Mitä tehdä kun sota ahdistaa

Sota ahdistaa. Mitä tehdä? Miten olet itse toiminut?

Ohessa se, miten olen itse selvinnyt tästä viikosta.

(Huom. Se mikä toimii mulla, ei toimi välttämättä sulla)

Viisi vinkkiä akuuttiin tilanteeseen ja pidemmän tähtäimen suunnitelma.

  • Olen rajannut uutisten katsomiseen alkuviikosta ensin kahteen kertaan päivässä ja loppuviikosta nyt muutamaan minuuttiin päivässä. Auttaa todella paljon.
  • Keskittyminen siihen, mitä voi itse tehdä – esim rahan lahjoittaminen isoille ja vakiintuneille alueella toimiville järjestöille, kuten SPR:lle ja Unicefille. Itselläni on auttanut myös se, että voi työkseen keskittyä kestäväyysmuutoksen edistämiseen.
  • Keskittyminen töiden ohella arkisiin puuhiin, kuten kotiaskareihin. Tämä auttaa tunnetusti ja tutkitusti sekä pitää huomion toisaalla. Samalla tulee tehdyksi paljon hyödyllisiä juttuja, kun aika ei kulu uutisten seuraamiseen. Itse kuuntelen esimerkiksi paljon äänikirjoja.
  • Tutkitusti haitallista stressiä lievittää myös oleskelu luonnossa eli kannattaa käydä kävelemässä 20 min lähimetsässä. Tämän vaihtoehtona kaikki muu liikunta.
  • Lisäksi voi auttaa se, jos tekee itselleen ja läheisilleen varautusmissuunnitelman. Eli mitä tekisi siinä tilanteessa, jos pahin kuviteltavissa oleva alkaisi toteutua.

Pidemmällä tähtäimellä:

Pitkällä tähtäimellä auttaa tietysti se, että elää arvojensa mukaista elämää tässä ja nyt eikä ”sitten kun -elämää” (jossa haaveilee esim eläkkeelle pääsystä tai lottovoitosta) eli tekee niitä asioita jotka kokee kaikkein tärkeimmäksi.

Itse tarkastelen arkeani sitä vasten, että kestääkö se ajatuksen, jossa elinaikaa olisi vuosi jäljellä. Jos kestää, voi olla tyytyväinen eikä esim henkilökohtainen kuolema pelota, kun on saanut tehdä niitä asioita, joita haluaakin tehdä. Lapset ja läheiset sekä huoli heidän tulevaisuudesta ovatkin toki toinen ja haastavampi juttu.

Huomaan, että sota ahdistaa enemmän kuin esim ilmastokriisi ja luontokato siitä syystä, että tämä on itselle vieraampi kenttä. Ilmastokysymyksen suhteen on aika selvää mitä pitäisi tehdä. Tekeminen ja toiminta luo toivoa. Sodan suhteen oma osaaminen on selkeästi heikompaa. Varmasti esimerkiksi lähtö rauhanjärjestöjen tai maanpuolustusjärjestöjen toimintaan tai vapaaehtoiseksi lisäisi henkilökohtaista asiantuntemusta ja kasvattaisi ymmärrystä siitä, mitä tulee tapahtumaan.

Toisaalta sitä on myös jo tottunut siihen, että päällä on eksistentiaalinen uhka ilmastokriisin ja luontokadon muodossa. Nyt mukana on vain yksi uusi tekijä lisää.

Yksi kommentti artikkeliin ”Mitä tehdä kun sota ahdistaa”

  1. Hyviä neuvoja siinä, joista osa on itselläkin käytössä näinä aikoina. Pyrin rajoittamaan uutisvirran seuraamista maksimissaan muutamiin uutisiin päivässä. Lisäksi musiikki toimii itselläni voimauttavana ja täysin eskapistisena defenssinä maailmanmenon keskellä.
    Toivoa, valoa ja rauhaa.

Kommentointi on suljettu.

Uusi ruokatrendi on täällä. 

SIPULIVESI!

Pilko sipulia ja laita kylmään hanaveteen. Juo hitaasti nautiskellen. Tarvittaessa voit antaa sipuliveden olla hetken jääkaapissa. 

Sipulivesi antaa kivan terveysboostin! Se on vanhan kansan perinne, jota itsekin nautin usein lapsena. Mahdollisia hyötyjä ovat antioksidantit, vastustuskyvyn paraneminen, ruansulatuksen tuki ja antibakteerinen vaikutus. 

Sipulivesi ei luonnollisesti puhdista kehoa myrkyistä, polta rasvaa tai korvaa lääkitystä tai monipuolista ruokavaliota. 

Milloin tätä saa kaupoista tai ravintoloista? 😅
Jes! Vegemesuilta löytyi ihan mielettömän helppo lasagneresepti ja päätettiin heti kokeilla tehdä sitä 11-vuotiaan kanssa, joka teki kokkailustamme myös tämän videon. 

Salaisuus tässä se, että valkokastike tehdään tofusta, hummuksesta ja kaurakermasta. Toimii todella hyvin! 

Kiitos @jalotofu reseptistä!
Vegaaninen japanilainen juustokakku! Soijajugurttia, keksejä ja yöksi jääkaappiin.
Huh. Olen tehnyt seitsemän minuutin lihaskuntotreenin nyt joka ikinen aamu yhteensä 1050 kertaa peräkkäin. 

Tammikuun alussa vuonna 2020 aloitin tekemään seitsemän minuutin lihaskuntotreeniä joka aamu. Tätä aiemmin olin tehnyt jumpan tyypillisesti muutaman kerran viikossa. 

Ehdin tuolloin tehdä lihaskuntotreenin joka aamu yhteensä 1022 päivää putkeen kunnes 19.10.2022 olin kuumeessa (38,5) ja jumppa jäi tekemättä. 

Tämän jälkeen olen taas jatkanut treenin tekemistä automaattisesti ja säännöllisesti. Vasta nyt havahduin miettimään ja laskemaan kuinka monta päivää on kertynyt sitten lokakuun 2022. Huomasin, että päivittäinen putki onkin jo venynyt uuteen ennätykseen. 

Treeniä on tehty kodin lisäksi mm yöjunan hytissä, hotellihuoneissa, ystävien ja sukulaisten luona sekä mökkien pihoilla ja laitureilla. Pääsääntöisesti treeni on tehty kotona olohuoneessa, kuten tänään. Myös niinä päivinä kun olen juossut puolimaratonin, maratonin tai suorittanut täydenmatkan triathlonin tai meditoinut muuten koko päivän. Välillä energisenä ja välillä vähän väsyneenä. 

Yhdistävä tekijä on se, että treeni on tehty aina joka aamu ja olen siitä erittäin tyytyväinen. Sillä saan aina pienen aktivoinnin, lisäbuustin ja energiaa päivään. Onni on myös se, että matkalle ei ole sattunut vakavia sairastumisia tai loukkaantumisia. Muutenhan tämä ei olisi ollut mahdollista. 

Vuosien myötä tästä treenistä on tullut automaattinen tapa. Sellainen rutiini, jossa aika työskentelee puolestasi eikä sinua vastaan. Tarvitsisi nähdä erityistä vaivaa, jotta osaisin enää jättää treenin tekemättä. Pienellä investoinnilla voi tehdä ajan kanssa suuria asioita.
#kilpisjärvi #tromso #narvik #luleå #haaparanta #tornio #lofoten #norway #sweden #finland
Ranskan ympäriajon videopätkiä katsellessa huomasin, että ammattipyöräilijä Tadej Pogacarilla oli pyörässä aina Hulk-tarra antamassa tsemppiä polkemiseen. 

Sain itsekin omaan pyörään nyt lapselta Leo-leijona-tarran. Saa nähdä nousevatko keskinopeudet.
Saana 

#saana #saanatunturi #kilpisjärvi
Nyt en ole ”vain” triathlonisti vaan lisäksi myös kulttuuritriathlonisti! Olenhan suorittanut todestettavasti Lieksan kulttuuritriathlonin yhdessä lasten kanssa. 

Ensimmäisenä lajina oli kirjasto, toisena kulttuurikeskus ja lopuksi vielä Pielisen museo. 

Hieno konsepti Lieksan kaupungilta!

Hommaan kuului mulla bonuksena myös 100 km pyöräily Joensuusta Lieksaan ja uiminen Lieksanjoessa. Kulttuurikohteiden vaihdot mentiin juoksujalkaa, että ehdittiin vielä junalle ja illaksi takaisin Joensuuhun. 

#lieksa #kulttuuritriathlon #triathlon
Eilen 12 tuntia meditointia, tänään melkein 12 tuntia pyöräilyä: Helsinki - Karkkila - Forssa - Loimaa - Turku - Uusikaupunki.
Se oli kaukainen haave. Täysmatkan triathlonin (3,8 km uinti, 180 km pyöräily ja 42,2 km juoksu) eli ironman suorittaminen tuntui täysin tavoittamattomalta. 

Olin kyllä käynyt toisinaan uimassa muutaman kilometrin, pyöräillyt pitkiä matkoja ja juossut maratoneja sekä tehnyt yhden puolimatkan, mutta ironman eli kaikki nuo peräkkäin tuntui utooppiselta ja täysin saavuttamattomalta. 

Sitten löysin syksyllä 2022 Helsinki Triathlon seuran ja hurahdin harjoitteluun. Huomasin, että nautin harjoittelusta suunnattomasti, mutta kilpailu tai tapahtumat eivät voisi vähempää kiinnostaa. Viime kesänä vastoin omia odotuksia tein ensimmäisen töysmatkani (omatoimisesti) juuri alle 50-vuotiaana. 

Tavoitteiden saavuttaminen luo helposti uusia tavoitteita. Odotushorisontti uhkaa karata kauemmaksi. 

Päässäni syntyi ajatus, että olisi kiva olla tehtynä ironman alle viiskymppisejä ja sen lisäksi myös yli viisikymppisenä. Viimeisen vuoden ajan olen harjoitellut vähän kevyemmin, mutta riittävästi ja peruskunto on aika hyvä vuosien harjoittelun myötä. Eilen kesäloman ensimmäisenä päivänä olin taas viime vuoden tapaan uimassa, pyöräillemässä ja juoksemassa. 

Ja se oli siinä! Toinen Käpylä-ironman tehtynä, nyt yli viisikymppisenä. Vaikka harjoittelu itsessään on parasta niin kyllähän tästäkin tulee hyvä olo! Tästä on hyvä aloittaa loma. Hyvää kesää kaikille! 

Mutta mitä seuraavaksi?

Iso kiitos valmentaja @kirsipaivaniemi ja @helsinkitriathlon kun mahdollistatte unelmien tekemisen todeksi ja kiitos kaikille kanssatreenaajille sekä kovasti tsemppiä tuleviin harjoituksiin ja koitoksiin. Nähdää taas treeneissä!

#triathlon #helsinkitriathlon #käpylä
Hyvää kesäpäivänseisausta! Vähän oli kylmät vedet uida, mutta maisemat oli kesäillassa upeita!
Tänään Malmin lentokentällä 80 km pyöräily! 

Tasaista eikä liikennettä vaikka pinta vähän epätasainen. Melkein tekisi mieli alkaa puolustaa tässä vaiheessa kenttää rakentamiselta. Tämähän on loistava treeniympäristö!

#pyöräily #triathlon
Hienoa pyöräkaistaa Laajasalontiellä!
Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Seuraa minua Instagramissa