Koulujen kasvisruokapäivä

Helsingin kouluissa on vihdoin siirrytty viikottaiseen kasvisruokapäivään. Helsingin Sanomissa vegaanikokki Simo Ruottinen piti ruokaa hyvänä.

Ongelmallisen kasvisruokapäivästä tekee tietysti se, mikäli sitä erikseen korostetaan ja sen myötä oppilaat jättävät ennakkoluulojen takia ruuan syömättä.

Olen kirjoitellut aiheesta aiemminkin, mutta tässä vielä kertauksena viisi hyvää syytä siirtyä viikottaiseen kasvisruokapäivään.

Viisi syytä sirtyä kasvisruokapäivän viettoon:

– Ympäristö: Kasvispohjainen ruoka on ympäristö- ja ilmastoystävällistä.
– Terveys: Suomalaiset syövät tällä hetkellä liian vähän kasviksia ja liikaa eläinrasvoja.
– Taloudellisuus: Kasvisruokaan siirtyminen on taloudellisesti kannattavaa.
– Eläimet: Kasvispohjainen ruokavalio edistää eläinten parempaa kohtelua.
– Monipuolisuus: Vaihtoehtoja pelkän sekaruokavalion sijaan pitää olla nykyistä enemmän.

Ihmiset ovat selvästi havahtuneet kasvisruuan myönteisiin puoliin. Helsingin Sanomien päivän kysymyksen mukaan 68 prosenttia (vastanneita 7821) pitää koulun kasvisruokapäivää hyvänä ideana.

Seuraavaksi kasvisruokapäivän voisi ottaa käyttöön kaikissa Suomen kunnissa ja tehdä siitä käytännön useampanakin päivänä viikossa. Koulujen lisäksi käytäntöä olisi hyvä levittää myös päiväkoteihin ja työpaikoille.

Yksi kommentti artikkeliin ”Koulujen kasvisruokapäivä”

  1. Hyvä kirjoitus! Lisäisin tähän vielä kasvatuksellisen näkökulman, mitä ehkä tuo monipuolisuus hiukan sivuaa: pienen lapsen äitinä ja kohtuullisen huonona kokkina olen tosi iloinen tästä siksi, että joku muukin taho tuo lapselle kasvikset lautaselle. Voisin kuvitella, että monessa muussakin perheessä on sama tilanne: urautunut ruoanlaittaja ei osaa tehdä hyvänmakuista kasvisruokaa vaikka haluaisi – kaupassa mieleen tulee vain nakkikeitto! 🙂 Olennaista olisi tietenkin se, että (kasvis)ruoka olisi hyvää, jolloin unohtuisi koko älytön vastakkainasettelu.

Kommentointi on suljettu.

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”