Tavoitteet ja lupaukset vuodelle 2014

Hoitovapaalla pihalla leikkimässäOlen tehnyt muutamia lupauksia vuodelle 2014. Ja kun tekee lupauksia, kannattaa tehdä sellaisia, jotka voi oikeasti toteuttaa.

Tavoitteen tai lupauksen onnistumista parantaa, jos sen tekee julkisesti. Siispä päätin kirjoittaa vuoden 2014 tavoitteet blogiini muiden nähtäville.

Tavoitteeni koostuvat neljästä osa-alueesta:
– puoliso ja perhe-elämä,
– oma hyvinvointi ja terveys,
– hyvä työelämä sekä
– parempi politiikka.

Jokaisen osa-alueen alle olen listannut kolme tavoitetta, joita pyrin mahdollisuuksien mukaan konkretisoimaan niin pitkälle, että pystyn tarvittaessa vaikka mittaamaan numeroilla niiden toteutumista.

Ohessa on 12 tavoitetta vuodelle 2014:

Puoliso ja perhe-elämä
– Puoliso on ensimmäinen: Kehun ja kiitän puolisoani vähintään viidestä eri asiasta päivittäin (ks. myös viisi vinkkiä onnelliseen ja hyvään parisuhteeseen).
– Yhteistä aikaa: Puolison ja lapsen kanssa yksi yhteinen ruokahetki joka päivä ja yksi yhteinen ilta kerran viikossa sekä kahdenkeskinen vapaailta kerran kuukaudessa.
– Tasa-arvo: Varmistan, että perhe-arki toimii ja hoidan oman osani kaikista arjen askareista.

Oma hyvinvointi ja terveys
– Hyvä kunto: Viikon kuntoilutavoite: 25km juoksua, 100km pyöräilyä, 5xlihaskuntoax7min, 1xuintia.
– Kunnon lepoa (työt pois klo 21.00, nukkumaan klo 22.00) ja herään aikaisin (klo 5.00).
– Ravinto: Syön terveellisesti: Päivittäin paljon hedelmiä, vihanneksia ja marjoja.

Hyvä työelämä
– Edistän työpaikalla uusia ideoita ja otan käyttöön uusia työkeinoja (yhden joka kuukausi).
– Parannan omaa tehokkuutta ja vaikuttavuutta (uusi keino koekäyttöön joka kuukausi).
– Lähden mukaan uusiin projekteihin ja etsin aktiivisesti uusia haasteita.

Parempaa politiikkaa
– Harjoitan parempaa politiikkaa: Kyselen muilta eri näkemyksiä sekä kehun muiden työtä ja aloitteita (jokaisen valtuuston kokouksen ja lautakuntien kokousten yhteydessä).
– Toimin politiikassa aktiivisesti ja monipuolisesti: Käytän puheenvuoroja ja/tai teen aloitteita uusista aiheista (kerran kuukaudessa).
– Teen politiikkaa pitkäjänteisesti yli vaalikausien.

Tavoitteiden toteutumista ja seurantaa edistän kirjaamalla kaikki tavoitteet päivittäiselle työlistalleni.

Koska tapojen muuttaminen ylipäätään on hidasta ja vaikeaa sekä vaatii paljon arjen ”manuaalista ohjausta”, olen tehnyt itselleni tavoitteista kuukausisuunnitelman. Käytännössä jokaiselle vuoden kalenterikuukaudelle on nimetty oma teematavoite, johon erityisesti keskityn kyseisen kuukauden aikana.

Tavoitteiden aikataulutus jokaiselle kuukaudelle:

Tammikuu:
– Puoliso on ensimmäinen: Kehun ja kiitän puolisoani vähintään viidestä eri asiasta päivittäin (ks. myös viisi vinkkiä onnelliseen ja hyvään parisuhteeseen).

Helmikuu
– Hyvä kunto: Viikon kuntoilutavoite: 25km juoksua, 100km pyöräilyä, 5xlihaskuntoax7min, 1xuintia.

Maaliskuu
– Edistän työpaikalla uusia ideoita ja otan käyttöön uusia työkeinoja (yhden joka kuukausi).

Huhtikuu
– Harjoitan parempaa politiikkaa: Kyselen muilta eri näkemyksiä sekä kehun muiden työtä ja aloitteita (jokaisen valtuuston kokouksen ja lautakuntien kokousten yhteydessä).

Toukokuu
– Yhteistä aikaa: Puolison ja lapsen kanssa yksi yhteinen ruokahetki joka päivä ja yksi yhteinen ilta kerran viikossa sekä kahdenkeskinen vapaailta kerran kuukaudessa.

Kesäkuu
– Kunnon lepoa (työt pois klo 21.00, nukkumaan klo 22.00) ja herään aikaisin (klo 5.00).

Heinäkuu
– Parannan omaa tehokkuutta ja vaikuttavuutta (uusi keino koekäyttöön joka kuukausi).

Elokuu
– Toimin politiikassa aktiivisesti ja monipuolisesti: Käytän puheenvuoroja ja/tai teen aloitteita uusista aiheista (kerran kuukaudessa).

Syyskuu
– Tasa-arvo: Varmistan, että perhe-arki toimii ja hoidan oman osani kaikista arjen askareista.

Lokakuu
– Ravinto: Syön terveellisesti: Päivittäin paljon hedelmiä, vihanneksia ja marjoja .

Marraskuu
– Lähden mukaan uusiin projekteihin ja etsin aktiivisesti uusia haasteita.

Joulukuu
– Teen politiikkaa pitkäjänteisesti yli vaalikausien.

Yksi kommentti artikkeliin ”Tavoitteet ja lupaukset vuodelle 2014”

Kommentointi on suljettu.

Tein kolmen päivän Firstbeat-mittauksen. Pidin sykettä ja sykevälivaihtelua mittaavia antureita kiinni kehossa kolmen vuorokauden ajan. 

Kiinnostavia tuloksia! Vihdoin sain selityksen lyhyille yöunilleni. Pärjään siitä syystä lyhyillä (keskimäärin noin 6h) yöunilla, koska unen aikainen palautuminen on niin hyvää. Tässä mittauksessa peräti 96% unestani on palauttavaa. Uneni on siis parempaa kuin suurimmalla osalla väestöä, joka nukkuu 7-9 tuntia. 

Liikunta oli odotetusti erinomaisella tasolla vaikka mittausjakson aikana oli kevyt viikko. Ilahduttavaa oli, että palautuminen lähti lyhyiden treenien tai kuntoilun jälkeen aina välittömästi käyntiin. Paitsi pidemmän pyöräilyn (4h) jälkeen keho oli tunteja stressitilassa. Tämä osoitti hyvin, että pitkiä tai kovia treenejä ei todellakaan kannata tehdä illalla. 

Hiukan yllättäen aamut olivat mittauksen pohjalta aika stressaavia. Tässä selitys saattaa olla siinä, että mulla on niin paljon ”hyviä” aamurutiineja (veden juonti, hedelmän syönti, kirjan lukeminen, venytely, 7 minute workout ja aamupala) että näistä itsestään kasaantuu vain liikaa. Yllätys oli myös se, että lounaat tai päivälliset olivat stressaavia siinä missä etä- tai läsnäkokoukset (vähän palaverista riippuen) olivat keholle kevyitä ja välillä jopa palauttavia. 

Mittausjaksoon osui myös yksi lepopäivä treenistä. Sunnuntaina tein siis neljän tunnin pyöräilyn ja maanantaina oli lepopäivä. Olkoon, että lepopäiväänkin kuului venyttelyt, 7 minute workout ja noin 25 km arkipyöräilyä. Ei kuitenkaan yhtään treeniä. Palautumista ei kuitenkaan tapahtunut mitenkään erityisen paljon maanantain aikana vaan tänä näkyi vasta tiistaina, jossa päivän aikainen palautuminen oli korkeaa vaikka tein venyttelyiden ja 7 minute workoutin lisäksi aamulla kevyen juoksun ja töiden jälkeen tunnin uintitreenin sekä päivän mittaan noin 20 km arkipyöräilyö. 

Koko jakson palauttavin hetki (jos yöunia ei lasketa mukaan) oli se kun olin tiistaina iltapäivällä toimistolla kollegoiden kanssa. Stressaavin jakso taas oli sunnuntaina kotona lasten kanssa pitkän pyörälenkin jälkeen. 

Mittauksen mukaan leposykkeeni oli 41, maksimisyke 178 ja HRV keskimäärin 54.

@firstbeat.suomi
Hyvää juhannusta!
Tänään Malmin lentokentällä 80 km pyöräily! 

Tasaista eikä liikennettä vaikka pinta vähän epätasainen. Melkein tekisi mieli alkaa puolustaa tässä vaiheessa kenttää rakentamiselta. Tämähän on loistava treeniympäristö!

#pyöräily #triathlon
Tänä vuonna olen kuunnellut uudestaan jo aiemmin kuuntelemiani kirjoja, jotka ovat tehneet minuun viime vuosina erityisen vaikutuksen. 

Yksi niistä on tämä Joni Jaakkolan Väkevä elämä. Tämä on samalla 100. tänä vuonna lukemani/kuuntelemani kirja. 

Jaakkolan kirjassa on perusasiat hyvin kohdillaan. Kun rakentaa hyviä rutiineja ja pitää huolta unesta, ravitsemuksesta ja liikunnasta, pääsee arjessa sellaiselle tasolle, että pienet vastoinkäymiset tai sairaudet eivät vie sinua suoraan kellariin ja toimintakyvyttömäksi vaan pystyt palautumaan nopeammin ja paremmin arjen heittämistä haasteista. 

@inojalokkaaj #väkeväelämä @tammikirjat #jonijaakkola #kirjagram #kirjat #äänikirja
Oliver Burkeman kirjoittaa osuvasti toivosta kirjassaan Neljätuhatta viikkoa. Miten käytät loppuelämäsi päivät. 

Toivon tarkoituksena on olla soihtu pimeässä, mutta todellisuudessa se on kirous. Toivo on uskon asettamista oman toiminnan edelle. 

Toivo on sitä, että uskomme lastenvahdin olevan aina huutomatkan päässä kun sitä tarvitsemme. Tämä on perusteltua tietysti silloin, jos ajattelee tai on tilanteita, joissa millään mitä itse tekee, ei ole mitään väliä. 

Toivo on siis omien vaikutusmahdollisuuksien kieltämistä. Käytännössä tarkoittaen vallan antamista niille voimille, joita pitäisi muuttaa. Ei kuitenkaan kannata antaa pois omaa kykyään toimia ilmastokriisin ja luontokadon kaltaisten kysymysten parissa. 

Kun lakkaamme toivomasta, että kauhea tilanne vain ratkeaa jotenkin itsestään tai tilanne ei vain pahenisi, olemme vapaita aloittamaan työt tilanteen ratkaisemiseksi.
Hienoa pyöräkaistaa Laajasalontiellä!
Nyt se on ulkona! Rauhatädin ja mun yhteinen biisi Poljen, poljen. 

Räppäri ja sanataideohjaaja Rauhatäti eli Hanna Yli-Tepsa @rauhatati soitti mulle syksyllä 2024 ja ehdotti yhteisen räppibiisin tekemistä. Ehdotus oli niin hullu ja niin kaukana omasta mukavuusalueestani, että pakkohan siihen oli suostua. Itselläni ei ole mitään musiikillista taustaa ellei mukaan lasketa intohimoista gansta-räpin kuuntelua nuorena.

Kirjoitimme Rauhatädin kanssa syksyn, talven ja kevään aikana sanoituksia, harjoittelimme taustanauhojen kanssa ja pääsimme lopulta studioon äänittämään yhteisen biisin. Rauhatädin lisäksi mukana oli ammattilaisia 3rd Raililta ja Muumaa musiikilta. Näin lopputuloksena saatiin julkaistua mun elämäni ensimmäinen räppibiisi. Taustat kappaleeseen on tehnyt Kim Rantala.

Biisin nimi on ”Poljen, poljen”, ja se syntyi halusta sanoittaa omia kokemuksia ja tunnetiloja niistä hetkistä, kun puskee eteenpäin, vaikka tie on epätasainen. Kyseessä on kappale sinnikkyydestä, voimasta ja liikkeestä, joka ei pysähdy.

Tuore kappale kertoo myös siitä, miten ekologinen kulkeminen eli pyöräily, bussi, juna  tai ihan vaan kävely tai soutuveneily voi olla juuri se paras ilmastoystävällinen tapa liikkumiselle.

Ota kuunteluun Spotifysta, Youtubesta, Tidalista, Apple Musicista, SoundCloudista tai missä nyt ikinä musiikkia kuunteletkaan!
Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.