HS mielipide: Helsinkiin lisää energiatehokkaita kokeiluja

Leo-StraniusAlla oleva minun ja Petra Malinin yhteinen mielipidekirjoitus julkaistiin tänään (18.12.2013) Helsingin Sanomissa.

Haluamme edistää kokeiluja, koska ne ovat hyvä tapa kehittää toimintaa pienilläkin resursseilla.

Käytäntöjen toimivuutta voidaan testata heti ilman pitkällistä suunnitteluvaihetta. Kun kokeilu onnistuu hyvin, muutkin voivat hyödyntää siitä saatuja kokemuksia.

Helsinkiin lisää energiatehokkaita kokeiluja

Jyväskylässä, Rovaniemellä ja Vantaalla on tehty energiatehokkaita kokeiluja, joista Helsinki voi ottaa oppia.

Jyväskylässä Vaajakummun koulussa oppilailta ylijäänyttä ruokaa myytiin edulliseen hintaan lähialueen asukkaille. Pieni maksu kattoi kaikki ylimääräisen ruokailijan aiheuttamat kulut.

Ylijääneen ruoan myynti vähensi kaatopaikkajätettä, ja lähiseudun asukkaat saivat mahdollisuuden nauttia edullista ja terveellistä ruokaa. Myös asukkaiden kanssakäyminen lisääntyi, kun perheet ja vanhukset lähtivät kotoaan kouluaterialle. Kokeilu sujui niin hyvin, että Jyväskylässä harkitaan toiminnan vakinaistamista.

Rovaniemellä ylijäänyttä ruokaa jaetaan ilmaiseksi eläkeläisille. Käytäntö on herättänyt valtakunnallista kiinnostusta ja Elintarviketurvallisuusvalvontavirastossa on tehty ohjeistuksiin muutoksia, jotka ovat mahdollistaneet sen, ettei ylijäänyttä syömäkelpoista ruokaa ole aina tarvinnut heittää roskiin. Kun ylijääneen ruoan hyödyntämiseen on keinoja, ruokaa ei mene hukkaan, vaikka sitä valmistetaan varmasti riittävästi kaikille oppilaille.

Vantaan kouluissa säästettiin 280 000 euroa vuodessa 15 koulun omilla energiasäästötoimilla. Koulut ovat saaneet osan säästyneistä rahoista itselleen. Myös seitsemässä helsinkiläiskoulussa on alkanut EU-kokeilu, jossa pyritään kahdeksan prosentin energiansäästöön.

Koulut saavat itselleen puolet mahdollisesta säästösummasta. Tätä kokeilua voitaisiin laajentaa koulujen lisäksi myös muihin kaupungin kiinteistöihin, esimerkiksi päiväkoteihin, liikuntatiloihin ja muihin toimitiloihin.

Lisäksi toinen puoli säästöistä voitaisiin ohjata esimerkiksi ylimääräiseen energiansäästörahastoon, josta jaettaisiin halpakorkoista lainaa asukkaille ja yrityksille hakemusten perusteella energiaa säästäviin ja taloudellisesti kannattaviin hankkeisiin sekä tukea kaupungin omille asuin- ja palvelukiinteistöille hakemusten perusteella.

Lainat ja korot maksettaisiin kaupungille takaisin niillä kustannussäästöillä, joita hankkeet tuovat.

Olemme esittäneet kaupunginvaltuustossa, että myös Helsinki kokeilee yllä mainittujen asioiden edistämistä. Toteutukseen asti edetäkseen kokeilut vaativat hieman vaivaa, mutta ennen kaikkea mahdollisuuksien näkemistä siellä, missä on aiemmin nähty esteitä.

Petra Malin
varavaltuutettu (vas)

Leo Stranius
kaupunginvaltuutettu (vihr)
Helsinki

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”
Nyt on aika juhlia, koska tänään siitä tuli totta! Helsinki on hiilivapaa kun Salmisaaren kivihiilivoimala suljettiin. 

Lukemattomat ihmiset ovat vuosia ja vuosikymmeniä tehneet tämän eteen väsymättä töitä. Nöyrä ja iso kiitos teille kaikille. Tiedätte kyllä keitä olette. 💚🌍