Radikaali aktivisti

Luin hiljattain Lauri Myllyvirran hienon haastattelun Maailman Kuvalehdestä. Tässä muutama erinomainen sitaatti Myllyvirran suusta. Nämä sopivat mielestäni hyvin elämänohjeeksi moneen ympäristökamppailuun.

Maailman Kuvalehti”Voittamisen mahdollisuuksilla ei ole väliä. Sitä tekee kaiken, minkä voi ja sen on omalta kohdalta riitettävä.”

”Se, että on tarvittaessa valmis rikkomaan lakia suuremman vääryyden korjaamiseksi, on mielestäni suurinta lain kunnioittamista. Lakien tehtävä on suojella ihmisten terveyttä ja tulevaisuutta, ei saastuttamista.”

”Jos mieltää tavoitteeksi kaiken hyvän puolustamisen ja kaiken pahan vastustamisen niin helposti tulee seinä vastaan. Tärkeintä on asettaa tavoite korkealle mutta valita realistisia voitettavissa olevia yksittäisiä kamppailuja.”

Älä siis ole passivisti. Ole radikaalisti aktiivi!

Maailman Kuvalehden henkilöhaastattelu on luettavissa täältä: Henkilökuvassa: Radikaali aktiivi Lauri Myllyvirta

3 kommenttia artikkeliin ”Radikaali aktivisti”

  1. Eikö olisi erityisesti radikaaleihin toimiin ryhtyessään syytä kuitenkin ensin tarkastaa, että faktat ovat oikein? Ettei toiminta jäisi vaan toiminnaksi toiminnan vuoksi, eli eräänlaiseksi demonstraatioksi. Toki sekin jotain tarkoituksia palvelee, mutta varmaan lähinnä itsetehostukseen liittyviä.

  2. Mutta juuri siihenhän Leo kannustaa kirjoittaessaan, että aktivismissa pitää siirtyä asiantuntijuudesta performatiivisuuteen. Performatiivisuus on demonstraatiota. Performatiivinen aktivisti performoi eli demonstroi aktivismiaan ilman huolta faktoista tai asiantuntijuudesta.

Kommentointi on suljettu.

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”