Ekoisi: Yhteenveto viikon lomamatkasta: Viro, Saarenmaa ja Muhu

Olimme viikon hyvien ystävien kanssa Virossa ja Saarenmaalla. Tarkemmin ottaen mökkeilimme Muhun saarella Koguvan kylässä Pärdi-nimisessä majatalossa.

Matka taittui kätevästi Käpylästä Länsiterminaaliin bussilla, sieltä edelleen laivalla Tallinnaan ja bussilla Muhun saarelle, josta oli vielä 6 km kävelymatka Koguvan kylään ja majapaikkaamme.

Paikassa oli sähköt, mutta hanasta ei tullut juomakelpoista vettä ja pyykit (lähinnä kestovaipat) piti pestä käsin. Lähin ruokakauppa oli Liivan kylässä noin 9 km päässä Koguvasta. Suurimman osan ruoasta toimme kuitenkin Tallinnasta.

Viikon mittaan kävimme Kuressaaressa ja Tihusessa sekä teimme veneretken Kõinastun saarelle. Ylimääräisenä lisänä sain pestä viitenä iltana vaippapyykin käsin (noin tunnin homma/ilta), koska paikassa ei ollut pesukonetta.

Lomailu ja matkat vauvan kanssa sujuivat mukavasti. Kestovaipoilla pärjäsi koko viikon vaikka niiden pesu olikin aika kovaa hommaa ja bussissa tehtyjen valtavien kakkojen siivoaminen oma projektinsa. Sormiruokailua ja vessahätäviestintää on reissun päällä haastavaa toteuttaa. Joukkoliikenne toimi hyvin vaikka täytyykin myöntää, että polkupyörämme sekä ruoka ja vesi tulivat perille ystävien autolla.

Arjen hoitamisen lisäksi luin ja kävin kuntoilemassa.

Luin viikon aikana yhteensä 770 sivua eli seuraavat kirjat:
– Deepak Chopra: Sielukas johtaminen
– Martin Melin: Nykypäivän Machiavelli
– Timothy Ferris: 4 tunnin työviikko
– Marikka Bergman: Pientä elämää etsimässä

Liikuntaa harrastin Muhun ja Saarenmaan mukavissa maastoissa ja maisemissa seuraavasti:
– Kävin juoksemassa 5 kertaa (yhteensä 70 km)
– Kävin pyöräilemässä 4 kertaa (yhteensä 131 km)

Sähköpostit ja uutiset tarkistin viikon aikana puhelimestani muutaman kerran. Blogia en kirjoittanut lainkaan ja myös Facebook pysyi kiinni. Työpuheluita taisi tulla kaksi – toinen soittaja oli huolissaan pihaltaan kadonneista kimalaisista ja toinen halusi ilmoittaa liito-oravahavainnosta.

Kesä, isäkuukausi ja loma jatkuvat kaupungissa ja pieniä viikonloppureissuja tehden. Tavoitteena on vauva-arjen lomassa:
– Käydä viikossa viisi kertaa juoksemassa
– Pyöräillä 15 km päivässä eli noin 105 km viikossa
– Lukea kirjoja vähintään 100 sivua päivässä
– Olla vauvan kanssa mahdollisimman paljon

Edelliset Ekoisi-kirjoitukset ovat luettavissa täällä.

4 kommenttia artikkeliin ”Ekoisi: Yhteenveto viikon lomamatkasta: Viro, Saarenmaa ja Muhu”

  1. Terve Leo,
    mukavaa, että Viron lomareissu onnistui.
    Toivottavasti osaat ottaa rennosti kesällä muutenkin…,
    …itse asiassa suosittelisin lukemistoosi vähän kaunokirjoja noiden tiede-ympäristöpainotteisten teosten rinnalle…ja vähemmän kilpaurheilumaista kuntoilua. Vähempikin riittää, varsinkin kun sulla ei ole paino-ongelmia.
    ps. hienoa, että jouduit harrastamaan käsipyykkiä! Myös sinun vaippasi pestiin käsin Pietarissa, Mytninskaja Naberezhnajan asuntolassa 1974-75. Vesi lämpeni kaasulla – suihkusta tuli lämmintä vettä vain kerran viikossa. Neuvostoliitossa osattiin säästää…

    Öisinajattelija

  2. Kuulemma minun vaippani pestiin käsin helsinkiläisessä opiskelijakämpässä 70-luvun alussa. Kun siitä kuulin, en enää pitänyt vaippojen pyykkäämistä mökillä käsin minään Suorituksena.

Kommentointi on suljettu.

Kolme tuntia tanssia Kaapelitehtaalla! Niin energisoivaa ja voimaannuttavaa. 

Kiitos @orkidea ja @faithlessofficial sekä kaikki Tanssijat!
Tänään oli ilo olla puhumassa Uudenmaan vihreiden kesäpäivillä tehokkaasta ajankäytöstä (eduskuntavaalikampanjassa). 

Mietin, että voisinkohan olla tällä tavalla avuksi myös muille ilmasto-, luonto- ja eläinoikeuksia sekä planetaarista kestävyyttä ajaville ehdokkaille? 

Vinkkaa tai kerro, jos joku hyviä asioita ajava taho kaipaisi ajanhallintaa! 

Kuva: @heidblom
Niin ihanaa ja energisoivaa! 

Yhteensä 3,5 tuntia pelkkää tanssia maailmanluokan tahtiin. Ulkona auringonlasku ja pimenevä syysilta. Jengi vain tanssii ja tanssii. 

Kiitos @cnnctfestival ja @arminvanbuuren
Oulu-Hailuoto on kyllä pyöräilijän unelmareitti. Tasaista ja laadukasta pyörätietä 25 km Hailuodon sillalle asti ja senkin jälkeen hyvää tilaa pyöräillä. Tuossa saa halutessaan ihan tosi hyvän 50-100 km pyörätreenin. Muutenkin Oulu on pelkkää pyöräilijän paratiisia!
Kesäloman aluksi triathlonin täysmatka ja nyt kesäkauden päätteksi puolimatka.

Uinti Mäkelänrinteen uimahallissa sujui hyvin. 1,9 km meni aikaan 37:53. Keskisyke 119. Siitä suihkun, saunan ja pukkarin kautta pyörän selkään. Vaihdossa meni yhteensä 12 minuuttia. Samalla söin banaanin ja join 6 dl vettä ja appelsiinimehua. 

Pyöräilin Helsingissä Raide-Jokerin vartta ja Malmin lentokentällä. 55 km kohdalla söin pari eväsleipää. Pyöräillessä join litran pullon vettä (jossa oli Nosht poretabletti) ja 0,75 litraa urheilujuomaa. Viimeiset 30 kilsaa vaivasi harmillisesti pyöräilijän (vai juoksijan) polvi ja vauhti piti tiputtaa todella minimiin. Pyörään tuhrautui aikaa yhteensä 3h 42min. Keskisyke oli 117. 

Pyörä kotiin, särkylääkettä ja lautasellinen tofu-tomaattipastaa sekä 4 dl vettä. Vaihto meni plörinäksi, koska jäin miettimään, että kannattaako kipeällä polvella lähteä juoksemaan. Syömiseen ja pohdintoihin meni yhteensä 40 minuuttia. 

Juoksin niin rauhallisesti kuin osasin. 14 km kohdalla kävin ostamassa Alepasta jäätelön. Lisäksi söin kolme vauhtikarkkia. Rauhallinen 21,1 km juoksu aikaan 2h 22min. Keskisyke oli 115.
 
Uintia lukuunottamatta ei oikein kulkenut. Tämä oli elämäni seitsemäs puolimatka ja varmasti kaikkien aikojen hitain ja tuskaisin sellainen. Yhteensä aikaa meni vaihtoineen ja taukoineen melkein kahdeksan tuntia.
Lähdin Raide-Jokerin perään Itäkeskuksesta fillarilla. Oulunkylässä oltiin samaan aikaan.
Saariston Rengastie päivässä. Lähtö Uudestakaupungista klo 8.00 aamulla. Pyöräily Taivasalon ja Kustavin kautta Heponiemeen ja siitä lossiin. 

Samalla matkalla oli myös tuttuja! Olipa kiva jakaa osa matkaa ja pisimmät lossimatkat muiden kanssa. Lossia odotellessa ehti myös syödä ja käydä uimassa. Nauvossa vasta klo 17 aikoihin. Sieltä matka jatkui Turun kautta takaisin Uuteenkaupunkiin. 

Lopuksi 50 kilsaa viilenevässä kesäillassa. Auringonlasku ja tasaista meditatiivista polkemista. Ei juurikaan muuta liikennettä. Kuulokkeissa hyvää musiikkia. Lähellä täydellistä. Viimeinen 5 km hiekkatietä metsän syleilyssä.

Liikkeelle klo 8.00 aamulla. Mökillä takaisin klo 23.00. Ajoaika 8 h 41 min. Kilsoja 211,1 ja keskinopeus 24,3 km/h. 

Reitti: Uusikaupunki-Taivassalo-Kustavi-Heponiemi-Iniö-Mossala-Houtskari-Korppoo-Nauvo-Parainen-Kaarina-Turku-Vehmaa-Uusikaupunki.
Se on siinä! Tänään juoksulenkin yhteydessä havainnot harmaapäätikasta, metsäkirvisestä ja ruisrääkästä. 

Nyt olisi pinnoja 100/100!
Kuinka monta viikkoa sinulla on elämää ehkä vielä jäljellä ja oletko tekemässä niitä asioita, joita oikeasti haluat ja pidät arvokkaina?

Pitäisikö minun tehdä enemmän?

Outi Isotalus (Kirkko ja kaupunki) kävi haastattelemassa  101 onnen päivää -kirjani teemoista, mutta keskustelu laajeni kaikkeen muuhunkin.

Keskustelimme ajan rajallisuudesta, ympäristöstä ja ihmisen paikasta osana luonnon monimuotoisuutta, merkityksellisestä elämästä, kuolemasta, arjesta ja siitä, miksi yritän käyttää aikani niin kuin käytän.

”Itse koen, että kaikki se, mitä olen saanut elämältä, on harvoin omaa ansiota. Ajattelen, että se on hyvää tuuria, yhteiskunnallisten rakenteiden tukemaa ja toisten ihmisten tarjoamaa apua. Kukaan ei selviä täällä yksin.”

Linkki koko juttuun biossa.
Seuraa minua Instagramissa