattavissa Itäkeskuksessa
– klo 17-18.30 Kuluttajaliiton vaalikeskustelu @Kirjasto10

Perjantai 17.4.

– klo 7-9 Leo tavattavissa Rautatientorilla/Asematunnelissa
– klo 12-14 Leo tavattavissa Kolmen Sepän aukiolla
– klo 14-16 Leo tavattavissa yliopistolla @Porthania

Lauantai 18.4.

– klo 10-18 Leo tavattavissa Kolmen Sepän aukiolla, Vihreiden vaalikontilla (Narinkkatori) ja Rautatieasemalla

Sunnuntai 19.4.

Varsinainen vaalipäivä – Eduskuntavaalit 2015

* * *

Miksi viikko-ohjelma? Kansalaisvaikuttamisen ja politiikan tekemisen pitää olla mielestäni avointa.

Tätä periaatetta noudattaen pyrin julkaisemaan tiedossa olevani viikko-ohjelmani etukäteen aina maanantaisin.

Toki muutosvarauksin. Ohjelmani ja aikatauluni kun usein elävät aika paljon viikon mittaan, kuten varmasi useimmilla meistä.

Ohjelmaan on koottu kokouksia, tapaamisia ja julkisia esiintymisiä.

Toivon, että tätä kautta blogini lukijoilla on parempi mahdollisuus seurata sitä, millaista työni ympäristöjärjestöjohtajana, Helsingin kunnallispoliitikkona, kansalaisvaikuttajana ja eduskuntavaaliehdokkaana on.

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”