Viikkopäiväkirja 43 (25.-31.10.2010)

Maanantaina kävin aamulla juoksemassa, istuin vetämässä Luonto-Liiton viisikon ja työhyvinvointiryhmän kokousta sekä toimistokokousta, jossa puhuin myös rikastavasta vuorovaikutuksesta. Iltapäiväksi pyöräilin Suomen luonnonsuojeluliiton toimistolle, jossa osallistuin Ympäristöakatemiaa toteuttavan Ympäristöareenan hallituksen ja Luonnonsuojelija-lehden toimistusneuvoston kokouksiin. Illalla vedin Uudenmaan ympäristönsuojelupiirin hallituksen kokousta, jossa käytiin läpi sääntömuutosasiat ja vuoden 2011 budjetti. Päivän päätteeksi muokkasin vielä Luonto-Liiton yhdeksän kuukauden toimintakertomusta.

Tiistaina aloitin vajaan viikon mittaisen luku- ja kirjoitusloman. Käytännössä tämä tarkoitti sitä, että loppuviikolle en ollut sopinut yhtään töihin liittyvää kalenterimerkintää. Aamulla nukuin pitkään, kävin juoksemassa ja kirjoittelin vastauksia Tom Henrikssonin lähettämiin kysymyksiin koskien kirjahankettamme. Päivän mittaan hengailin Facebookin, sähköpostin, netin, kirjojen ja lehtien parissa. Opin samalla myös uusia sanoja: parhautta, mahtavuutta, ässää, timanttia, helmee sekä 5 tehokasta konstia, joiden avulla saa Facebookista aina hyvän mielen.

Keskiviikkona kävin aamulla juoksemassa ja kävimme läpi oikeusministeriössä verkkovaikuttamista koskevaa selvitystyötä. Annukan kanssa vietetyn lounaan jälkeen jäin erityisesti miettimään sitä, pitäisikö epämuodolliselle kansalaistoiminnalle mahdollistaa jokin nykyistä yhdistyksen rekisteröintiä kevyempi malli (kevytrekisteröinti), jotta esimerkiksi julkisten avustusten saaminen olisi verkkopohjaisille liikkeille mahdollista. Iltapäivällä viimeistelin verkkovaikutamista koskevaa selvitystyötä. Suomen luonnonsuojeluliitto taas julkisti aivan mahtavan suovideon: Ei turve yksin pala. Illalla poikkesimme Pasilan Rauhanasemalle PAX-klubille kuuntelemaan ystävien kanssa ihanaa Yonan keikkaa. Yona tanssii aamuruskoon päin ja se sulamaan saa tämän routaisen maan, väistyy toivottomuus.

Torstaina Luonto-Liitto tiedotti tulevasta Salakaadot seis -kampanja-avauksesta: Pelastakaa Suomen sudet! Olemme saaneet kampanjaan mukaan aivan mielettömän jengin eri alojen vaikuttajia. Vai miltä kuulostaa nämä: Tanja Karpela, Sofi Oksanen, Mikael Jungner, Timo T. A. Mikkonen ja Karri Miettinen (Paleface). Tukijalista julkaistaan kokonaisuudessaan maanantaina 1.11. Salakaadot seis -nettisivuilla. Päivän aikana lueskelin, hengailin Facebookissa ja kahlailin läpi sähköposteja. Illalla kävimme testaamassa Marian ja Annukan kanssa Bistro Artesanan. Kirjoittelin kokemuksistani tänne: Bistro Artesana tarjoaa luomuvegaaniruokaa tyylillä.

Perjantaina kävin aamulla juoksemassa ja lueskelin viikon aikana vähän retuperälle jääneitä työsähköposteja. Päivällä annoin haastattelun blogiini liittyen. Iltapäivällä tein pakollisia Luonto-Liiton hommia ja työstin yhtä kirja-artikkelia. Illalla vietimme Annukan kanssa L&A-sessiota nauttien hyvästä japanilaisesta ruuasta ravintola Kotossa. Lisäksi kävimme katsomassa elokuvan The Social Network. Kirjoittelin neljä huomiota elokuvasta tänne: The Social Network – Elokuva innostuksesta ja tekemisestä.

Lauantaina kävin aamulla juoksemassa sekä olin kantoapuna Minnan ja Niklaksen muutossa. Päivällä piipahdin kirjamessuilla ja varjokirjameissuilla, jossa Pentti Linkola hermostui kovaääniseen pianon soitantaan. Alkuillasta siivosin ja tapasin Annukan siskoa. Illalla olimme juhlimassa Pekka Haaviston uutta kirjaa. Päivän aikana tapasin huomattavan joukon minua jossain vaiheessa todella paljon inspiroineita ihmisiä. Upeaa!

Sunnuntaina kävin juoksemassa 18 km ja 99 minuuttia. Päivän aikana valmistelin tulevan viikon esityksiä ja kirjoutushommia sekä työstin edelleen yhtä kirja-artikkelia. Lisäksi kävin läpi lokakuun aktiviteetit.

Viikon aikana kävin juoksemassa 6 kertaa  (yhteensä 66 km) ja pyöräilin 67 km Työtunteja ja yhteiskunnallista vapaaehtoistyötä kertyi viikon aikana yhteensä 58 tuntia.

Viikon osalta olen kiitollinen siitä kalenterivapaasta ajasta, josta olen saanut nauttia päivätolkulla sekä oman blogini herättämästä kiinnostuksesta. Olen kiitollinen huippukiinnostavista teksteistä, joita olen saanut lukea sekä inspiroivista ihmisistä, joita olen tavannut. Olen kiitollinen Yonan vaikuttavasta keikasta Rauhanasemalla sekä ystävieni muutosta yläkertaan.

Viikon aikana olen oppinut jälleen kerran, että ylimääräinen lomailu ilman sen kummempaa tarkoitusta ei oikein sovi minulle. Olen oppinut Buddhalaisuudesta ja Facebookin käytöstä. Lisäksi olen oppinut jotain innostuksesta, energiasta ja intensiteetistä sekä tekemisen meiningistä.

Tulevan viikon aikana käyn päivällisellä Ruotsin Kruununprisenssa Victorian ja Prinssi Danielin kanssa Presidentinlinnassa. Käyn Kotkassa puhumassa ruuan ympäristövaikutuksista ja osallistun Roveniemellä Arktista Vimmaa -festivaalin yhteydessä järjestettäviin paneelikeskusteluihin.

Tiedättekö sen tunteen, kun haluat lähettää lohtua ja lämpimiä ajatuksia sun ystävälle, että kaikki kyllä järjestyy. Huomaat sopivasti ulkona oheisen julisteen, otat siitä kuvan ja laitat viestin. Sitten ihmettelet miksi se sun ystävä reagoi viestiin kakkaemojilla.
Uusi ruokatrendi on täällä. 

SIPULIVESI!

Pilko sipulia ja laita kylmään hanaveteen. Juo hitaasti nautiskellen. Tarvittaessa voit antaa sipuliveden olla hetken jääkaapissa. 

Sipulivesi antaa kivan terveysboostin! Se on vanhan kansan perinne, jota itsekin nautin usein lapsena. Mahdollisia hyötyjä ovat antioksidantit, vastustuskyvyn paraneminen, ruansulatuksen tuki ja antibakteerinen vaikutus. 

Sipulivesi ei luonnollisesti puhdista kehoa myrkyistä, polta rasvaa tai korvaa lääkitystä tai monipuolista ruokavaliota. 

Milloin tätä saa kaupoista tai ravintoloista? 😅
Jes! Vegemesuilta löytyi ihan mielettömän helppo lasagneresepti ja päätettiin heti kokeilla tehdä sitä 11-vuotiaan kanssa, joka teki kokkailustamme myös tämän videon. 

Salaisuus tässä se, että valkokastike tehdään tofusta, hummuksesta ja kaurakermasta. Toimii todella hyvin! 

Kiitos @jalotofu reseptistä!
Vegaaninen japanilainen juustokakku! Soijajugurttia, keksejä ja yöksi jääkaappiin.
Kestävä elämä ei ala täydellisistä valinnoista vaan suunnasta. Oma matkani vegaaniksi kesti melkein 20 vuotta oheisen julisteen näkemisestä. Ja sen jälkeen se mikä oli selvää vuonna 1995, tuli pysyväksi osaksi  arkea vasta 2007. 

Jokainen valinta on kuitenkin oikeaan suuntaan ja arvostettavaa! Mikä olisi sun askel kohta kestävää arkea tänä vuonna?

Kirjoittelin omasta pitkästä siirtymästä Substackiin: 
https://leostranius.substack.com/p/kestava-elama-ei-ala-taydellisyydesta
Vuoden aluksi on hyvä laskea hiilijalanjälki. Tässä tulokset Sitran Elämäntapatestillä tehtynä. Miten iso hiilijalanjälki sulla on?
10 asiaa vuodesta 2025

Third Rockin toimitusjohtaja viides kokonainen vuosi. Yritysvastuuregulaation lässähdyksestä huolimatta varsin kelvollista ja toivottavasti vaikuttavaa tekemistä noin 100 eri yrityksen tai organisaation kanssa. Lyhennetty työviikko täydellä palkalla sai mukavasti huomiota ja herätti paljon kiinnostusta.

Liikuntaa kertyi vuoden aikana yhteensä 862 tuntia. Uintia 281 km, pyöräilyä 8085 km ja juoksua 1302 km. Joka aamu kevyt venyttely ja 7 minute workout. 

Kesäloman aluksi tein omatoimisen triathlonin täysmatkan. Lisäksi kertyi kaksi puolimatkaa, maraton/ultrajuoksu (51 km) ja 16 puolimaratonia.

Kirjallisuutta. Vuoden alussa ilmestyi kirjani 1,5 astetta parempi arki. Yhteensä luin tai kuuntelin vuoden aikana 250 kirjaa.

Kävin 50 lounaalla keskustelemassa elämän tarkoituksesta. Tästä aiheesta on tavoitteena kirjoittaa seuraavaksi kirja. Omaksi yllätyksekseni sain kirjan tekemistä varten jopa apurahan Suomen tietokirjailijoilta. 

Luottamustehtäviä. Olen saanut olla Animalian hallituksessa edistämässä eläinten oikeuksia ja toimia Myrskyvaroitus-yhdistyksen hallituksen neuvonantajana edistämässä ilmastoasioita.

Matkustelua ja kokouksia. Yhteensä 70 matkapäivää. Suurin osa kotimaassa. Kesällä maata pitkin Kilpisjärven kautta Pohjois-Norjaan Tromssaan ja Lofooteille. Tänäkään vuonna ei ainuttakaan lento- tai laivamatkaa. Lisäksi vuoden aikana yhteensä 837 kokousta. 

Räppäri ja sanataideohjaaja Rauhatäti ehdotti yhteisen räppibiisin tekemistä. Tästä yhteistyöstä julkaistiin toukokuussa ensimmäinen räp-kappale. Biisin nimi on ”Poljen poljen”, ja se syntyi halusta sanoittaa omia kokemuksia ja tunnetiloja niistä hetkistä, kun puskee eteenpäin, vaikka tie on epätasainen.

Sijoituksia. Lahjoitimme 10,13 % kotitalouden nettotuloista (9740,50 e) hyväntekeväisyyteen. Uskon, että kaikkein vastuullisinta ja tuottoisinta sijoittamista pidemmällä tähtäimellä on rahan lahjoittaminen niille tahoille, jotka edistävät kestävää maailmaa.

Unta kertyi vuoden aikana keskimäärin 6 tuntia ja 2 minuuttia yössä. Keskimäärin 7 minuuttia vähemmän yössä kuin edellisen vuonna.

Hyvää ja rauhaisaa vuotta 2026 kaikille!
Saa olla kiitollinen ja onnellinen, että tänä vuonna on pysynyt terveenä ja hyvässä kunnossa sekä voinut tehdä niin paljon sitä mistä tykkää eli käytännössä mm. harrastaa triathlonia. 

Mitä tuli tehtyä eli vuoden 2025 liikunta numeroina…

-Uinti: 125,5 h, 281 km
-Pyörä: 391 h, 8085 km
-Juoksu: 142,5 h, 1302 km
-Fysiikka: 175 h
-Muuta: 28 h
 
(Suuri osa tunneista/kilometreistä on arkiliikuntaa tai höntsäilyä eikä tavoitteellista treenaamista) 

Tämä pitää sisällään myös yhden omatoimisen täydenmatkan triathlonin, kaksi puolimatkaa, yhden maraton-/ultrajuoksun (51 km) ja 16 puolimaratonia sekä päivittäiset 7 minute workout -treenit. 

Liikuntaa yhteensä 862 h. Keskimäärin 16,5 tuntia viikossa tai 2 h 22 min päivittäin.
Jihuu! Tänään omatoiminen puolitriathlon. Uinti 1,9 km, pyörä 90 km ja juoksu 21,1 km. Nyt voi rauhoittua loman viettoon.
Vuoden 16. puolimaraton. Joka kuukausi vähintään yksi.
Euroopan suurin turkisten tuottajamaa Puola kieltää turkistarhauksen

Päätöksen myötä Euroopassa harjoitetaan turkistarhausta enää vain Suomessa ja Kreikassa sekä pienimuotoisesti muutamassa muussa maassa

https://animalia.fi/2025/12/02/euroopan-suurin-turkisten-tuottajamaa-puola-kieltaa-turkistarhauksen/
Kuinka pitkään tätä voidaan pitää hyväksyttävänä toimintana? Kuinka pitkään ajattelit vielä itse syödä broileria? 

Suomessa lähes neljä miljoonaa broileria hylätään teurastamoissa vuosittain, eli ne eivät päädy ihmisravinnoksi. Syitä hylkäykseen ovat muun muassa erilaiset ihotulehdukset, kuten paiseet, sekä murtumat.

Kaikkiaan Ruokaviraston tilastojen mukaan viime vuoden aikana teurastamoille tuotiin lähes 82 miljoonaa broileria ja niiden emoa.

https://animalia.fi/2025/11/19/miljoonat-broilerit-ovat-niin-sairaita-etta-ne-eivat-kelpaa-ruuaksi/
Seuraa minua Instagramissa