Viikkopäiväkirja 33 (15.-22.8.2011)

Helsinki City Marathon 2011 - 36 km:n kohdalla

Ohessa kuluneen viikon menot ja fiilikset.

Maanantai: Kävin aamulla juoksemassa, kirjoittelin ekoisi-blogia ja pyöräilin Luonto-Liiton toimistolle. Lounaan jälkeen istuin toimistolla vetämässä työntekijöiden syyssuunnittelusessiota. Tulossa on paljon hienoja juttuja! Illaksi junailimme itsemme Annukan kanssa Satun ja Michaelin luokse Lahteen. Kiitos ihanille ystäville vieraanvaraisuudesta ja herkullisesta illallisesta! Valitettavasti VR:n liikenne oli päässyt sekoamaan ja palasimme kotiin bussilla. Näin jouduimme jättämään polkupyörät yöksi Pasilaan.

Tiistai: Kävin aamulla juoksemassa sekä hain Annukan ja oman polkupyöräni Pasilan juna-asemalta. Lisäksi kävimme neuvolassa toteamassa, että kaikki on sujunut raskauden suhteen tähän mennessä hyvin. Luonto-Liiton toimistolle pyöräiltyäni hoitelin henkilöstö- ja hallintohommia sekä tapasin Citynomadin Merja Taipaleenmäen. Lounaan jälkeen kävin läpi sähköposteja. Kotiin pyöräiltyäni söin ja harjoittelin synnytysaltaan kokoamista. Osaan huvittuneena kuvitella tilanteen, jossa Annukka kiemurtelee supistusten kourissa ja itse yritän kasata synnytysallasta.

Keskiviikko: Aamulla imuroin, kävin parturissa sekä vein kirjoja Käpylän kirjastossa olleeseen kierrätyslaatikkoon. Tehtyäni aamupäivän kotoa käsin lähitöitä hyppäsin junaan ja matkasin Hämeenlinnaan Sosiaali- ja terveysturvan päiville puhumaan sosiaalisesti kestävästä kehityksestä. Menomatkalla kävin läpi myös tulevan Dolce Patata -kirjan asiatekstejä. Paluumatkalla törmäsin Demos Helsingin Roope Mokkaan, jonka kanssa vaihdoimme kuulumisia yhdestä jos toisestakin kuviosta. Illalla näpyttelin sähköposteja.

Torstai: Kävin aamulla kevyesti juoksemassa ja pyöräilin Luonto-Liiton toimistolle. Aamupäivällä kävin läpi Kimmon kanssa vuoden 2012 budjetin valmistelua ja pidin vapaamuotoisen kehityskeskustelun Laurin kanssa. Lounaan jälkeen jatkoin kevyitä ja vapaamuotoisia kehityskeskusteluita Jyrkin, Auran, Leean ja Birthen kanssa. Suosittelen kaikille johtajille lämpimästi säännöllisiä henkilökohtaisia keskusteluita alaisten kanssa. Illalla piipahdin myös Itämerijaoston kokouksessa sekä luin ja kirjoitin sähköposteja.

Perjantai: Pyöräilin aamulla Mäkelänkatua ja Hämeentietä pitkin Luonto-Liiton toimistolle. Tavoitteena on pyrkiä pyöräilemään mahdollisimman paljon autokaistoilla, jotta autoilijat tottuisivat paremmin pyöräilijöihin. Lounaalla tapasin Pyöräilykuntien verkoston Matti Hirvosen ja Petteri Nisulan. Kaverit tekevät Suomessa tosi hienoa työtä pyöräilyn edistämiseksi! Iltapäivällä kokoustin Lapset luontoon -hankkeen ohjausryhmässä ja Ympäristöareenan hallituksessa. Päivän päätteeksi kävin läpi sähköposteja ja hain kilpailunumeroni Helsinki City Marathonin toimistosta. Illan otimme Annukan kanssa relasti katsomalla elokuvan Linnunradan käsikirja liftareille.

Lauantai: Aamupäivällä lueskelin vihdoin loppuun Jonathan Gouldin mainion Beatles kirjan Can’t buy me love. Iltapäivällä osallistuin Helsinki City Marathon -tapahtumaan. Lähdin matkaan neljän tunnin porukassa ja juoksu sujuikin aina 32 kilometriin asti oikein kivasti (10km: 0:56:32 / 21,1km: 1:58:36 / 30 km: 2:48:23). Tämän jälkeen loppui kuitenkin motivaatio eli henkinen kantti petti. Loppumatkasta tuli rikkonainen usean pysähdyksen ja kävelyn myötä. Olympiastadionilla kello näytti aikaa 4:24:47. Suoraan stadionilta pyöräilimme Annukan kanssa Peggyn ja hänen neljän kaverinsa 40-vuotisjuhliin Fannyyn. Yöllä kotiin tullessamme pysähdyimme vielä nauttimaan konemusiikista Alppipuistoon.

Sunnuntai: Aamulla herätessä mielessä pyöri vielä edellisen päivän marathon juoksu. Huonosti menneen juoksun jälkeen on hyvä muistuttaa itseään siitä, miksi oikeastaan juoksen. Päivän mittaan valmistauduin tulevan viikon esityksiin ja tein muita hommia. Iltapäivällä yritimme piipahtaa Kalliossa Tosiduunarin Työmaaruokalassa ja Kalasatamassa Oranssiburgerilla. Valitettavasti molemmat olivat niin täynnä, että ruoka jäi saamatta ja päädyimme Hakaniemeen Nepalilaiseen ravintolaan. Takaisin kotiin pyöräillessämme otimme neljän pyörän voimin haltuun Hämeentien.

Viikko lukuina:
– 14 kokousta
– 6 blogikirjoitusta
– 1 puhetilaisuus
– 62 km juoksua
– 89 km pyöräilyä
– 55 tuntia töitä tai vapaaehtoistöitä

Edellisen viikon viikkopäiväkirja on luettavissa täällä.

Tausta: Sunnuntaisin julkaistavan avoimen viikkopäiväkirjan tavoitteena on tehdä läpinäkyväksi se, mitä Luonto-Liiton pääsihteeri käytännössä tekee, millaisissa tilaisuuksissa vierailee ja ketä tapaa. Lisäksi tavoitteena on tuoda kaikkien nähtäville se, millaista voi olla onnellinen, kohtuullinen ja ekologinen elämä.

2 kommenttia artikkeliin ”Viikkopäiväkirja 33 (15.-22.8.2011)”

  1. Tuollainen tekstin otsikko kuin viikkopäiväkirja on äärimmäisen huono. Lisäsin juuri sut omaan linkkilistaani mutta jos kirjoitat tuollaisia blogin otsikkoja niin sut on pakko poistaa.

    • Kiitos palautteesta! Julkaisen joka viikko (sunnuntaisin) yhteenvedon viikon tekemisistäni (päiväkirjan). Jos keksit tuolle paremman otsikon, niin olen kuulolla?

Kommentointi on suljettu.

Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”
Nyt on aika juhlia, koska tänään siitä tuli totta! Helsinki on hiilivapaa kun Salmisaaren kivihiilivoimala suljettiin. 

Lukemattomat ihmiset ovat vuosia ja vuosikymmeniä tehneet tämän eteen väsymättä töitä. Nöyrä ja iso kiitos teille kaikille. Tiedätte kyllä keitä olette. 💚🌍
Meillä on töissä lyhennetty työviikko joka tarkoittaa sitä, että perjantaisin tehdään vain neljän tunnin työpäivää. Tämä on tuonut viikkoon ja varsinkin viikonloppuun huimasti tilaa tehdä myös kaikkea muuta. Ohessa mun perjantaipäivä!
Viikonloppu on hyvä aloittaa liikunnalla! Tänään aamulla 15 min venyttely + lihaskuntotreeni. Kevyt/palauttava pyöräily Lauttasaareen ja siellä tunnin juoksutreeni klo 7-8 + pyöräily takaisin Käpylään. Illalla vielä 1,5 tunnin kuntopiiri ja 1,5 tunnin uintitreeni. Päivän aikana liikuntaa yhteensä 5 h 47 min. Kyllähän tämä treenaaminen alkaa käymään jo työstä. Nyt lepoa.
Hyvää alkanutta kevättä ja maaliskuuta! Helmikuussa kokeilin jättää joka ilta puhelimen yöksi keittiöön eli en ottanut laitetta lainkaan makuuhuoneeseen. 

Oliko tällä vaikutusta puhelimen käyttöön? Kyllä oli ja aika paljon! 

Tammikuuhun verrattuna puhelimella vietetty kokonaisaika väheni helmikuussa yhteensä 27,5 tuntia eli noin 20 prosenttia. Toki osaltaan tähän vaikutti sekin, että helmikuussa olin viikon lomalla, jolloin puhelinta tuli käytetty vähemmän, kun ei ollut työasioita hoidettavana. 

Viihteen, uutisten ja sosiaalisen median osuus on kuitenkin varmasti se mitä monet haluaisivat illalla ja aamulla vähentää. Sen osuus tippui tammikuun 63,5 tunnista 33,5 tuntiin (-30 tuntia). Tästä sosiaalisen median käyttö puhelimella tippui 36,5 tunnista 26,5 tuntiin (-10 tuntia) ja viihteen/uutisten osuus 27 tunnista 7 tuntiin (-20 tuntia). 

Helmikuussa oli tietysti vähemmän päiviä kuin tammikussa, mutta laskennassa/tarkastelussa on tammi- ja helmikuun osalta molemmissa mukana vertailukelpoisuuden parantamiseksi neljä kalenteriviikkoa eli 28 päivää.

Miltä kuulostaisi 30 tuntia kuukaudessa enemmän aikaa? Mitä olen illalla ja aamulla sängyssä tehnyt? Nukkunut hiukan enemmän, haaveillut ja pohdiskellut sekä lukenut kolme paperikirjaa.

Nyt maailma on mennyt kuitenkin sen verran hulluksi, että maaliskuussa kokeilen olla kuukauden lukematta tai seuraamatta uutisia. Vastaavan uutispaussikokeilun tein maaliskuussa 2022. Keep Calm and Carry On.
Perjantai-illan treenit. 1,5 kuntopiiri ja siihen päälle 1,5 tunnin uinti. Kiitos @helsinkitriathlon
Posti toi kotiin tuoreen Luonnonsuojelijan ja sieltähän löytyi viisi vinkkiä 1,5 astetta parempaan arkeen!

#puolitoistaastetta #puolitoistaastettaparempiarki @gummeruskustannus
Ilahduttavaa, että meidän lyhennetyn työviikon kokeilu on herättänyt myös julkista keskustelua! Toivottavasti moni muukin organisaatio lähtee kokeilemaan lyhennettyä työviikkoa täydellä palkalla. 

Olisi tietysti kiinnostavaa kuulla millä muilla tavoin ihmisten hyvinvointia voisi vahvistaa työelämässä.

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011002179.html
Viikon takainen juoksutesti tuntui niin kivalta, että tänään piti uteliaisuutta ottaa uudestaan. Kiitos @helsinkitriathlon ja @kirsipaivaniemi 

Ensin tämän päivän ajat ja sulkeissa viikon takaiset ajat. Sykkeet olivat +/- pari lyöntiä samalla tasolla. 

-5 km pk-juoksu 26:44 (27:01)
-2 km vk-juoksu 8:51 (8:29)
-1 km all out 3:54 (3:56)

(Huom. Viikossa kehitystä ei luonnollisesti tapahdu vauhdeissa suuntaan tai toiseen. Lähinnä oli kiva nähdä miten päivän kunto vaikuttaa testituloksiin ja näkyykö eroa kovan ja kevyen treeniviikon päätteeksi. Viikko sitten takana oli siis kevyt viikko ja nyt kova viikko.
Kokeilen joka kuukausi jotain uutta tapaa tai asiaa. 

Viime joulukuussa ystävä vinkkasi, että teen sijaan voi juoda myös pelkkää lämmintä/kuumaa vettä. Näin tehdään paikoin esim Kiinassa ja Itä-Aasian maissa. Päätin kokeilla tätä tammikuun ajan ja huomasin, että toden totta. Eihän sitä teetä tarvitse tässä mihinkään. 

Muutos oli yllättävän helppo, vaikka olen juonut koko aikuisikäni teetä. Tosin ainakin yksi hairahdus kuukauden aikana tapahtui. Vanhasta tottumuksesta otin Yle Radio 1:n lähetyksessä ollessani kupin teetä enkä viitsinyt jättää juomatta. Lisäksi kuukauden aikana tuli juotua ainakin muutaman kerran kuumaa mehua. Kahvia en juo muutenkaan. 

Seuraavaksi kohti helmikuun kokeilua, joka on se, että en pidä puhelinta aamuisin tai iltaisin lainkaan makuuhuoneessa.
Mitä jos viikonloppu todella alkaisi perjantaina? Päätimme kokeilla Third Rockissa lyhennettyä työviikkoa täydellä palkalla puolen vuoden ajan.

Hyvinvointi parani ja tehokkuus kasvoi, mutta hiukan yllättäen kaikkein eniten lyhennetty työviikko on parantanut taloudellista tulosta.

Jatkamme lyhennettyä työviikkoa toistaiseksi, ja kannustamme muitakin kokeilemaan.

Hiukan tarkempaa tietoa kokeilumme taustoista ja tuloksista löytyy verkkosivuiltamme: .
https://thirdrock.fi/mita-tapahtui-kun-paatimme-kokeilla-lyhennettya-tyoviikkoa/