Viikkopäiväkirja 4 (24.-30.1.2011)

Maanantaina kävin aamulla juoksemassa sekä tein lihaskuntoharjoittelua ja venyttelin. Aamulla Luonto-Liitto tiedotti siitä, kuinka Metsähallitus vesittää valtion retkeilyalueiden suojelutavoitteita. Luonto-Liiton toimistolle pyöräiltyäni vastasin Kati Berningerin kysymyksiin koskien kohti hiilineutraalia yhteiskuntaa -kirjahanketta. Lounaalla kävin kansanedustaja Outi Alanko-Kahiluodon kanssa. Iltapäivällä vedin Luonto-Liiton toimistokokousta ja kävin läpi sähköposteja. Illaksi pyöräilin kotiin, jossa valmistelin tulevaa kampanjaa.

Tiistaina kävin aamulla juoksemassa. Pyöräiltyäni Luonto-Liiton toimistolle kävin viimeisen kehityskeskustelun. Lounaalla tapasin 100 000 reilua tekoa -kampanjan tiimoilta Sonja Vartialan. Iltapäivän aluksi vastailin Lapin Kansan toimittajalle mahdollisesta Lapin matkailuboikotista heikon susitilanteen ja salakaatojen seurauksena. Iltapäivällä Terike Haapoja kävi haastattelemassa minua Toisten puolue -hankkeeseen. Oli kiinnostavaa pohtia sitä, millaisia oikeuksia hiljaisilla äänillä (heillä) tulisi olla yhteiskunnassamme. Päivän päätteeksi olin eduskunnassa Jyrki Kasvin ja Johanna Karimäen tilaisuudessa puhumassa Nagoyan biodiversiteettikokouksen ja Cancúnin ilmastokokouksen tuloksista.

Keskiviikkona aamupäivällä valmistelin tulevan kampanjan viestejä, kävin läpi sähköposteja ja pyöräilin auringonpaisteessa Luonto-Liiton toimistolle. Lounaan jälkeen suunnittelimme Lapset Luontoon 2011 -hankketta sekä kävin hammaslääkärissä hammaskiven poistossa. Keskustelua siellä sun täällä aiheutti Lapin Kansan tekemä juttu: Luonto-Liitto syötti Lapin boikotti-idean maailmalle. Oma kirjoitukseni samasta aiheesta löytyy täältä: Lapin mahdollinen matkailuboikotti

Torstaina pyöräilin aamupakkasessa Keskon pääkonttorille Katajanokalle. Keskustelimme Keskon kestävän kehityksen palkintolautakunnan kokouksessa tulevan palkinnon kriteereistä ja käytännön asioista. Aamupäivän istuin Luonto-Liiton toimistolla ja lounaalla kävin Venlan kanssa Zucchinissa. Iltapäiväksi pyöräilin YLE:n isoon pajaan. Siellä kokoustimme tulevasta Kevätseurantahankkeesta. Illan istuin kotona valmistelemassa tulevia esityksiä ja kampanjoita.

Perjantaina kävin aamulla juoksemassa. Tällä kertaa vuorossa oli kokouksista vapaa ”toimistopäivä”. Eli istuin koko päivän Luonto-Liiton toimistolla käyden läpi viikon aikana kertyneitä sähköposteja, hoidellen henkilöstöasioita ja valmistellessa tulevia juttuja. Kerran viikossa olisi hyvä viettää kokousvapaa ja sähköpostivapaata päivää. Välillä se on vain kovin hankalaa. Alkuillasta kävin Helsingin Vihreiden tulevan vaalilehden haastateltavana ja illan päätteeksi siivosin.

Lauantaina vietimme Annukan kanssa lomapäivää. Nukuimme pitkään, kävimme kävelemässä ja keskustelimme tulevista jutuista sekä otimme relasti. Illalla olimme Lauran ja Unnan 60-vuotisjuhlissa. Illan kohokohta oli Kari Salmelainen ja Napakymppi!

Sunnuntaina kävimme Annukan kanssa aamulla juoksemassa. Päivä hujahti tulevan viikon esityksiä ja kirjoitushommia valmistellessa sekä blogia päivittäessä.

Viikon aikana kävin juoksemassa 4 kertaa (yhteensä 38 km) ja pyöräilin 68 km. Lisäksi tein pari kertaa lihaskuntoaharjoittelua ja venyttelin kerran. Työtunteja ja yhteiskunnallista vapaaehtoistyötä kertyi viikon aikana yhteensä 76,5 tuntia.

Viikon osalta olen kiitollinen fiksuista ihmisitä ja ja heidän tarjoamastaan avusta, hyvistä verkostoista ympärillä sekä saamastani myönteisestä palautteesta. Olen myös kiitollinen, että pääsin mukaan Toisten puolue -hankkeeseen ja siitä, että hampaiden huolto (hammaskiven poisto) sujui niin kivuttomasti sekä siitä, että ehdin rentoutua ja lomailla koko lauantain.

Viikon aikana olen oppinut vähähiilisen, hiilineutraalin ja hiilinegatiivisen käsitteistä, susi- ja aluepolitiikasta sekä kampanjatyöstä. Erityisesti olen oppinut erilaisista haastatteluista ja levon merkityksestä sekä siitä, kuinka sanoa myönteisesti ei.

Tulevan viikon aikana julkistetaan uusi kampanjani. Olen keskustelemassa Radio YleX:n Etusivu -ohjelmassa siitä, miksi talouden pitää kasvaa, käyn pokkaamassa keskiviikkona yhden palkinnon, osallistun MTV3: TalviAreena -keskusteluun sekä käyn pitämässä kuvaesityksen Coresma 11 -tapahtumassa.

Edellinen viikkopäiväkirja on luettavissa täältä: Viikkopäiväkirja 3

Yksi kommentti artikkeliin ”Viikkopäiväkirja 4 (24.-30.1.2011)”

  1. Päivitysilmoitus: Tammikuu lukuina

Kommentointi on suljettu.

Tiedättekö sen tunteen, kun haluat lähettää lohtua ja lämpimiä ajatuksia sun ystävälle, että kaikki kyllä järjestyy. Huomaat sopivasti ulkona oheisen julisteen, otat siitä kuvan ja laitat viestin. Sitten ihmettelet miksi se sun ystävä reagoi viestiin kakkaemojilla.
Uusi ruokatrendi on täällä. 

SIPULIVESI!

Pilko sipulia ja laita kylmään hanaveteen. Juo hitaasti nautiskellen. Tarvittaessa voit antaa sipuliveden olla hetken jääkaapissa. 

Sipulivesi antaa kivan terveysboostin! Se on vanhan kansan perinne, jota itsekin nautin usein lapsena. Mahdollisia hyötyjä ovat antioksidantit, vastustuskyvyn paraneminen, ruansulatuksen tuki ja antibakteerinen vaikutus. 

Sipulivesi ei luonnollisesti puhdista kehoa myrkyistä, polta rasvaa tai korvaa lääkitystä tai monipuolista ruokavaliota. 

Milloin tätä saa kaupoista tai ravintoloista? 😅
Jes! Vegemesuilta löytyi ihan mielettömän helppo lasagneresepti ja päätettiin heti kokeilla tehdä sitä 11-vuotiaan kanssa, joka teki kokkailustamme myös tämän videon. 

Salaisuus tässä se, että valkokastike tehdään tofusta, hummuksesta ja kaurakermasta. Toimii todella hyvin! 

Kiitos @jalotofu reseptistä!
Vegaaninen japanilainen juustokakku! Soijajugurttia, keksejä ja yöksi jääkaappiin.
Kestävä elämä ei ala täydellisistä valinnoista vaan suunnasta. Oma matkani vegaaniksi kesti melkein 20 vuotta oheisen julisteen näkemisestä. Ja sen jälkeen se mikä oli selvää vuonna 1995, tuli pysyväksi osaksi  arkea vasta 2007. 

Jokainen valinta on kuitenkin oikeaan suuntaan ja arvostettavaa! Mikä olisi sun askel kohta kestävää arkea tänä vuonna?

Kirjoittelin omasta pitkästä siirtymästä Substackiin: 
https://leostranius.substack.com/p/kestava-elama-ei-ala-taydellisyydesta
Vuoden aluksi on hyvä laskea hiilijalanjälki. Tässä tulokset Sitran Elämäntapatestillä tehtynä. Miten iso hiilijalanjälki sulla on?
10 asiaa vuodesta 2025

Third Rockin toimitusjohtaja viides kokonainen vuosi. Yritysvastuuregulaation lässähdyksestä huolimatta varsin kelvollista ja toivottavasti vaikuttavaa tekemistä noin 100 eri yrityksen tai organisaation kanssa. Lyhennetty työviikko täydellä palkalla sai mukavasti huomiota ja herätti paljon kiinnostusta.

Liikuntaa kertyi vuoden aikana yhteensä 862 tuntia. Uintia 281 km, pyöräilyä 8085 km ja juoksua 1302 km. Joka aamu kevyt venyttely ja 7 minute workout. 

Kesäloman aluksi tein omatoimisen triathlonin täysmatkan. Lisäksi kertyi kaksi puolimatkaa, maraton/ultrajuoksu (51 km) ja 16 puolimaratonia.

Kirjallisuutta. Vuoden alussa ilmestyi kirjani 1,5 astetta parempi arki. Yhteensä luin tai kuuntelin vuoden aikana 250 kirjaa.

Kävin 50 lounaalla keskustelemassa elämän tarkoituksesta. Tästä aiheesta on tavoitteena kirjoittaa seuraavaksi kirja. Omaksi yllätyksekseni sain kirjan tekemistä varten jopa apurahan Suomen tietokirjailijoilta. 

Luottamustehtäviä. Olen saanut olla Animalian hallituksessa edistämässä eläinten oikeuksia ja toimia Myrskyvaroitus-yhdistyksen hallituksen neuvonantajana edistämässä ilmastoasioita.

Matkustelua ja kokouksia. Yhteensä 70 matkapäivää. Suurin osa kotimaassa. Kesällä maata pitkin Kilpisjärven kautta Pohjois-Norjaan Tromssaan ja Lofooteille. Tänäkään vuonna ei ainuttakaan lento- tai laivamatkaa. Lisäksi vuoden aikana yhteensä 837 kokousta. 

Räppäri ja sanataideohjaaja Rauhatäti ehdotti yhteisen räppibiisin tekemistä. Tästä yhteistyöstä julkaistiin toukokuussa ensimmäinen räp-kappale. Biisin nimi on ”Poljen poljen”, ja se syntyi halusta sanoittaa omia kokemuksia ja tunnetiloja niistä hetkistä, kun puskee eteenpäin, vaikka tie on epätasainen.

Sijoituksia. Lahjoitimme 10,13 % kotitalouden nettotuloista (9740,50 e) hyväntekeväisyyteen. Uskon, että kaikkein vastuullisinta ja tuottoisinta sijoittamista pidemmällä tähtäimellä on rahan lahjoittaminen niille tahoille, jotka edistävät kestävää maailmaa.

Unta kertyi vuoden aikana keskimäärin 6 tuntia ja 2 minuuttia yössä. Keskimäärin 7 minuuttia vähemmän yössä kuin edellisen vuonna.

Hyvää ja rauhaisaa vuotta 2026 kaikille!
Saa olla kiitollinen ja onnellinen, että tänä vuonna on pysynyt terveenä ja hyvässä kunnossa sekä voinut tehdä niin paljon sitä mistä tykkää eli käytännössä mm. harrastaa triathlonia. 

Mitä tuli tehtyä eli vuoden 2025 liikunta numeroina…

-Uinti: 125,5 h, 281 km
-Pyörä: 391 h, 8085 km
-Juoksu: 142,5 h, 1302 km
-Fysiikka: 175 h
-Muuta: 28 h
 
(Suuri osa tunneista/kilometreistä on arkiliikuntaa tai höntsäilyä eikä tavoitteellista treenaamista) 

Tämä pitää sisällään myös yhden omatoimisen täydenmatkan triathlonin, kaksi puolimatkaa, yhden maraton-/ultrajuoksun (51 km) ja 16 puolimaratonia sekä päivittäiset 7 minute workout -treenit. 

Liikuntaa yhteensä 862 h. Keskimäärin 16,5 tuntia viikossa tai 2 h 22 min päivittäin.
Jihuu! Tänään omatoiminen puolitriathlon. Uinti 1,9 km, pyörä 90 km ja juoksu 21,1 km. Nyt voi rauhoittua loman viettoon.
Vuoden 16. puolimaraton. Joka kuukausi vähintään yksi.
Euroopan suurin turkisten tuottajamaa Puola kieltää turkistarhauksen

Päätöksen myötä Euroopassa harjoitetaan turkistarhausta enää vain Suomessa ja Kreikassa sekä pienimuotoisesti muutamassa muussa maassa

https://animalia.fi/2025/12/02/euroopan-suurin-turkisten-tuottajamaa-puola-kieltaa-turkistarhauksen/
Kuinka pitkään tätä voidaan pitää hyväksyttävänä toimintana? Kuinka pitkään ajattelit vielä itse syödä broileria? 

Suomessa lähes neljä miljoonaa broileria hylätään teurastamoissa vuosittain, eli ne eivät päädy ihmisravinnoksi. Syitä hylkäykseen ovat muun muassa erilaiset ihotulehdukset, kuten paiseet, sekä murtumat.

Kaikkiaan Ruokaviraston tilastojen mukaan viime vuoden aikana teurastamoille tuotiin lähes 82 miljoonaa broileria ja niiden emoa.

https://animalia.fi/2025/11/19/miljoonat-broilerit-ovat-niin-sairaita-etta-ne-eivat-kelpaa-ruuaksi/
Seuraa minua Instagramissa