Ympäristön ystävän sähköyhtiö: Ekosähkö

Olen aiemmin hankkinut kotiini Kraft&Kulturin ekosähköä ja sitä ennen Etelä-Savon energian tuulisähköä.

Aika ajoin on kuitenkin syytä kilpailuttaa oma sähköyhtiö ja arvioida, mikä yhtiö tarjoaa kaikkein parhaimman vaihtoehdon ympäristötietoiselle ihmiselle.

Suosittelen kaikille seuraavia kriteerejä sähköyhtiön valinnassa

1. Tarjolla on Suomen luonnonsuojeluliiton Ekoenergia-merkittyä sähköä
2. Energiayhtiön tuotannosta mahdollisimman suuri osa on uusiutuvaa energiaa
3. Energiayhtiö tarjoaa asiakkailleen tuulisähköä.
4. Energiayhtiö toimii ja viestii ympäristökysymyksistä aktiivisesti.

Tältä pohjalta pyysin marraskuun 2012 lopussa tarjoukset Suomen luonnonsuojeluliiton (SLL) Ekoenergia-sivujen kautta. Tarjoukset tulivat nopeasti yhdeksältä eri energiayhtiöltä. Fortum, Porvoon energia ja Tammisaaren Energia eivät vaivautuneet vastaamaan. Lisäksi helsinkiläisenä kaupunginvaltuutettuna otin vertailuun mukaan Helsingin Energian – vaikka yhtiö ei SLL:n Ekoenergiaa tarjoakaan.

Kaikkein parhaiten vertailussa pärjäsivät Ekosähkö, Nordic Green Energy (entinen Kraft&Kultur) ja Forssan Energia.

Ekosähkön ja Nordic Green Energyn myymä sähkö on 100-prosenttisesti uusiutuvaa energiaa. Kummallakaan ei kuitenkaan ollut tarjolla korvamerkittyä tuulisähköä. Forssan Energialla taas olisi ollut tarjolla tuulisähköä ja erityisen ympäristöystävällistä biokaasusähköä. Kaikki nämä kolme yhtiötä toimivat ja viestivät myös aktiivisesti ympäristökysymyksistä eivätkä ole ainakaan suoraan osallisina TVO:n tai Fennovoiman ydinvoimahankkeissa.

Selvästi ympäristöystävällisimmän kokonaisuuden tarjosi tällä kertaa lopulta kuitenkin Ekosähkö, jonka sähkön alkuperä muodostui vuonna 2011 pienvesivoimasta (58 %), tuulivoimasta (38 %) ja biopolttoaineista (4 %).

Erinomainen tuotantopaletti! Suosittelen lämpimästi myös kaikille muille!

Alla olevassa taulukossa ovat tarjouksen lähettäneet sähköyhtiöt ja Helsingin Energia sekä pisteytys (0-3) kunkin kriteerin mukaan
.

Mukana on myös muita huomioita, joista on voinut saada plus- tai miinuspisteitä sekä sähkön hiilidioksidipäästöt (g/kWh) ja käytetyn ydinpolttoaineen määrä (mqU/kWh).

Klikkaamalla taulukkoa/kuvaa saa tiedot paremmin näkyviin.

9 kommenttia artikkeliin ”Ympäristön ystävän sähköyhtiö: Ekosähkö”

  1. Kiitos hyvin tehdystä vertailusta. Valinta on aina helpompaa kun joku on valmiiksi pisteyttänyt yhtiöt ja listalta vain valitsee sen, jonka kohdalla on korkeimmat pisteet.

    Olisi kuitenkin kiva tietää, miten pisteytys on tehty. Nyt jää epäselväksi, miten suuri on ero :n ja 3:n pisteen välillä eri kategorioissa. Lisäksi tuulivoima kertoo myös suoraan sähkön alkuperästä, eli sähkön alkuperän pisteytys on 2/3 kokonaispisteytyksestä ilman irtopisteitä, joita niitäkin ropisee (tai putoilee) sähkön alkuperän mukaan. En väitä, että sähkön alkuperän ja tuulivoiman osuuden näin suuri merkitys olisi liikaa, mutta se on syytä tuoda paremmin esiin.

    Lisäksi olisi kiva saada taulukkoon myös kunkin ekosähkön hinta hiilidioksidipäästöjen ja ydinvoimapitoisuuden rinnalle.

    • Kiitos palautteesta Niku!

      Hinta kerrostalokaksion tai kolmion kulutusmäärillä ei le kovin olennainen tekijä tässä, joten se ei itseäni vertailussa kiinnostanut. Tässä kuitenkin top3 yhtiöiden hinnat minulle lähetetyjen tarjousten mukaan:
      – Ekosähkö 7,09 snt/kWh + 1,92 e/kk perusmaksu
      – Nordic Green Energy 6,19 snt/kWh + 3,50 e/kk perusmaksu
      – Forssan Energia 8,15 snt/kWh + 2,00 e/kk perusmaksu.

      Sähkön alkuperässä olen yrittänyt arvioida 1-3 asteikolla energiayhtiön sähkön tuotantoapalettia/-hankintaa
      – 1 = paljon fossiilista (yli 50%)
      – 2 = paljon uusiutuvaa (yli 50%)
      – 3 = 100% uusiutuvaa.

      Tuulivoiman suhteen arvioin taas sitä, onko kuluttajalla mahdollisuus saada nimen omaan erikseen tuulisähköä
      – 1 = ei mahdollisuutta
      – 2 = tarjolla yleisesti ottaen, mutta ei juuri nyt
      – 3 = voi ostaa korvamerkittyä tuulisähköä

      Ympäristöviestinnässä arvioin yhtiön ympäristövastuullisuutta ja sen esillä pitämistä verkkosivujen kautta
      – 1 = ei juurikaan näkyvillä
      – 2 = keskeisessä osassa viestintää
      – 3 = koko yrityksen toiminta perustuu viher/ekosähkölle

      Toivottavasti tämä auttaa arvioimaan puhtaasti subjektiivista vertailuani.

  2. Hei!

    Voisi ehkä olla selkeämpää puhua erikseen oman ostetun sähkön alkuperästä ja yhtiön kokonaispaletin alkuperästä ja muista toimista.

    Kun Vattenfallilta ostaa 100% tuulisähköä niin ostetun sähkön alkuperä on käsittääkseni 100% tuulivoimalla tuotettua, eli hyvinkin ekologista.

    Se, että sama yhtiö tuottaa myös 100% ydinsähköä, ja tekee mahdollisesti paljon muuta kiistanalaista, on oleellista tietoa sekin, mutta jos tavoitteena on siirtää ihmiskunta uusiutuviin niin kannattaa minusta kannustaa myös olemassa olevat markkinajätit muutoksiin.

  3. Kiitos tästä informaatiosta! Oli erittäin hyödyllinen lukea, kun juuri nyt vertailen sähköyhtiöiden ekosähköjä.

  4. Moi, kitos hyvästä postauksesta! Löysin sen ensimmäisenä kun aloin etsimään uutta sähkösopimusta itselleni, joka oliis mahdollisimman ekologinen. Tutustuin hieman tarkemmin EKOenergia -merkittyjä tuotteita myyviin yrityksiin ja harmistuin hieman Ekosähkö Oy:n omistusjärjestelyistä. Itse päädyin pitämään parhaimpana vaihtoehtona Tammisaaren Energiaa.

    Koko kaivelun voit lukea täältä https://sipp.is/ekologista-ja-eettista-sahkoa-etsimassa/

Kommentointi on suljettu.

Vuoden aluksi on hyvä laskea hiilijalanjälki. Tässä tulokset Sitran Elämäntapatestillä tehtynä. Miten iso hiilijalanjälki sulla on?
10 asiaa vuodesta 2025

Third Rockin toimitusjohtaja viides kokonainen vuosi. Yritysvastuuregulaation lässähdyksestä huolimatta varsin kelvollista ja toivottavasti vaikuttavaa tekemistä noin 100 eri yrityksen tai organisaation kanssa. Lyhennetty työviikko täydellä palkalla sai mukavasti huomiota ja herätti paljon kiinnostusta.

Liikuntaa kertyi vuoden aikana yhteensä 862 tuntia. Uintia 281 km, pyöräilyä 8085 km ja juoksua 1302 km. Joka aamu kevyt venyttely ja 7 minute workout. 

Kesäloman aluksi tein omatoimisen triathlonin täysmatkan. Lisäksi kertyi kaksi puolimatkaa, maraton/ultrajuoksu (51 km) ja 16 puolimaratonia.

Kirjallisuutta. Vuoden alussa ilmestyi kirjani 1,5 astetta parempi arki. Yhteensä luin tai kuuntelin vuoden aikana 250 kirjaa.

Kävin 50 lounaalla keskustelemassa elämän tarkoituksesta. Tästä aiheesta on tavoitteena kirjoittaa seuraavaksi kirja. Omaksi yllätyksekseni sain kirjan tekemistä varten jopa apurahan Suomen tietokirjailijoilta. 

Luottamustehtäviä. Olen saanut olla Animalian hallituksessa edistämässä eläinten oikeuksia ja toimia Myrskyvaroitus-yhdistyksen hallituksen neuvonantajana edistämässä ilmastoasioita.

Matkustelua ja kokouksia. Yhteensä 70 matkapäivää. Suurin osa kotimaassa. Kesällä maata pitkin Kilpisjärven kautta Pohjois-Norjaan Tromssaan ja Lofooteille. Tänäkään vuonna ei ainuttakaan lento- tai laivamatkaa. Lisäksi vuoden aikana yhteensä 837 kokousta. 

Räppäri ja sanataideohjaaja Rauhatäti ehdotti yhteisen räppibiisin tekemistä. Tästä yhteistyöstä julkaistiin toukokuussa ensimmäinen räp-kappale. Biisin nimi on ”Poljen poljen”, ja se syntyi halusta sanoittaa omia kokemuksia ja tunnetiloja niistä hetkistä, kun puskee eteenpäin, vaikka tie on epätasainen.

Sijoituksia. Lahjoitimme 10,13 % kotitalouden nettotuloista (9740,50 e) hyväntekeväisyyteen. Uskon, että kaikkein vastuullisinta ja tuottoisinta sijoittamista pidemmällä tähtäimellä on rahan lahjoittaminen niille tahoille, jotka edistävät kestävää maailmaa.

Unta kertyi vuoden aikana keskimäärin 6 tuntia ja 2 minuuttia yössä. Keskimäärin 7 minuuttia vähemmän yössä kuin edellisen vuonna.

Hyvää ja rauhaisaa vuotta 2026 kaikille!
Saa olla kiitollinen ja onnellinen, että tänä vuonna on pysynyt terveenä ja hyvässä kunnossa sekä voinut tehdä niin paljon sitä mistä tykkää eli käytännössä mm. harrastaa triathlonia. 

Mitä tuli tehtyä eli vuoden 2025 liikunta numeroina…

-Uinti: 125,5 h, 281 km
-Pyörä: 391 h, 8085 km
-Juoksu: 142,5 h, 1302 km
-Fysiikka: 175 h
-Muuta: 28 h
 
(Suuri osa tunneista/kilometreistä on arkiliikuntaa tai höntsäilyä eikä tavoitteellista treenaamista) 

Tämä pitää sisällään myös yhden omatoimisen täydenmatkan triathlonin, kaksi puolimatkaa, yhden maraton-/ultrajuoksun (51 km) ja 16 puolimaratonia sekä päivittäiset 7 minute workout -treenit. 

Liikuntaa yhteensä 862 h. Keskimäärin 16,5 tuntia viikossa tai 2 h 22 min päivittäin.
Jihuu! Tänään omatoiminen puolitriathlon. Uinti 1,9 km, pyörä 90 km ja juoksu 21,1 km. Nyt voi rauhoittua loman viettoon.
Vuoden 16. puolimaraton. Joka kuukausi vähintään yksi.
Euroopan suurin turkisten tuottajamaa Puola kieltää turkistarhauksen

Päätöksen myötä Euroopassa harjoitetaan turkistarhausta enää vain Suomessa ja Kreikassa sekä pienimuotoisesti muutamassa muussa maassa

https://animalia.fi/2025/12/02/euroopan-suurin-turkisten-tuottajamaa-puola-kieltaa-turkistarhauksen/
Kuinka pitkään tätä voidaan pitää hyväksyttävänä toimintana? Kuinka pitkään ajattelit vielä itse syödä broileria? 

Suomessa lähes neljä miljoonaa broileria hylätään teurastamoissa vuosittain, eli ne eivät päädy ihmisravinnoksi. Syitä hylkäykseen ovat muun muassa erilaiset ihotulehdukset, kuten paiseet, sekä murtumat.

Kaikkiaan Ruokaviraston tilastojen mukaan viime vuoden aikana teurastamoille tuotiin lähes 82 miljoonaa broileria ja niiden emoa.

https://animalia.fi/2025/11/19/miljoonat-broilerit-ovat-niin-sairaita-etta-ne-eivat-kelpaa-ruuaksi/
Haluatko olla rikas? Ei kannata hankkia autoa. 

Jos oletetaan, että olisin hankkinut uuden 48 000 euroa (uuden auton keskimääräinen hankintahinta Suomessa) maksavan auton 10 vuoden välein (yhteensä 3 uutta autoa) ja käyttänyt autoiluun vuosittain 6000 euroa, tarkoittaisi se 30 vuoden aikana yhteensä 354 000 euron menoja. Tuolla summalla saa vaikka ihan mukavan asunnon hyvien liikenneyhteyksien päästä. Vaihtoehtoisesti jos auton ja sen käytön sijaan sijoittaisin vastaavan summan kuukausittain 30 vuoden ajan noin kolmen prosentin vuosittaisella tuotto-odotuksella, minulla olisi varallisuutta 570 000 euroa. Auton hankinnnan ja autottomuuden erotus on omassa arjessani tarkoittanut siis noin 924 000 euroa parempaa lopputulosta. 

Toinen tapa tarkastella autoilua on ajankäyttö. Sitä vartenhan auto usein hankintaan, että pääsisi paikasta toiseen mahdollisimman kätevästi/nopeasti ja säästäisi aikaa. Jos ajatellaan, että kuukausipalkkani olisi ollut 30 vuoden aikana keskimäärin 4000 euroa kuukaudessa, niin minun pitäisi tehdä 30 vuoden aikana töitä 88,5 kuukautta tienatakseni rahat autoiluun. Käytännössä 30 vuoden ajan noin 25 % kaikesta työajastani olisi mennyt autoilun kustannuksiin. Kun ei tuhlaa rahojaan autoiluun, voisi saman elintason saavuttaa siis esimerkiksi tekemällä 75-prosenttista työaikaa ja viettää melkein neljäsosan päivistä läheisten kanssa, opiskella uusia tutkintoja tai tehden jotain muuta merkityksellistä, esimerkiksi vapaaehtoistyötä. Eikä tuossa ole tietenkään vielä sitä aikaa mukana, jonka istuu autossa. Jos lisäksi lasketaan, että istuisin autossa keskimäärin tunnin vuorokaudessa, kertyy siitä 30 vuoden aikana melkein 11 000 tuntia (456 vuorokautta), jonka olisi voinut pyöräillä tai kävellä ja näin pitää huolta omasta terveydestään. 

Autosta vapautuvalla ajalla tai rahasummalla ehtii tehdä aika monta vuotta merkityksellisiä asioita ilman painetta taloudellisesta toimeentulosta. Tuolla summalla voi hankkia myös esimerkiksi asunnon sellaisesta paikasta, joka mahdollistaa riippumattomuuden autokeskeisestä elämästä. 

Puhumattakaan niistä ilmasto- ja ympäristöhyödyistä sekä terveyshyödyistä, joita autosta vapaa elämä on minulle tarkoittanut.
Tänään tietokirjavierailu. Vuorossa Ruukki ja Siikajoen lukio. Yritän vakuuttaa lukiolaiset siitä, että 1,5 asteen mukainen ekologinen arki mahdollistaa kaiken sen mielekkään ja mukavan tekemisen, jota ihmiset tyypillisesti tavoittelevat, kun aika ei mene turhan rahan tienaamiseen ja sen tuhlaamiseen vaan omaan hyvinvointiin.

Matkalla kuuntelen Olli Kopakkalan kirjaa Voimaa ja kestävyyttä laiskalle ihmiselle, joka muistuttaa hyvin siitä, että liikunta on yleensä paras lääke kaikkeen. Kuinka paljon itse olisit valmis maksamaan lääkkeestä, joka parantaa eloonjäämisen todennäköisyyttä 50 % seuraavan 10 vuoden aikana? Liikunta ja sen tuoma hyvä olo ja kasvavat voimavarat eivät välttämättä maksa paljon tai vaadi merkittävää luonnonvarojen kulutusta. Hyvä kunto kuitenkin tukee ja mahdollistaa merkityksellistä tekemistä. 

Kerro ihmeessä jos haluat minut puhumaan kirjoistani ja ekologisesta arjesta paikkakuntasi kirjastoon tai koululle. Tulen mielelläni!
HS Teema 5/2025:
”Eniten tehtävää on poliittisessa näyssä ja kyvykkyydessä. Kun luovumme fossiiliriippuvuudesta, saamme paljon paremman maailman.”
Mikä taho on mielestäsi tänä vuonna esimerkillisellä toiminnallaan edistänyt eläinten hyvinvointia ja oikeuksia? Animaliassa jaetaan Pro Animalia palkinto joka vuosi vuoden eläinmyönteisimmälle teolle. Nyt olisi hyvä hetki tehdä ehdotuksia palkinnon saajaksi!

Täällä edellisten vuosien palkitut
https://animalia.fi/pro-ja-anti-animalia/
Seuraa minua Instagramissa