Arvio: Eurovaaleissa ympäristö- ja eläimet voittivat

Uusi tehtävä EUlleHyvää eurovaalien ja jääkiekon MM-kisojen jälkeistä viikonloppua.  Onneksi olkoon kaikille eurovaaleissa valituille ja muuten hyvin menestyneille!

Läpi meni monet omista suosikeistani sekä Suomen luonnonsuojeluliiton, WWF:n ja Animalian sitoumuksen allekirjoittaneista.

Ilmasto- ja ympäristönäkökulmasta on harmillista, että Vihreät menetti toisen paikkansa europarlamentissa. Vihreät kun pärjäsi kaikkein parhaiten esimerkiksi Luonto-Liiton ja Ilmastovanhempien ilmastokyselyssä.

Toisaalta vahinko ei ole välttämättä kovin suuri. Tilalle saatiin vasemmistoliiton edustaja (Merja Kyllönen). Myös Vasemmistoliitto menestyi ilmastokyselyssä kiitettävästi.

Ohessa vielä tarkemmin kaikki läpimenneet ympäristö-, ilmasto- ja eläinmyönteiset ehdokkaat:

Omalta suosittelulistaltani europarlamenttiin pääsivät Heidi Hautala (vihr) ja Sirpa Pietikäinen (kok). Lisäksi listaltani Oras Tynkkynen (vihr), Li Andersson (vas) ja Christina Gestrin (rkp) keräsivät muhkeat äänimäärät ja pääsivät varalle.

Suomen luonnonsuojeluliiton sitoumuksen (ks. pdf täällä) allekirjoittaneista läpi menivät Sirpa Pietikäinen (kok), Liisa Jaakonsaari (sdp), Anneli Jäätteenmäki (kesk), Merja Kyllönen (vas) ja Heidi Hautala (vihr).

Luonnonsuojeluliiton sitoumuksessa ehdokkaat ovat esimerkiksi sitoutuneet edistämään kolmea sitovaa ilmastotavoitetta vuodelle 2030 (”EU:n tulee kulkea päättäväisesti kohti hiilineutraalia yhteiskuntaa ennen vuotta 2050. Siksi EU:n pitää asettaa kolme sitovaa tavoitetta vuodelle 2030.”) Hyvä näin!

WWF:n sitoumuksen allekirjoittaneista läpi menivät Heidi Hautala (vihr), Miapetra Kumpula-Natri (sdp), Merja Kyllönen (vas) ja Sirpa Pietikäinen (kok). WWF:n sitoumus edellyttää aktiivisia toimia mm. ilmasto- ja luonnonsuojelun saralla.

Edelleen Animalian ja Suomen Eläinsuojeluyhdistysten liiton Eläinten hyvinvointi -sitoumuksen allekirjoittivat Sirpa Pietikäinen (kok), Henna Virkkunen (kok), Liisa Jaakonsaari (sdp), Merja Kyllönen (vas) ja Heidi Hautala (vihr).

Näyttää siis kuitenkin siltä, että parlamentissa on suomalaisten edustajien osalta paljon ympäristötietoisuutta ja eläinmyönteisyyttä.

Ja vielä pienenä kuriositeettina: omilla kotikulmillani Käpylän äänestysalueella eniten ääniä saivat seuraavat 13 ehdokasta (top13 kärjessä 5 vihreää, 3 vassaria, 3 demaria, 1 kokoomuslainen ja 1 perussuomalainen).

Ehdokas                             Puolue          Prosenttia    Ääniä

Li Andersson                     VAS               12.2              237
Heidi Hautala                    VIHR             5.8                113
Alexander Stubb              KOK              5.5                106
Merja Kyllönen                 VAS               4.4                86
Silvia Modig                       VAS               3.8                74
Anni Sinnemäki                VIHR             3.7                71
Oras Tynkkynen               VIHR             3.6                69
Jussi Halla-aho                  PS                 2.8                54
Outi Alanko-Kahiluoto     VIHR             2.7                53
Johanna Sumuvuori         VIHR             2.6                51
Liisa Jaakonsaari *            SDP               2.6                51
Nasima Razmyar               SDP               2.5                49
Timo Harakka                   SDP               2.4                47

Tuo olisi ollut kyllä hyvä lista Brysseliinkin! 🙂

Hyvää juhannusta!
Tänään Malmin lentokentällä 80 km pyöräily! 

Tasaista eikä liikennettä vaikka pinta vähän epätasainen. Melkein tekisi mieli alkaa puolustaa tässä vaiheessa kenttää rakentamiselta. Tämähän on loistava treeniympäristö!

#pyöräily #triathlon
Tänä vuonna olen kuunnellut uudestaan jo aiemmin kuuntelemiani kirjoja, jotka ovat tehneet minuun viime vuosina erityisen vaikutuksen. 

Yksi niistä on tämä Joni Jaakkolan Väkevä elämä. Tämä on samalla 100. tänä vuonna lukemani/kuuntelemani kirja. 

Jaakkolan kirjassa on perusasiat hyvin kohdillaan. Kun rakentaa hyviä rutiineja ja pitää huolta unesta, ravitsemuksesta ja liikunnasta, pääsee arjessa sellaiselle tasolle, että pienet vastoinkäymiset tai sairaudet eivät vie sinua suoraan kellariin ja toimintakyvyttömäksi vaan pystyt palautumaan nopeammin ja paremmin arjen heittämistä haasteista. 

@inojalokkaaj #väkeväelämä @tammikirjat #jonijaakkola #kirjagram #kirjat #äänikirja
Oliver Burkeman kirjoittaa osuvasti toivosta kirjassaan Neljätuhatta viikkoa. Miten käytät loppuelämäsi päivät. 

Toivon tarkoituksena on olla soihtu pimeässä, mutta todellisuudessa se on kirous. Toivo on uskon asettamista oman toiminnan edelle. 

Toivo on sitä, että uskomme lastenvahdin olevan aina huutomatkan päässä kun sitä tarvitsemme. Tämä on perusteltua tietysti silloin, jos ajattelee tai on tilanteita, joissa millään mitä itse tekee, ei ole mitään väliä. 

Toivo on siis omien vaikutusmahdollisuuksien kieltämistä. Käytännössä tarkoittaen vallan antamista niille voimille, joita pitäisi muuttaa. Ei kuitenkaan kannata antaa pois omaa kykyään toimia ilmastokriisin ja luontokadon kaltaisten kysymysten parissa. 

Kun lakkaamme toivomasta, että kauhea tilanne vain ratkeaa jotenkin itsestään tai tilanne ei vain pahenisi, olemme vapaita aloittamaan työt tilanteen ratkaisemiseksi.
Hienoa pyöräkaistaa Laajasalontiellä!
Nyt se on ulkona! Rauhatädin ja mun yhteinen biisi Poljen, poljen. 

Räppäri ja sanataideohjaaja Rauhatäti eli Hanna Yli-Tepsa @rauhatati soitti mulle syksyllä 2024 ja ehdotti yhteisen räppibiisin tekemistä. Ehdotus oli niin hullu ja niin kaukana omasta mukavuusalueestani, että pakkohan siihen oli suostua. Itselläni ei ole mitään musiikillista taustaa ellei mukaan lasketa intohimoista gansta-räpin kuuntelua nuorena.

Kirjoitimme Rauhatädin kanssa syksyn, talven ja kevään aikana sanoituksia, harjoittelimme taustanauhojen kanssa ja pääsimme lopulta studioon äänittämään yhteisen biisin. Rauhatädin lisäksi mukana oli ammattilaisia 3rd Raililta ja Muumaa musiikilta. Näin lopputuloksena saatiin julkaistua mun elämäni ensimmäinen räppibiisi. Taustat kappaleeseen on tehnyt Kim Rantala.

Biisin nimi on ”Poljen, poljen”, ja se syntyi halusta sanoittaa omia kokemuksia ja tunnetiloja niistä hetkistä, kun puskee eteenpäin, vaikka tie on epätasainen. Kyseessä on kappale sinnikkyydestä, voimasta ja liikkeestä, joka ei pysähdy.

Tuore kappale kertoo myös siitä, miten ekologinen kulkeminen eli pyöräily, bussi, juna  tai ihan vaan kävely tai soutuveneily voi olla juuri se paras ilmastoystävällinen tapa liikkumiselle.

Ota kuunteluun Spotifysta, Youtubesta, Tidalista, Apple Musicista, SoundCloudista tai missä nyt ikinä musiikkia kuunteletkaan!
Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.