Valtuustoblogi: Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan tavoitteena ihana kaupunki

Sain hiljattain kotiini kirjeen Helsingin yliopiston ylioppilaskunnalta (HYY), jossa minua onniteltiin valinnastani Helsingin kaupunginvaltuustoon.

Kirjeen mukaan ”Helsinki on ihana kaupunki. Helsinki on täynnä elämää, ihmisiä, tapahtumia ja muutosta. Helsingissä on paljon nuoria ja osaamista.”

Kyllä, olen samaa mieltä! Kirjeen mukana tuli myös Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan kaupunkiohjelma 2012-2015 (pdf).

Hieraisin silmiäni, kun luin kaupunkiohjelmaa. Ohessa ohjelman joitakin tavoitteita:

– Autopaikkamääräyksiä on pienennettävä
– HSL:n joukkoliikennealennus on ulotettava koskemaan kaikkia yli 30-vuotiaita opiskelijoita
– Helsingin yliopiston kampuksista on tehtävä soveltuvin osin autottomia
– Kaupunkialueelle on määrättävä ruuhkamaksut
– Hämeentie on suljettava henkilöautoilta, ja jätettävä ainoastaan joukkoliikenteen, pyöräilijöiden ja jalankulkijoiden käyttöön
– Ajoneuvojen kaupunkinopeusrajoituksia on alennettava
– Pyörän kuljettaminen junassa kaikkina vuorokauden aikoina on mahdollistettava jo vaunujen suunnittelu- ja hankintavaiheessa
– Kasvisruokapäivä kerran viikossa on ulotettava koskemaan kaikkia kaupungin laitoksia
– Paperi-, kartonki-, lasi- metalli- ja biojätteelle pitää järjestää keräysastiat metro- ja juna-asemille sekä muille vastaaville julkisille paikoille
– Kaupungin viheralueiden määrä ei saa vähentyä

Kyllä, kyllä, kyllä! Eikä kyse siis ole Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan Vihreiden kaupunkiohjelmasta vaan todellakin koko edustajiston hyväksymästä tavoitepaketista.

HYY:n tavoitteita on helppo kannattaa.  Näitä tulen viemään valtuustossa aivan varmasti kaikin mahdollisin keinoin eteenpäin!

Valtuustoblogissa kirjoittelen työstäni ja toiminnastani Helsingin kaupunginvaltuutettuna.

Valtuustoblogin edelliset kirjoitukset täällä:
Politiikan teon periaatteiksi avoimuus, positiivisuus, proaktiivisuus ja äänettömät?
Kunnallisvaalit on käyty: Kiitos luottamuksesta!

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”
Nyt on aika juhlia, koska tänään siitä tuli totta! Helsinki on hiilivapaa kun Salmisaaren kivihiilivoimala suljettiin. 

Lukemattomat ihmiset ovat vuosia ja vuosikymmeniä tehneet tämän eteen väsymättä töitä. Nöyrä ja iso kiitos teille kaikille. Tiedätte kyllä keitä olette. 💚🌍