Arvio: Eurovaaleissa ympäristö- ja eläimet voittivat

Uusi tehtävä EUlleHyvää eurovaalien ja jääkiekon MM-kisojen jälkeistä viikonloppua.  Onneksi olkoon kaikille eurovaaleissa valituille ja muuten hyvin menestyneille!

Läpi meni monet omista suosikeistani sekä Suomen luonnonsuojeluliiton, WWF:n ja Animalian sitoumuksen allekirjoittaneista.

Ilmasto- ja ympäristönäkökulmasta on harmillista, että Vihreät menetti toisen paikkansa europarlamentissa. Vihreät kun pärjäsi kaikkein parhaiten esimerkiksi Luonto-Liiton ja Ilmastovanhempien ilmastokyselyssä.

Toisaalta vahinko ei ole välttämättä kovin suuri. Tilalle saatiin vasemmistoliiton edustaja (Merja Kyllönen). Myös Vasemmistoliitto menestyi ilmastokyselyssä kiitettävästi.

Ohessa vielä tarkemmin kaikki läpimenneet ympäristö-, ilmasto- ja eläinmyönteiset ehdokkaat:

Omalta suosittelulistaltani europarlamenttiin pääsivät Heidi Hautala (vihr) ja Sirpa Pietikäinen (kok). Lisäksi listaltani Oras Tynkkynen (vihr), Li Andersson (vas) ja Christina Gestrin (rkp) keräsivät muhkeat äänimäärät ja pääsivät varalle.

Suomen luonnonsuojeluliiton sitoumuksen (ks. pdf täällä) allekirjoittaneista läpi menivät Sirpa Pietikäinen (kok), Liisa Jaakonsaari (sdp), Anneli Jäätteenmäki (kesk), Merja Kyllönen (vas) ja Heidi Hautala (vihr).

Luonnonsuojeluliiton sitoumuksessa ehdokkaat ovat esimerkiksi sitoutuneet edistämään kolmea sitovaa ilmastotavoitetta vuodelle 2030 (”EU:n tulee kulkea päättäväisesti kohti hiilineutraalia yhteiskuntaa ennen vuotta 2050. Siksi EU:n pitää asettaa kolme sitovaa tavoitetta vuodelle 2030.”) Hyvä näin!

WWF:n sitoumuksen allekirjoittaneista läpi menivät Heidi Hautala (vihr), Miapetra Kumpula-Natri (sdp), Merja Kyllönen (vas) ja Sirpa Pietikäinen (kok). WWF:n sitoumus edellyttää aktiivisia toimia mm. ilmasto- ja luonnonsuojelun saralla.

Edelleen Animalian ja Suomen Eläinsuojeluyhdistysten liiton Eläinten hyvinvointi -sitoumuksen allekirjoittivat Sirpa Pietikäinen (kok), Henna Virkkunen (kok), Liisa Jaakonsaari (sdp), Merja Kyllönen (vas) ja Heidi Hautala (vihr).

Näyttää siis kuitenkin siltä, että parlamentissa on suomalaisten edustajien osalta paljon ympäristötietoisuutta ja eläinmyönteisyyttä.

Ja vielä pienenä kuriositeettina: omilla kotikulmillani Käpylän äänestysalueella eniten ääniä saivat seuraavat 13 ehdokasta (top13 kärjessä 5 vihreää, 3 vassaria, 3 demaria, 1 kokoomuslainen ja 1 perussuomalainen).

Ehdokas                             Puolue          Prosenttia    Ääniä

Li Andersson                     VAS               12.2              237
Heidi Hautala                    VIHR             5.8                113
Alexander Stubb              KOK              5.5                106
Merja Kyllönen                 VAS               4.4                86
Silvia Modig                       VAS               3.8                74
Anni Sinnemäki                VIHR             3.7                71
Oras Tynkkynen               VIHR             3.6                69
Jussi Halla-aho                  PS                 2.8                54
Outi Alanko-Kahiluoto     VIHR             2.7                53
Johanna Sumuvuori         VIHR             2.6                51
Liisa Jaakonsaari *            SDP               2.6                51
Nasima Razmyar               SDP               2.5                49
Timo Harakka                   SDP               2.4                47

Tuo olisi ollut kyllä hyvä lista Brysseliinkin! 🙂

Kirjasuositus: Ossi Nyman: Alkuhuuto

Jostain selittämättömästä syystä olen tykännyt Nymanin romaanien karuttomasta kuvailusta paljon. Alkuhuuto on näistä romaaneista kuitenkin ehjin ja paras. Suorastaan huikea. 

Toivo on 46-vuotiaana bussinkuljettajana valmis eläkkeelle. Marjut istuu lähikaupan kassalla ja hakee iloa elämään salasuhteista. Faith on suomeen kotoutunut maahanmuuttokriittinen maahanmuuttaja. 

Kolme elämää, jotka kiinnittyvät vahvasti toisiinsa. 

Upea kuvaus suomalaisesta mielenmaisemasta ja keskiluokkaisuuden reunalla elämisen arjesta. Tavallisuuden kaipuusta.

Häiritsevää on vain ajan hengen mukainen ajallinen epäsymmetrisyys ja absurdi loppuratkaisu. Ja ehkä juuri tämä häiritsevyys tekee kirjasta lopulta täydellisen. 

#kirjat #kirjagram #ossinyman #alkuhuuto @ossijanyman @teoskustantamo
#kilpisjärvi #tromso #narvik #luleå #haaparanta #tornio #lofoten #norway #sweden #finland
Ranskan ympäriajon videopätkiä katsellessa huomasin, että ammattipyöräilijä Tadej Pogacarilla oli pyörässä aina Hulk-tarra antamassa tsemppiä polkemiseen. 

Sain itsekin omaan pyörään nyt lapselta Leo-leijona-tarran. Saa nähdä nousevatko keskinopeudet.
Voiko Lofooteille matkustaa Helsingistä maatapitkin ilman autoa? Tietysti voi. Tehtiin 13-vuotiaan lapsen kanssa kahdestaan autovapaa maatapitkin matka. 

Pohjoisen kaarros Jäämerelle ja Lofooteille kulki seuraavasti: Helsinki-Rovaniemi-Kilpisjärvi-Tromsa-Narvik-Svolvaer-Narvik-Luleå-Haaparanta/Tornio-Kemi-Helsinki. 

Reissun päästöt olivat yhteensä noin 213 kgCO2e, joka vastaa noin 1568 km autolla ajoa. Lentämällä paikan päälle olisi jäänyt moni hieno paikka näkemättä ja kokematta ja päästöt olisivat olleet yli tuplasti enemmän eli noin 565 kgCO2e. 

Lue matkapäiväkirja, reitti ja arviot päästöistä sekä lopuksi yhteenveto ja pohdinnat mahdollisista muista vaihtoehdoista osoitteesta www.leostranius.fi

Pahoittelut verkkosivujen pitkästä tekstistä, mutta ehkä tästä voi olla iloa ja hyötyä jollekin, joka suunnittelee vastaavaa matkaa. 

#norja #lofootit #lappi
Saana 

#saana #saanatunturi #kilpisjärvi
Kilpisjärvi ja Saanan huippu. Seuraavaksi kohti Norjaa.
Nyt en ole ”vain” triathlonisti vaan lisäksi myös kulttuuritriathlonisti! Olenhan suorittanut todestettavasti Lieksan kulttuuritriathlonin yhdessä lasten kanssa. 

Ensimmäisenä lajina oli kirjasto, toisena kulttuurikeskus ja lopuksi vielä Pielisen museo. 

Hieno konsepti Lieksan kaupungilta!

Hommaan kuului mulla bonuksena myös 100 km pyöräily Joensuusta Lieksaan ja uiminen Lieksanjoessa. Kulttuurikohteiden vaihdot mentiin juoksujalkaa, että ehdittiin vielä junalle ja illaksi takaisin Joensuuhun. 

#lieksa #kulttuuritriathlon #triathlon
Turun linja-autoasemalla polkupyörätarvikkeiden automaatti! Milloin näitä tulisi Helsinkiin? Tai muualle?
Eilen 12 tuntia meditointia, tänään melkein 12 tuntia pyöräilyä: Helsinki - Karkkila - Forssa - Loimaa - Turku - Uusikaupunki.
Tämä oli hieno! Kiitos @terike.haapoja