Viikkopäiväkirja 8 (21.-27.2.2011)

Maanantai: Kävin aamulla juoksemassa ja kirjoittelin vaalirahoituksesta. Osallistuin myös Valtiontalouden tarkastusviraston haastatteluun koskien ilmasto- ja energiastrategiaa. Lounaalla kävin tietoyhteiskuntagurun ja pyöräilyn huippuasiantuntija Antti Poikolan kanssa. Iltapäivällä vedin Luonto-Liiton toimistokokousta sekä kävin läpi talouspäällikön ja puheenjohtajan kanssa ajankohtaisia juttuja. Alkuillasta osallistuin eduskunnan ympäristö- ja luontoryhmän seminaariin tulevista hallitusohjelmatavoitteista. Luonto-Liitolle tärkeimmät tavoitteet ovat ympäristökasvatus, suurpedot ja kohtuutalous.

Tiistai: Kävin aamulla juoksemassa ja pyöräilin Luonto-Liiton toimistolle, jossa olin Ylen Uuden mustan haastateltavana. Lounaan jälkeen pidimme palaveria Lapset luontoon -viestintäkampanjasta ja tapasin Sirkku Tuhkasen. Illalla teimme vaalivideoiden leikkausehdotukset Annukan ja Päivin kanssa. Varsinkin epäonnistuneista otoksista koostettavan pätkän yhteydessä saimme nauraa kyyneleet silmissä.

Keskiviikko: Kävin läpi lukemattomia sähköposteja ja tein lihaskuntoharjoittelua. Aamupäivällä pyöräilin Vanhalle ylioppilastalolle Maailman tila 2011 -raportin julkaisutilaisuuteen. Tämän jälkeen istuin palaverissa suunnittelutoimisto Taivaassa koskien Helsingin yliopiston kanssa tehtävää yhteistyötä. Täytyy kyllä sanoa, että mainostoimiston.. eikun suunnittelutoimiston jengillä on tosi hyvä meininki. Iltapäivällä osallistuin ympäristö- ja eläinjärjestöjen turkistarhaus kiellettävä -mielenosoitukseen sekä Setan ja Vapaa Liikkuvuus -verkoston mielenosoitukseen zimbabwelaisen homomiehen puolesta.

Torstai: Viimeistelin muutaman artikkelin ja kävin läpi Luonto-Liiton verkkosivujen tekstejä. Allianssin hallituksen kokouksen jouduin jättämään aikapulan takia väliin. Iltapäivällä luin läpi VR:n ilmastokirjoituskilpailuun tulleet tekstit. Mahtavia kirjoituksia! Olen palkintoraadissa päättämässä yhdessä Suomen ympäristökeskuksen pääjohtaja Lea Kaupin kanssa voittajista. Illan vietin Vihreiden puoluetoimistolla yhdessä muiden eduskuntavaaliehdokkaiden ja kampanjapäälliköiden kanssa. Vaaleja ajatellen Vihreiden tilanne näyttää hyvältä – varsinkin Helsingissä!

Perjantai: Heräsin aamulla tuttuun tapaan rakkaani vierestä (klo 5:15), kävin juoksemassa (13 km), pyöräilin talviauringossa (6 km) Luonto-Liiton toimistolle tekemään huipputyyppien kanssa merkityksellisiä asioita. Voisiko päivä enää paremmin alkaa! Aamupäivän Viisikon kokouksen jälkeen kävimme lounaalla ja tapasin inspiroivien keskustelujen merkeissä muutamaa joensuulaista ystävää erästä talonvaltauskirjahanketta koskien. Loppupäivän kävin läpi viikon aikana tulleita sähköposteja. Illalla siivosimme ja otimme Annukan kanssa rennosti.

Lauantai: Nukuimme Annukan kanssa pitkään, söimme yhdessä aamupalaa lehtien luvun lomassa ja keskustelimme. Iltapäivällä otimme pienet torkut ja kävin juoksemassa. Ruoaksi laitoimme pastaa ja soijarouhetomaattikastiketta. Illaksi lähdimme juhlahumuun. Ensin Marian ja Helin luokse synttärijuhliin Herttoniemeen ja sieltä vielä Hakaniemeen ja Ravintolalaiva Wäiskiin Mintun synttärikemuihin.

Sunnuntai: Kävin läpi sähköposteja ja luin päivän lehden. Vastasin SAK:n, Animalian ja SEY:n, Sivistyksen sekä Hufvudstadsbladetin vaalikoneisiin ja Helsingin Uutisten vaalikyselyyn. Lisäksi kirjoittelin ilmastopolitiikasta artikkelin Ville Niinistön vaalilehteen ja ruoan ohjauskeinoista tekstin Animalian blogiin. Illan valmistelin vielä tulevan viikon esityksiä ja haastatteluja.

Kuntoilu ja työtunnit: Viikon aikana kävin juoksemassa 4 kertaa  (yhteensä 46 km) ja pyöräilin 63 km sekä tein kerran lihaskuntoharjoittelua. Lisäksi Työtunteja ja yhteiskunnallista vapaaehtoistyötä kertyi viikon aikana yhteensä 77,5 tuntia, josta 24 tuntia eduskuntavaalikampanjatyötä. Tähän mennessä olen käyttänyt eduskuntavaalikampanjaani yhteensä 199 tuntia.

Kiitollisuus: Olen kiitollinen kaikista niistä mainioista tapaamisista huipputyyppien kanssa, joita viikon mittaan on ollut. Erityisen kiitollinen olen ympäristöjärjestöjen hienosta työstä tulevien hallitusohjelmatavoitteiden suhteen. Lisäksi olen kiitollinen, että voin herätä rakkaani vierestä joka aamu hyvien yöunien jälkeen. Myös vaalityö on inspiroinut minua kovasti!

Oppiminen: Vaalikampanjoinnin sekä vaalikoneiden ja kyselyiden myötä olen oppinut valtavasti politiikan eri alueista. Lisäksi olen oppinut sen, että pyöräilyn hehkuttaminen näillä keleillä ei ole omiaan kannustamaan ihmisiä pyöräilemään ja oman onnen jakaminen esimerkiksi sosiaalisessa mediassa saattaa ahdistaa yllättävän monia.

Edellinen viikkopäiväkirja on luettavissa täältä: Viikkopäiväkirja 7

Uusi ruokatrendi on täällä. 

SIPULIVESI!

Pilko sipulia ja laita kylmään hanaveteen. Juo hitaasti nautiskellen. Tarvittaessa voit antaa sipuliveden olla hetken jääkaapissa. 

Sipulivesi antaa kivan terveysboostin! Se on vanhan kansan perinne, jota itsekin nautin usein lapsena. Mahdollisia hyötyjä ovat antioksidantit, vastustuskyvyn paraneminen, ruansulatuksen tuki ja antibakteerinen vaikutus. 

Sipulivesi ei luonnollisesti puhdista kehoa myrkyistä, polta rasvaa tai korvaa lääkitystä tai monipuolista ruokavaliota. 

Milloin tätä saa kaupoista tai ravintoloista? 😅
Jes! Vegemesuilta löytyi ihan mielettömän helppo lasagneresepti ja päätettiin heti kokeilla tehdä sitä 11-vuotiaan kanssa, joka teki kokkailustamme myös tämän videon. 

Salaisuus tässä se, että valkokastike tehdään tofusta, hummuksesta ja kaurakermasta. Toimii todella hyvin! 

Kiitos @jalotofu reseptistä!
Vegaaninen japanilainen juustokakku! Soijajugurttia, keksejä ja yöksi jääkaappiin.
Huh. Olen tehnyt seitsemän minuutin lihaskuntotreenin nyt joka ikinen aamu yhteensä 1050 kertaa peräkkäin. 

Tammikuun alussa vuonna 2020 aloitin tekemään seitsemän minuutin lihaskuntotreeniä joka aamu. Tätä aiemmin olin tehnyt jumpan tyypillisesti muutaman kerran viikossa. 

Ehdin tuolloin tehdä lihaskuntotreenin joka aamu yhteensä 1022 päivää putkeen kunnes 19.10.2022 olin kuumeessa (38,5) ja jumppa jäi tekemättä. 

Tämän jälkeen olen taas jatkanut treenin tekemistä automaattisesti ja säännöllisesti. Vasta nyt havahduin miettimään ja laskemaan kuinka monta päivää on kertynyt sitten lokakuun 2022. Huomasin, että päivittäinen putki onkin jo venynyt uuteen ennätykseen. 

Treeniä on tehty kodin lisäksi mm yöjunan hytissä, hotellihuoneissa, ystävien ja sukulaisten luona sekä mökkien pihoilla ja laitureilla. Pääsääntöisesti treeni on tehty kotona olohuoneessa, kuten tänään. Myös niinä päivinä kun olen juossut puolimaratonin, maratonin tai suorittanut täydenmatkan triathlonin tai meditoinut muuten koko päivän. Välillä energisenä ja välillä vähän väsyneenä. 

Yhdistävä tekijä on se, että treeni on tehty aina joka aamu ja olen siitä erittäin tyytyväinen. Sillä saan aina pienen aktivoinnin, lisäbuustin ja energiaa päivään. Onni on myös se, että matkalle ei ole sattunut vakavia sairastumisia tai loukkaantumisia. Muutenhan tämä ei olisi ollut mahdollista. 

Vuosien myötä tästä treenistä on tullut automaattinen tapa. Sellainen rutiini, jossa aika työskentelee puolestasi eikä sinua vastaan. Tarvitsisi nähdä erityistä vaivaa, jotta osaisin enää jättää treenin tekemättä. Pienellä investoinnilla voi tehdä ajan kanssa suuria asioita.
#kilpisjärvi #tromso #narvik #luleå #haaparanta #tornio #lofoten #norway #sweden #finland
Ranskan ympäriajon videopätkiä katsellessa huomasin, että ammattipyöräilijä Tadej Pogacarilla oli pyörässä aina Hulk-tarra antamassa tsemppiä polkemiseen. 

Sain itsekin omaan pyörään nyt lapselta Leo-leijona-tarran. Saa nähdä nousevatko keskinopeudet.
Saana 

#saana #saanatunturi #kilpisjärvi
Nyt en ole ”vain” triathlonisti vaan lisäksi myös kulttuuritriathlonisti! Olenhan suorittanut todestettavasti Lieksan kulttuuritriathlonin yhdessä lasten kanssa. 

Ensimmäisenä lajina oli kirjasto, toisena kulttuurikeskus ja lopuksi vielä Pielisen museo. 

Hieno konsepti Lieksan kaupungilta!

Hommaan kuului mulla bonuksena myös 100 km pyöräily Joensuusta Lieksaan ja uiminen Lieksanjoessa. Kulttuurikohteiden vaihdot mentiin juoksujalkaa, että ehdittiin vielä junalle ja illaksi takaisin Joensuuhun. 

#lieksa #kulttuuritriathlon #triathlon
Eilen 12 tuntia meditointia, tänään melkein 12 tuntia pyöräilyä: Helsinki - Karkkila - Forssa - Loimaa - Turku - Uusikaupunki.
Se oli kaukainen haave. Täysmatkan triathlonin (3,8 km uinti, 180 km pyöräily ja 42,2 km juoksu) eli ironman suorittaminen tuntui täysin tavoittamattomalta. 

Olin kyllä käynyt toisinaan uimassa muutaman kilometrin, pyöräillyt pitkiä matkoja ja juossut maratoneja sekä tehnyt yhden puolimatkan, mutta ironman eli kaikki nuo peräkkäin tuntui utooppiselta ja täysin saavuttamattomalta. 

Sitten löysin syksyllä 2022 Helsinki Triathlon seuran ja hurahdin harjoitteluun. Huomasin, että nautin harjoittelusta suunnattomasti, mutta kilpailu tai tapahtumat eivät voisi vähempää kiinnostaa. Viime kesänä vastoin omia odotuksia tein ensimmäisen töysmatkani (omatoimisesti) juuri alle 50-vuotiaana. 

Tavoitteiden saavuttaminen luo helposti uusia tavoitteita. Odotushorisontti uhkaa karata kauemmaksi. 

Päässäni syntyi ajatus, että olisi kiva olla tehtynä ironman alle viiskymppisejä ja sen lisäksi myös yli viisikymppisenä. Viimeisen vuoden ajan olen harjoitellut vähän kevyemmin, mutta riittävästi ja peruskunto on aika hyvä vuosien harjoittelun myötä. Eilen kesäloman ensimmäisenä päivänä olin taas viime vuoden tapaan uimassa, pyöräillemässä ja juoksemassa. 

Ja se oli siinä! Toinen Käpylä-ironman tehtynä, nyt yli viisikymppisenä. Vaikka harjoittelu itsessään on parasta niin kyllähän tästäkin tulee hyvä olo! Tästä on hyvä aloittaa loma. Hyvää kesää kaikille! 

Mutta mitä seuraavaksi?

Iso kiitos valmentaja @kirsipaivaniemi ja @helsinkitriathlon kun mahdollistatte unelmien tekemisen todeksi ja kiitos kaikille kanssatreenaajille sekä kovasti tsemppiä tuleviin harjoituksiin ja koitoksiin. Nähdää taas treeneissä!

#triathlon #helsinkitriathlon #käpylä
Hyvää kesäpäivänseisausta! Vähän oli kylmät vedet uida, mutta maisemat oli kesäillassa upeita!
Tänään Malmin lentokentällä 80 km pyöräily! 

Tasaista eikä liikennettä vaikka pinta vähän epätasainen. Melkein tekisi mieli alkaa puolustaa tässä vaiheessa kenttää rakentamiselta. Tämähän on loistava treeniympäristö!

#pyöräily #triathlon
Hienoa pyöräkaistaa Laajasalontiellä!
Seuraa minua Instagramissa