UniCafessa mitataan biojätteet – milloin muualla?

Biojäte UniCafeJokainen suomalainen heittää keskimäärin noin 23 kiloa syömäkelpoista ruokaa roskiin vuodessa.

Ylioppilasaukiolla (Kaivopiha) sijaitseva UnicCafe on punninnut viime syksystä lähtien kaiken biojätteensä.

Esimeriksi tänä vuonna viikolla 3 asiakasbiojäte on ollut 24 grammaa lautasta kohden. Maanantaina 19.1. biojätettä kerättiin yhteensä 54,41 kiloa. Homma on toteutettu yksinkertaisella puntarilla.

Idea on mielestäni mainio. Usein ihmiset kiinnittävät huomiota juuri siihen, mitä mitataan. Mittaaminen motivoi ja suuntaa toimintaa automaattisesti mitattaviin asioihin. Sitä mitä et voi mitata, et voi hallita. Ilman mittaamista joudutaan usein menemään pelkällä mututuntumalla.

Ruokahävikkiä ei tietysti pelkällä mittaamisella vähene. Sitä varten tarvitaan erilaisia toimenpiteitä. Mittaaminen ja seuranta sekä tulosten näkyväsi tekeminen ovat kuitenkin omiaan kiinnittämään asiaan huomiota.

Olisi toivottavaa, että muissakin joukkoruokailupaikoissa mitattaisiin biojätteet. Voisiko esimerkiksi koulut ryhtyä mittaamaan ruokailusta syntyvät biojätteensä ja tehdä määrät näkyväksi?

Kannattaa lukea myös nämä:
Kotitalouksien ja kaupunkien ruokahävikki pienemmäksi
Maailman tila 2011 – Kuinka maailma ruokitaan

3 kommenttia artikkeliin ”UniCafessa mitataan biojätteet – milloin muualla?”

  1. Hei Leo! Itse asiassa biojätteen määrää on seurattu aika monissa henkilöstö- ja opiskelijaravintoloissa useita vuosia, samoin esim. eri hotelliketjut seuraavat aamiaisbiojätettä. Etenkin isommat ketjut tekevät paljon työtä hävikin vähentämiseksi. Syy on lähinnä taloudellinen. Kun volyymit on isoja, rahaakin palaa paljon. Toki seurannan näkyviin saamiseen voisi panostaa enemmän. Olen reilun 10 vuotta työskennellyt ravintola-alalla, joten aihe on tuttu eri puolilta Suomea.

    • Kiitos Siina! Varmasti juuri näin. Monet paikat seuraavatkin varmasti kertyvän biojätteen määrää. Missään en ole kuitenkaan itse nähnyt aiemmin vastaavaa reaaliaikaista mittausta kuin tässä mainitussa UniCafessa. Itse olen tosiaan vain ravintoloiden asiakas. 🙂

  2. Myös joissakin Turun yliopiston opiskelijaruokaloissa mitattiin jätteet aiemmin. Nyt se on tosin lopetettu, ilmeisesti koska työntekijät eivät kokeneet sitä mieluisaksi. Mittarit pitäisi saada takaisin!

Kommentointi on suljettu.

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”
Nyt on aika juhlia, koska tänään siitä tuli totta! Helsinki on hiilivapaa kun Salmisaaren kivihiilivoimala suljettiin. 

Lukemattomat ihmiset ovat vuosia ja vuosikymmeniä tehneet tämän eteen väsymättä töitä. Nöyrä ja iso kiitos teille kaikille. Tiedätte kyllä keitä olette. 💚🌍