14.10.2008: Identiteettivapaa

Pohdiskelin oman identiteettini rakennuspalikoita. Syntymäpäivä antoi siihen oivan mahdollisuuden.

Askeettinen hedonisti. En käytä alkoholia, kahvia tai muita päihteitä. Pidättäydyn turhakkeista kuten karkeista, sipseistä, limonaadista, kakuista ja kekseistä. Pyrin olemaan niin pitkälle kuin mahdollista vegaani. Askeettinen hedonisti kokee elävänsä ylellisyydessä, vaikka luopuu paljosta. Hän ei ole halujensa orja vaan hänellä on vapaus määrätä oman toimintansa lait. Askeettisen hedonistin viettitoiminnot eivät ole hetkittäisten ärsykkeiden armoilla.

Maailmanparannussektori. Elämä maailmankaikkeudessa näyttää olevan harvinaista. Toistaiseksi sitä ei ole tavattu muualla kuin maapallolla. On tärkeää toimia luonnonvarojen ylikulutuksen, sukupuuttoaallon ja ilmastokriisin ehkäisemiseksi. Elämällä on paremmat mahdollisuudet selvitä tulevaisuuden haasteista, mitä monimuotoisempi se on. Ihmisellä ei ole oikeutta tuhota muita lajeja sukupuuttoon. Asioilla on väliä.

Polkupyörä ja juoksu. Hiilineutraalissa yhteiskunnassa tehokkain liikkumisen muoto on polkupyörä. Aamuiset juoksulenkit pitävät mielen virkeänä ja fyysisen kunnon hyvänä. Kun on fyysisesti hyvässä kunnossa, jaksaa usein henkisestikin paremmin.

Positiivisuuden ylistys. Kun hymyilee, alkaa hymyilyttää. Kun näkee ympärillään hienoja ja upeita ihmisiä, ympärillä on hienoja ja upeita ihmisiä. Asioissa kyse on usein omasta suhtautumisesta. Lasi kannatta nähdä mieluiten puoliksi täynnä kuin puoliksi tyhjänä. Maailma on rajattomia mahdollisuuksia täynnä. Ihminen pystyy kun haluaa. Puhjenneissa mätäpaiseissakin on aina jotain myönteistä.

Kalenteridiktatuuri ja ajanhallinta. Se mikä ei ole kirjoitettu muistiin tai kalenteriin, ei ole olemassa. Kalenteri, erilaiset priorisoidut työlistat ja muistiinpanot mahdollistavat vapaan ajatuksen juoksun. Kun kirjoittaa päässä olevat asiat ylös. Vapautuu tilaa uusille ajatuksille.

Vegaaniseksuaali. Olen kiinnostunut seksuaalisesti vain vegaaneista. Asialla leikittely osoittaa samalla sen, kuinka mielivaltaisia sukupuoliset erottelut ovat. Kumppanin valinnassa sukupuolta tärkeämpiä voivat olla monet muut tekijät, esimerkiksi ruokavalio.

Kumppani. Kielenkäyttö on vallankäyttöä. Kannattaa olla tarkkana millaista retoriikkaa viljelee. Esimerkiksi ”vaimo” tai ”mies” korostaa sukupuolta ja uusintaa potentiaalisesti heteronormatiivisuutta. Puolisokaan ei ole hyvä sana, koska siinä on sisäänrakennettu ajatus kahdesta henkilöstä – eli mikäli haluaa olla monoamorian hegemoniaa vastaan, kannattaa käyttää sanaa kumppani.

Verkostot. Postmodernin subjetin tärkein tuotantopääoma ovat aivot ja verkostot. Yksin voi tehdä niin vähän. Asiat laadullistuvat kun tehdään yhdessä. Tärkeintä on pyrkiä palvelemaan muita ihmisiä ja olioita.

Miksi edes pohtia identiteettiä, joka on vain performanssia? Kannattaako asettaa itsensä tiettyyn häkkiin, joka luo vain rajoja? Pitäisikö unohtaa itsensä/identiteettinsä ollakseen vapaa?

3 kommenttia artikkeliin ”14.10.2008: Identiteettivapaa”

  1. Päivitysilmoitus: Postmoderni Kraftwerk

Kommentointi on suljettu.

Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”
Nyt on aika juhlia, koska tänään siitä tuli totta! Helsinki on hiilivapaa kun Salmisaaren kivihiilivoimala suljettiin. 

Lukemattomat ihmiset ovat vuosia ja vuosikymmeniä tehneet tämän eteen väsymättä töitä. Nöyrä ja iso kiitos teille kaikille. Tiedätte kyllä keitä olette. 💚🌍
Meillä on töissä lyhennetty työviikko joka tarkoittaa sitä, että perjantaisin tehdään vain neljän tunnin työpäivää. Tämä on tuonut viikkoon ja varsinkin viikonloppuun huimasti tilaa tehdä myös kaikkea muuta. Ohessa mun perjantaipäivä!
Viikonloppu on hyvä aloittaa liikunnalla! Tänään aamulla 15 min venyttely + lihaskuntotreeni. Kevyt/palauttava pyöräily Lauttasaareen ja siellä tunnin juoksutreeni klo 7-8 + pyöräily takaisin Käpylään. Illalla vielä 1,5 tunnin kuntopiiri ja 1,5 tunnin uintitreeni. Päivän aikana liikuntaa yhteensä 5 h 47 min. Kyllähän tämä treenaaminen alkaa käymään jo työstä. Nyt lepoa.
Hyvää alkanutta kevättä ja maaliskuuta! Helmikuussa kokeilin jättää joka ilta puhelimen yöksi keittiöön eli en ottanut laitetta lainkaan makuuhuoneeseen. 

Oliko tällä vaikutusta puhelimen käyttöön? Kyllä oli ja aika paljon! 

Tammikuuhun verrattuna puhelimella vietetty kokonaisaika väheni helmikuussa yhteensä 27,5 tuntia eli noin 20 prosenttia. Toki osaltaan tähän vaikutti sekin, että helmikuussa olin viikon lomalla, jolloin puhelinta tuli käytetty vähemmän, kun ei ollut työasioita hoidettavana. 

Viihteen, uutisten ja sosiaalisen median osuus on kuitenkin varmasti se mitä monet haluaisivat illalla ja aamulla vähentää. Sen osuus tippui tammikuun 63,5 tunnista 33,5 tuntiin (-30 tuntia). Tästä sosiaalisen median käyttö puhelimella tippui 36,5 tunnista 26,5 tuntiin (-10 tuntia) ja viihteen/uutisten osuus 27 tunnista 7 tuntiin (-20 tuntia). 

Helmikuussa oli tietysti vähemmän päiviä kuin tammikussa, mutta laskennassa/tarkastelussa on tammi- ja helmikuun osalta molemmissa mukana vertailukelpoisuuden parantamiseksi neljä kalenteriviikkoa eli 28 päivää.

Miltä kuulostaisi 30 tuntia kuukaudessa enemmän aikaa? Mitä olen illalla ja aamulla sängyssä tehnyt? Nukkunut hiukan enemmän, haaveillut ja pohdiskellut sekä lukenut kolme paperikirjaa.

Nyt maailma on mennyt kuitenkin sen verran hulluksi, että maaliskuussa kokeilen olla kuukauden lukematta tai seuraamatta uutisia. Vastaavan uutispaussikokeilun tein maaliskuussa 2022. Keep Calm and Carry On.
Perjantai-illan treenit. 1,5 kuntopiiri ja siihen päälle 1,5 tunnin uinti. Kiitos @helsinkitriathlon