Viikkopäiväkirja 42 (18.-24.10.2010)

Maanantaina kävin aamulla juoksemassa sekä valmistelin Luonto-Liiton mahdollista ruokalinjausta ja ensimmäisen yhdeksän kuukauden toimintakertomusta. Iltapäivällä vedin viikottaista toimistokokousta, keskustelin Joanna kanssa tulevan viikon tehtävistä sekä istuin ympäristö- ja kehitysjärjestöjen palaverissa suunnittelemassa Cancunin ilmastokokouksen koordinaatiota. Illalla valmistauduin seuraavan päivän Itämeriaiheiseen aamunavaukseen sekä kirjoitin pienen artikkelin ilmasto- ja kehityspolitiikan linkittymisestä degrowth-ajatteluun. Lisäksi kirjoittamani teksti ”Kotipalvelua ekologista elämää kaipaavalle, kiitos!”  julkaistiin kulutus.fi -blogissa.

Tiistaina kävin aamulla juoksemassa sekä pyöräilin Viikkiin pitämään aamunavausta Viikin normaalikoululle Itämerestä. Yhdeksän vinkkiä toimia Itämeren puolesta. Tämän jälkeen piipahdin vielä koulun Ekovinkkaajien kokouksessa ennen pyöräilyä keskustaan ja oikeusministeriöön, jossa osallistuin Kansalaisyhteiskuntapolitiikan neuvottelukunnan tutkimujaoston kokoukseen. Lounaalla kävin No Emission Mondayn Niiles Airolan kanssa ja iltapäiväksi suuntasin ajatuspaja Kansalaisfoorumin kokoukseen. Sieltä sain mukaani Aaro Harjun huippukiinnostavan kirjan ”Puheenvuoro kansalaisyhteiskunnan tulevaisuudesta”. Sähköpostien ja muiden juoksevien asioiden jälkeen olin vielä illan päätteeksi Vihreän Langan kuvattavana kotisängylläni.

Keskiviikkona osallistuin bloggaajapaneeliin Hill & Knowltonin järjestämässä tilaisuudessa. Kirjoittelin paneelikeskustelusta ja bloggauksen tulevaisuudessa tänne: Kolme ajatusta bloggauksen tulevaisuudesta. Iltapäivällä olin Vihreän Langan haastateltavana päivän aikataulujeni sekä työn ja vapaa-ajan yhteensovittamisesta. Alkuillasta osallistuin Ympäristötoimintapäivien loppukaronkkaan. Päivän aikana kirjoittelin myös tekstiä ympäristöjärjestöjen hallitusohjelmatavoitteiksi. Toivottavasti tulevasssa hallitusohjelmassa ovat mukana ainakin seuraavat tavoitteet: (1) hiilineutraali Suomi, (2) sukupuuttoaallon pysäyttäminen ja monimuotoisen luonnon turvaaminen, (3) luonnonvarojen kestävä käyttö ja kohtuutalous, (4) vahva ympäristöhallinto sekä (5) puhdas matalous ja kirkas Itämeri.

Torstaina kävin aamulla juoksemassa ja valmistelin Luonto-Liiton yhdeksän kuukauden toimintakertomusta. Paljon on ehtinyt tapahtua! Iltapäivän vietin Säätytalolla Ympäristöministeriön ja Demos Helsingin ympäristötietoisuus-työpajassa. Samalla tajusin, että 2010-luvun ympäristötietoisuutta on tekeminen. Työpajan päätteeksi kävin Annukan kanssa syömässä Zen Sushissa sushia. Omia suosikkejani ovat kappamaki, shinkomaki ja inari-sushi.

Perjantaina kävin aamulla juoksemassa ja olin Helsingin Sanomien haastateltavana asuntovalintoihin liittyen. Kirjoittelin hiukan kritiikiä myös downshifting-ajattelusta: Kolme syytä kyseenalaistaa Downshifting. Lisäksi osallistuin mm. Luonto-Liiton piirien puheenjohtajien tapaamiseen, jossa pidin puheenvuoron ajanhallinnasta. Koko illan istuinkin sitten Luonto-Liiton hallituksen kokouksessa, jossa sovittiin mm. toimintasuunnitelmasta, budjetista ja monesta muusta jutusta.

Lauantaina kirjoittelin vastauksia Tom Henrikssonin kysymyksiin liittyen valmisteilla olevaan ekologista elämäntapaa käsittelevään kirjaprojektiin sekä kävin iltapäivällä Ilmari-koulutuksessa puhumassa kansainvälisestä ilmastopolitiikasta. Illalla siivosimme, kävimme kävelemässä ja relailimme yhdessä Annukan kanssa.

Sunnuntaina kävin aamulla juoksemassa ja olin muuttoapuna kun Jukka, Elina ja Kuura muuttivat yläkertaan. Mahtavaa saada näin lähelle hyviä ystäviä. Tervetuloa! Iltapäivällä tein itselleni uuden, ensi kevääseen ulottuvan, juoksuohjelman, valitsin Emilia Pippolan ottamista kuvista joitakin blogiini ja Facebookiin sekä valmistauduin tulevan viikon aktiviteetteihin. Illan kirjoittelin vastauksia Tom Henrikssonille liittyen kirjaprojektiimme ekologisesta elämästä.

Viikon aikana kävin juoksemassa 5 kertaa  (yhteensä 53 km) ja pyöräilin 93 km Työtunteja ja yhteiskunnallista vapaaehtoistyötä kertyi viikon aikana yhteensä 83,5 tuntia.

Viikon osalta olen kiitollinen kivoista puhetilaisuuksista, joissa olen saanut olla – erityisen innostavaa oli olla puhumassa Viikin Norssissa, Hill & Knowltonin bloggaajapaneelissa ja Ilmari-koulutuksessa. Erityisen kiitollinen olen myös siitä, että saimme hyvät ystävät viikonlopun aikana asumaan yläkertaan.

Viikon aikana olen oppinut paljon omasta ajankäytöstäni, asumisen ympäristövaikutuksista, kansainvälisestä ilmastopolitiikasta ja ilmasto-oikeudenmukaisuudesta sekä Luonto-Liiton piirien arjesta. Olen myös saanut paljon ajatuksia blogini kehittämiseen sekä oppinut, että Kokoomuksen tavoitteena tehdä Suomesta maailman ensimmäinen hiilineutraali yhteiskunta.

Tulevan viikon aikana sukellan maanantaina kuuden eri kokouksen läpi ja vietän sen jälkeen loppuviikon luku- ja kirjoituslomaa.

#kilpisjärvi #tromso #narvik #luleå #haaparanta #tornio #lofoten #norway #sweden #finland
Ranskan ympäriajon videopätkiä katsellessa huomasin, että ammattipyöräilijä Tadej Pogacarilla oli pyörässä aina Hulk-tarra antamassa tsemppiä polkemiseen. 

Sain itsekin omaan pyörään nyt lapselta Leo-leijona-tarran. Saa nähdä nousevatko keskinopeudet.
Voiko Lofooteille matkustaa Helsingistä maatapitkin ilman autoa? Tietysti voi. Tehtiin 13-vuotiaan lapsen kanssa kahdestaan autovapaa maatapitkin matka. 

Pohjoisen kaarros Jäämerelle ja Lofooteille kulki seuraavasti: Helsinki-Rovaniemi-Kilpisjärvi-Tromsa-Narvik-Svolvaer-Narvik-Luleå-Haaparanta/Tornio-Kemi-Helsinki. 

Reissun päästöt olivat yhteensä noin 213 kgCO2e, joka vastaa noin 1568 km autolla ajoa. Lentämällä paikan päälle olisi jäänyt moni hieno paikka näkemättä ja kokematta ja päästöt olisivat olleet yli tuplasti enemmän eli noin 565 kgCO2e. 

Lue matkapäiväkirja, reitti ja arviot päästöistä sekä lopuksi yhteenveto ja pohdinnat mahdollisista muista vaihtoehdoista osoitteesta www.leostranius.fi

Pahoittelut verkkosivujen pitkästä tekstistä, mutta ehkä tästä voi olla iloa ja hyötyä jollekin, joka suunnittelee vastaavaa matkaa. 

#norja #lofootit #lappi
Saana 

#saana #saanatunturi #kilpisjärvi
Kilpisjärvi ja Saanan huippu. Seuraavaksi kohti Norjaa.
Nyt en ole ”vain” triathlonisti vaan lisäksi myös kulttuuritriathlonisti! Olenhan suorittanut todestettavasti Lieksan kulttuuritriathlonin yhdessä lasten kanssa. 

Ensimmäisenä lajina oli kirjasto, toisena kulttuurikeskus ja lopuksi vielä Pielisen museo. 

Hieno konsepti Lieksan kaupungilta!

Hommaan kuului mulla bonuksena myös 100 km pyöräily Joensuusta Lieksaan ja uiminen Lieksanjoessa. Kulttuurikohteiden vaihdot mentiin juoksujalkaa, että ehdittiin vielä junalle ja illaksi takaisin Joensuuhun. 

#lieksa #kulttuuritriathlon #triathlon
Turun linja-autoasemalla polkupyörätarvikkeiden automaatti! Milloin näitä tulisi Helsinkiin? Tai muualle?
Eilen 12 tuntia meditointia, tänään melkein 12 tuntia pyöräilyä: Helsinki - Karkkila - Forssa - Loimaa - Turku - Uusikaupunki.
Tämä oli hieno! Kiitos @terike.haapoja
Tein torstaina omatoimisen tritathlonin täydenmatkan. Miten paljon tämä kuluttaa energiaa ja mitä söin suorituksen aikana?

Katsoin, että koko päivän aikainen energiankulutukseni oli Ouran mukaan 11 834 kcal, joista ”aktiivisia” kaloreita oli 9654 kcal. Normaali minun ikäiseni ja kokoiseni henkilön lepokulutus on vuorokaudessa noin 2000 kcal. 

Eli 3,8 km uinti, 180 km pyöräily ja maratonin juokseminen on sen verran pitkäkestoinen ja energiaa kuluttava suoritus, että siinä pitää pystyä ohessa jo vähän syömään ja juomaan jotain. 

Mitä sitten söin/tankkasin suorituksen aikana?

Tässä lista ja arvio kaloreista:
-banaani, 100 kcal
-nuudeleita soijarouheella, 400 kcal
-4 x vauhtikarkki, 168 kcal
-6 x ruispalaleipää, 438 kcal
-6 x margariini leivän päälle, 210 kcal
-6 x leikkele leivän päälle, 220 kcal
-pastaa soijarouheella, 600 kcal
-8 dl smoothieta, 720 kcal
-4 dl appelsiinimehua, 180 kcal
-4 x Mariannekarkki, 80 kcal
-suklaajäätelötötterö, 200 kcal
-urheilujuomaa 2,25 l, 600 kcal
-nesteyttävä elektrolyyttijuoma 3 l, 21 kcal
-vesi 2 dl, 0 kcal

Yhteensä 3937 kcal

Näiden lisäksi söin aamupalaksi ennen uintiin lähtöä omenan ja puuroa, 500 kcal. 

Kulutus suorituksen aikana Garmin 965 urheilukellon mukaan: 
-uinti 903 kcal
-pyöräily 3725 kcal
-juoksu 2750 kcal
Yhteensä: 7378 kcal

Näin ollen energiavajetta tuon vuorokauden aikana tuli yhteensä noin 3000 kcal - 7000 kcal. Seuraavina päivinä kannattaa siis syödä hyvin!

Ja oheisessa kuvassa on kaupasta ostamiani tai kaapeista varaamiani eväitä noin 10 000 kcal edestä, joita ajattelin suorituksen aikana syödä. Lopulta menin kuitenkin fiiliksen mukaan eli söin sitä mitä mieli teki.