Viikkopäiväkirja 38 (19.-26.9.2011)

Maanantai: Hoidin aamulla kotiaskareita ja kävin juoksemassa. Tämän jälkeen olikin aika antaa vauvalle ja Annukalle suukko sekä lähteä kahden viikon isyysvapaan jälkeen töihin Luonto-Liiton toimistolle. Aamupäivällä vaihdoin ihmisten kanssa kuulumisia ja kokosin vuoden 2012 toimintasuunnitelmaa. Lounaan ja viikoittaisen toimistokokouksen jälkeen iltapäivä vierähti tulevaa hallituksen kokousta ja siihen liittyvää materiaalia valmistellessa. Pyöräiltyäni kotiin pidimme vielä Luonto-Liiton puheenjohtajiston puhelinkokouksen, jossa kävimme läpi tulevan perjantain hallituksen kokouksen esityslistan. Illalla kävin läpi sähköposteja.

Tiistai: Viimeistelin aamulla koulutusmateriaalin Jyväskylän aikuisopiston JET-kurssille. Luonto-Liiton toimistolle pyöräiltyäni kävin läpi koko päivän isyysvapaan aikana kerääntyneitä sähköposteja ja etanapostia sekä hoidin joitakin talous- ja hallintoasioita. Illan vietin Annukan ja Vauvan kanssa. Pohdimme Vauvalle nimeä ja katsoimme YLE areenalta dokumentin Kennedyistä.

Keskiviikko: Hyppäsin aamujunaan ja suuntasin kohti Jyväskylää. Toimin kouluttajana aikuisopiston johtamistaidon erikoisammattitutkintoa (JET) tekeville järjestöjohtamisen haasteista, yhteiskuntavastuusta ja yritysyhteistyöstä. Paikallisille järjestöjohtajille oli todella ilo luennoida. Porukka oli tosi aktiivista ja samalla sai itsekin päivitettyä tietoa järjestömaailmasta. Paluumatkalla hoitelin työjuttuja ja valmistelin viikonlopun esitystä järjestötyön uusista tuulista. Puhelimessa Sari Aalto-Matturi totesi vauva-arjen ja töiden yhteensovittamisesta osuvasti: Työpaikalla pitää olla nyt tehokkaampi ja kotona nöyrempi. Illalla luin uudestaan Viktor Franklinin koskettavan teoksen Ihmisyyden rajalla.

Torstai: Kävin aamulla juoksemassa raikkaassa syysilmassa. Töihin pyöräiltyäni haastattelin tulevaa harjoittelijaa ja vaihdoin kuulumisia työntekijöiden kanssa. Sähköpostien ja lounaan jälkeen pyöräilin Käpylään. Kävimme Annukan ja vauvan kanssa neuvolassa. Iltapäivän päätteeksi tein lähitöitä kotoa käsin. Valmistelin mm. Luonto-Liiton vuoden 2012 budjettiesitykset. Illalla vuodatin blogiini vauva-arjen keskellä näkemykseni EU:n rikkidirektiivistä: Rikkidirektiivi: Ympäristö- ja terveys vastaan teollisuuden kilpailukyky.

Perjantai: Kävin aamulla juoksemassa ja pyöräilin aamupalalle Cafe Engeliin. Keskustelimme tunnin verran ympäristöministeri Ville Niinistön erityisavustaja Elina Moision kanssa ajankohtaisista ympäristökysymyksistä. Tämän jälkeen siirryin Luonto-Liiton toimistolle käymään läpi sähköposteja. Pikaisen lounaan jälkeen osallistuin ympäristöjournalistien 20-vuotisjuhlaseminaarin paneelikeskusteluun, jonka aiheena oli ”Kohtuutalous (degrowth): Toiveajattelua vai tulevaisuuden mahdollisuus?” Illan istuin Luonto-Liiton hallituksen kokouksessa. Kokouksen jälkeen hyppäsin yöjunaan ja suuntasin kohti Oulua.

Lauantai: Viikonlopun alkajaisiksi oli luvassa 24 tunnin Etelä-Suomen kierros: Helsinki – Oulu – Kajaani – Nurmes – Joensuu – Helsinki. Oulussa kävin aamukävelyllä, Kajaanissa vaihdoin junan autokyytiin, Nurmeksessa olin puhumassa järjestötoiminnan uusista tuulista ja Joensuussa istuin siskoni kanssa kahvilassa sekä kävin syömässä. Paluumatkalla Joensuusta Helsinkiin hoitelin junassa menneen ja tulevan viikon hommia.

Sunnuntai:  Nukuin aamulla pitkään. Aamupäivällä naapurimme Sanna ja Carlo kävivät kylässä katsomassa vauvaa. Vierailun jälkeen imuroin, kastelin kukat, pyyhin pölyt ja pesin vessan. Iltapäivän aluksi kävimme Annukan, vauvan, Elinan, Kuuran ja Piin kanssa Bistro Artesanassa myöhäisellä brussilla. Naapuripöydässä istuivat myös mm. Laura ja Kaisu. Kotiin tultuani vietin aikaa vauvan kanssa, tein kirjoitushommia ja kävin parin tunnin juoksulenkillä.

Edellinen viikko on luettavissa täältä: Ekoisin viikkopäiväkirja 37 (12.-18.9.2011)

Tiedättekö sen tunteen, kun haluat lähettää lohtua ja lämpimiä ajatuksia sun ystävälle, että kaikki kyllä järjestyy. Huomaat sopivasti ulkona oheisen julisteen, otat siitä kuvan ja laitat viestin. Sitten ihmettelet miksi se sun ystävä reagoi viestiin kakkaemojilla.
Uusi ruokatrendi on täällä. 

SIPULIVESI!

Pilko sipulia ja laita kylmään hanaveteen. Juo hitaasti nautiskellen. Tarvittaessa voit antaa sipuliveden olla hetken jääkaapissa. 

Sipulivesi antaa kivan terveysboostin! Se on vanhan kansan perinne, jota itsekin nautin usein lapsena. Mahdollisia hyötyjä ovat antioksidantit, vastustuskyvyn paraneminen, ruansulatuksen tuki ja antibakteerinen vaikutus. 

Sipulivesi ei luonnollisesti puhdista kehoa myrkyistä, polta rasvaa tai korvaa lääkitystä tai monipuolista ruokavaliota. 

Milloin tätä saa kaupoista tai ravintoloista? 😅
Jes! Vegemesuilta löytyi ihan mielettömän helppo lasagneresepti ja päätettiin heti kokeilla tehdä sitä 11-vuotiaan kanssa, joka teki kokkailustamme myös tämän videon. 

Salaisuus tässä se, että valkokastike tehdään tofusta, hummuksesta ja kaurakermasta. Toimii todella hyvin! 

Kiitos @jalotofu reseptistä!
Vegaaninen japanilainen juustokakku! Soijajugurttia, keksejä ja yöksi jääkaappiin.
Kestävä elämä ei ala täydellisistä valinnoista vaan suunnasta. Oma matkani vegaaniksi kesti melkein 20 vuotta oheisen julisteen näkemisestä. Ja sen jälkeen se mikä oli selvää vuonna 1995, tuli pysyväksi osaksi  arkea vasta 2007. 

Jokainen valinta on kuitenkin oikeaan suuntaan ja arvostettavaa! Mikä olisi sun askel kohta kestävää arkea tänä vuonna?

Kirjoittelin omasta pitkästä siirtymästä Substackiin: 
https://leostranius.substack.com/p/kestava-elama-ei-ala-taydellisyydesta
Vuoden aluksi on hyvä laskea hiilijalanjälki. Tässä tulokset Sitran Elämäntapatestillä tehtynä. Miten iso hiilijalanjälki sulla on?
10 asiaa vuodesta 2025

Third Rockin toimitusjohtaja viides kokonainen vuosi. Yritysvastuuregulaation lässähdyksestä huolimatta varsin kelvollista ja toivottavasti vaikuttavaa tekemistä noin 100 eri yrityksen tai organisaation kanssa. Lyhennetty työviikko täydellä palkalla sai mukavasti huomiota ja herätti paljon kiinnostusta.

Liikuntaa kertyi vuoden aikana yhteensä 862 tuntia. Uintia 281 km, pyöräilyä 8085 km ja juoksua 1302 km. Joka aamu kevyt venyttely ja 7 minute workout. 

Kesäloman aluksi tein omatoimisen triathlonin täysmatkan. Lisäksi kertyi kaksi puolimatkaa, maraton/ultrajuoksu (51 km) ja 16 puolimaratonia.

Kirjallisuutta. Vuoden alussa ilmestyi kirjani 1,5 astetta parempi arki. Yhteensä luin tai kuuntelin vuoden aikana 250 kirjaa.

Kävin 50 lounaalla keskustelemassa elämän tarkoituksesta. Tästä aiheesta on tavoitteena kirjoittaa seuraavaksi kirja. Omaksi yllätyksekseni sain kirjan tekemistä varten jopa apurahan Suomen tietokirjailijoilta. 

Luottamustehtäviä. Olen saanut olla Animalian hallituksessa edistämässä eläinten oikeuksia ja toimia Myrskyvaroitus-yhdistyksen hallituksen neuvonantajana edistämässä ilmastoasioita.

Matkustelua ja kokouksia. Yhteensä 70 matkapäivää. Suurin osa kotimaassa. Kesällä maata pitkin Kilpisjärven kautta Pohjois-Norjaan Tromssaan ja Lofooteille. Tänäkään vuonna ei ainuttakaan lento- tai laivamatkaa. Lisäksi vuoden aikana yhteensä 837 kokousta. 

Räppäri ja sanataideohjaaja Rauhatäti ehdotti yhteisen räppibiisin tekemistä. Tästä yhteistyöstä julkaistiin toukokuussa ensimmäinen räp-kappale. Biisin nimi on ”Poljen poljen”, ja se syntyi halusta sanoittaa omia kokemuksia ja tunnetiloja niistä hetkistä, kun puskee eteenpäin, vaikka tie on epätasainen.

Sijoituksia. Lahjoitimme 10,13 % kotitalouden nettotuloista (9740,50 e) hyväntekeväisyyteen. Uskon, että kaikkein vastuullisinta ja tuottoisinta sijoittamista pidemmällä tähtäimellä on rahan lahjoittaminen niille tahoille, jotka edistävät kestävää maailmaa.

Unta kertyi vuoden aikana keskimäärin 6 tuntia ja 2 minuuttia yössä. Keskimäärin 7 minuuttia vähemmän yössä kuin edellisen vuonna.

Hyvää ja rauhaisaa vuotta 2026 kaikille!
Saa olla kiitollinen ja onnellinen, että tänä vuonna on pysynyt terveenä ja hyvässä kunnossa sekä voinut tehdä niin paljon sitä mistä tykkää eli käytännössä mm. harrastaa triathlonia. 

Mitä tuli tehtyä eli vuoden 2025 liikunta numeroina…

-Uinti: 125,5 h, 281 km
-Pyörä: 391 h, 8085 km
-Juoksu: 142,5 h, 1302 km
-Fysiikka: 175 h
-Muuta: 28 h
 
(Suuri osa tunneista/kilometreistä on arkiliikuntaa tai höntsäilyä eikä tavoitteellista treenaamista) 

Tämä pitää sisällään myös yhden omatoimisen täydenmatkan triathlonin, kaksi puolimatkaa, yhden maraton-/ultrajuoksun (51 km) ja 16 puolimaratonia sekä päivittäiset 7 minute workout -treenit. 

Liikuntaa yhteensä 862 h. Keskimäärin 16,5 tuntia viikossa tai 2 h 22 min päivittäin.
Jihuu! Tänään omatoiminen puolitriathlon. Uinti 1,9 km, pyörä 90 km ja juoksu 21,1 km. Nyt voi rauhoittua loman viettoon.
Vuoden 16. puolimaraton. Joka kuukausi vähintään yksi.
Euroopan suurin turkisten tuottajamaa Puola kieltää turkistarhauksen

Päätöksen myötä Euroopassa harjoitetaan turkistarhausta enää vain Suomessa ja Kreikassa sekä pienimuotoisesti muutamassa muussa maassa

https://animalia.fi/2025/12/02/euroopan-suurin-turkisten-tuottajamaa-puola-kieltaa-turkistarhauksen/
Kuinka pitkään tätä voidaan pitää hyväksyttävänä toimintana? Kuinka pitkään ajattelit vielä itse syödä broileria? 

Suomessa lähes neljä miljoonaa broileria hylätään teurastamoissa vuosittain, eli ne eivät päädy ihmisravinnoksi. Syitä hylkäykseen ovat muun muassa erilaiset ihotulehdukset, kuten paiseet, sekä murtumat.

Kaikkiaan Ruokaviraston tilastojen mukaan viime vuoden aikana teurastamoille tuotiin lähes 82 miljoonaa broileria ja niiden emoa.

https://animalia.fi/2025/11/19/miljoonat-broilerit-ovat-niin-sairaita-etta-ne-eivat-kelpaa-ruuaksi/
Seuraa minua Instagramissa