Viikkopäiväkirja 20 (17.-23.5.2010)

Maanantaina olin koko päivän ympäristöministeriön ja yhteiskuntatieteellisen ympäristötutkimuksen seuran kevätneuvokki-seminaarissa keskustelemassa aiheesta: ”ovatko talouskasvu, vihreä talous ja kestävä kehitys sovitettavissa yhteen, vain onko talouden supistaminen (degrowth) välttämätöntä? Seminaarin materiaali löytyy täältä. Iltapäivällä pidimme lisäksi vielä Suomen degrowth-verkoston kokousta, jossa kävimme läpi tulevia aktiviteetteja. Alkuillasta istuin Luonto-Liiton puheenjohtajiston puhelinpalaverissa, jossa kävimme läpi tulevan hallituksen kokouksen esityslistaa.

Solidaarisuuskalenteri

Tiistaina tapasin aamulla UNDP:n Veera Haapaniemeä liittyen erääseen verkkosivuhankkeeseen. Lisäksi pidimme Luonto-Liiton toimistolla viisikon kokousta. Iltapäivällä valmistelin Luonto-Liiton hallituksen kokousta ja tapasin Suomen luonnonsuojeluliiton Minna Sumeliusta. Alkuillasta olin puhumassa eduskunnan kansalaisinfossa älykkäistä sähköverkoista ja illalla seurasin eduskunnan salissa käytyä keskustelua ydinvoimasta välillä huvittuneena ja välillä vaikuttuneena. Salin parhaimman puheenvuoron käytti Oras tynkkynen.

Keskiviikkona vietin kokousvapaata päivää. Kävin aamupäivän kotona läpi sähköposteja ja juoksevia asioita. Iltapäivän hoidin hommia Luonto-Liiton toimistolla. Illalla vietimme Annukan kanssa L&A iltaa. Kävimme ulkona syömässä ja vaateostoksilla sekä päädyimme lopulta nauttimaan kesäillasta kahvila Pirittan terassille.

Torstaina kävimme Luonto-Liiton toimistolla aamulla läpi tulevan Siepon toimistussihteerin sijaisen kanssa käytännön asioita sekä kartoitimme mahdollisia siviilipalvelustyöntekijöitä. Tämän jälkeen pyöräilin Suomen luonnonsuojeluliiton toimistolle Uudenmaan ympäristönsuojelupiirin toimistokokoukseen ja piirin lounastapaamiseen. Iltapäivällä ehdin hetken käydä läpi sähköposteja ennen Uudenmaan ympäristönsuojelupiirin liittokokousedustajille järjestettyä kokousta. Illan johdin vielä puhetta piirin hallituksen kokouksessa.

Perjantaina osallistuin Vegfest-tapahtumaan. Olin ensin pitämässä Luonto-Liiton järjestöesittelyä, puhuin sen jälkeen ruuan ympäristö- ja ilmastovaikutuksista sekä johdin paneelikeskustelua Tampereen kasvisruokapäivään liittyen. Illalla olin vielä lisäksi vetämässä Polttava Kysymys –kampanjan järjestämään ilmastovastuu-seminaaria Tampereen sosiaalifoorumin yhteydessä.

Lauantaina olin puhumassa aamupäivällä Lahdessa Kohti hiilineutraalia yhteiskuntaa! -seminaarissa. Lahdesta sain kyydin Orilammen lomakeskukseen Hilloselmelle Kouvolan seudulle, jossa järjestettiin Suomen luonnonsuojeluliiton liittokokous.

Sunnuntaina istuin päivän Suomen luonnonsuojeluliiton liittokokouksessa. Päivän aikana uudistettiin sääntöjä, tehtiin pitkän aikavälin tavoiteohjelma ja valittiin liiton johto. Liiton valtuuston puheenjohtajaksi valittiin Tuire Laurinolli ja hallituksen puheenjohtajaksi Risto Sulkava! Myös allekirjoittanut valittiin Uudenmaan ympäristönsuojelupiirin edustajana liittovaltuustoon. Julkilausuma tehtiin ydinvoimasta: Ydinvoimapäätöksen kiirehtiminen on historiallinen virhe

Viikon aikana kävin juoksemassa 5 kertaa  (yhteensä 50 km) ja pyöräilin 62 km sekä tein kotona 2 kertaa lihaskuntoharjoitusta ja kerran venyttelyä.

Tulevan viikon aikana olen vetämässä Ilmastovastuu-paneelikeskustelua Eurooppatalolla, käyn puhumassa oikeusministeriön Aktiiviset kansalaiset koulunpenkillä -seminaarissa ja Editan henkilöstön kevättapahtumassa. Viikonloppu vierähtää Maailma Kylässä -festareilla, jossa olen puhumassa Yltäkylläisten pidot -kirjasta ja Vegaanin uudesta keittokirjasta sekä vetämässä Sipoonkorpi-keskustelua.

Yksi kommentti artikkeliin ”Viikkopäiväkirja 20 (17.-23.5.2010)”

  1. Loistavaa, että Suomen Luonnosuojeluliiton puheenjohtajaksi valittiin taas luonnontieteiden ammattilainen. Voin liittyä itsekin takaisin.

Kommentointi on suljettu.

Viikonlopun suunnitelma. Urheile. Syö. Nuku. Toista. @finntriathlon @vierumaki
Tiedättekö sen tunteen, kun haluat lähettää lohtua ja lämpimiä ajatuksia sun ystävälle, että kaikki kyllä järjestyy. Huomaat sopivasti ulkona oheisen julisteen, otat siitä kuvan ja laitat viestin. Sitten ihmettelet miksi se sun ystävä reagoi viestiin kakkaemojilla.
Uusi ruokatrendi on täällä. 

SIPULIVESI!

Pilko sipulia ja laita kylmään hanaveteen. Juo hitaasti nautiskellen. Tarvittaessa voit antaa sipuliveden olla hetken jääkaapissa. 

Sipulivesi antaa kivan terveysboostin! Se on vanhan kansan perinne, jota itsekin nautin usein lapsena. Mahdollisia hyötyjä ovat antioksidantit, vastustuskyvyn paraneminen, ruansulatuksen tuki ja antibakteerinen vaikutus. 

Sipulivesi ei luonnollisesti puhdista kehoa myrkyistä, polta rasvaa tai korvaa lääkitystä tai monipuolista ruokavaliota. 

Milloin tätä saa kaupoista tai ravintoloista? 😅
Jes! Vegemesuilta löytyi ihan mielettömän helppo lasagneresepti ja päätettiin heti kokeilla tehdä sitä 11-vuotiaan kanssa, joka teki kokkailustamme myös tämän videon. 

Salaisuus tässä se, että valkokastike tehdään tofusta, hummuksesta ja kaurakermasta. Toimii todella hyvin! 

Kiitos @jalotofu reseptistä!
Vegaaninen japanilainen juustokakku! Soijajugurttia, keksejä ja yöksi jääkaappiin.
Kestävä elämä ei ala täydellisistä valinnoista vaan suunnasta. Oma matkani vegaaniksi kesti melkein 20 vuotta oheisen julisteen näkemisestä. Ja sen jälkeen se mikä oli selvää vuonna 1995, tuli pysyväksi osaksi  arkea vasta 2007. 

Jokainen valinta on kuitenkin oikeaan suuntaan ja arvostettavaa! Mikä olisi sun askel kohta kestävää arkea tänä vuonna?

Kirjoittelin omasta pitkästä siirtymästä Substackiin: 
https://leostranius.substack.com/p/kestava-elama-ei-ala-taydellisyydesta
Vuoden aluksi on hyvä laskea hiilijalanjälki. Tässä tulokset Sitran Elämäntapatestillä tehtynä. Miten iso hiilijalanjälki sulla on?
10 asiaa vuodesta 2025

Third Rockin toimitusjohtaja viides kokonainen vuosi. Yritysvastuuregulaation lässähdyksestä huolimatta varsin kelvollista ja toivottavasti vaikuttavaa tekemistä noin 100 eri yrityksen tai organisaation kanssa. Lyhennetty työviikko täydellä palkalla sai mukavasti huomiota ja herätti paljon kiinnostusta.

Liikuntaa kertyi vuoden aikana yhteensä 862 tuntia. Uintia 281 km, pyöräilyä 8085 km ja juoksua 1302 km. Joka aamu kevyt venyttely ja 7 minute workout. 

Kesäloman aluksi tein omatoimisen triathlonin täysmatkan. Lisäksi kertyi kaksi puolimatkaa, maraton/ultrajuoksu (51 km) ja 16 puolimaratonia.

Kirjallisuutta. Vuoden alussa ilmestyi kirjani 1,5 astetta parempi arki. Yhteensä luin tai kuuntelin vuoden aikana 250 kirjaa.

Kävin 50 lounaalla keskustelemassa elämän tarkoituksesta. Tästä aiheesta on tavoitteena kirjoittaa seuraavaksi kirja. Omaksi yllätyksekseni sain kirjan tekemistä varten jopa apurahan Suomen tietokirjailijoilta. 

Luottamustehtäviä. Olen saanut olla Animalian hallituksessa edistämässä eläinten oikeuksia ja toimia Myrskyvaroitus-yhdistyksen hallituksen neuvonantajana edistämässä ilmastoasioita.

Matkustelua ja kokouksia. Yhteensä 70 matkapäivää. Suurin osa kotimaassa. Kesällä maata pitkin Kilpisjärven kautta Pohjois-Norjaan Tromssaan ja Lofooteille. Tänäkään vuonna ei ainuttakaan lento- tai laivamatkaa. Lisäksi vuoden aikana yhteensä 837 kokousta. 

Räppäri ja sanataideohjaaja Rauhatäti ehdotti yhteisen räppibiisin tekemistä. Tästä yhteistyöstä julkaistiin toukokuussa ensimmäinen räp-kappale. Biisin nimi on ”Poljen poljen”, ja se syntyi halusta sanoittaa omia kokemuksia ja tunnetiloja niistä hetkistä, kun puskee eteenpäin, vaikka tie on epätasainen.

Sijoituksia. Lahjoitimme 10,13 % kotitalouden nettotuloista (9740,50 e) hyväntekeväisyyteen. Uskon, että kaikkein vastuullisinta ja tuottoisinta sijoittamista pidemmällä tähtäimellä on rahan lahjoittaminen niille tahoille, jotka edistävät kestävää maailmaa.

Unta kertyi vuoden aikana keskimäärin 6 tuntia ja 2 minuuttia yössä. Keskimäärin 7 minuuttia vähemmän yössä kuin edellisen vuonna.

Hyvää ja rauhaisaa vuotta 2026 kaikille!
Saa olla kiitollinen ja onnellinen, että tänä vuonna on pysynyt terveenä ja hyvässä kunnossa sekä voinut tehdä niin paljon sitä mistä tykkää eli käytännössä mm. harrastaa triathlonia. 

Mitä tuli tehtyä eli vuoden 2025 liikunta numeroina…

-Uinti: 125,5 h, 281 km
-Pyörä: 391 h, 8085 km
-Juoksu: 142,5 h, 1302 km
-Fysiikka: 175 h
-Muuta: 28 h
 
(Suuri osa tunneista/kilometreistä on arkiliikuntaa tai höntsäilyä eikä tavoitteellista treenaamista) 

Tämä pitää sisällään myös yhden omatoimisen täydenmatkan triathlonin, kaksi puolimatkaa, yhden maraton-/ultrajuoksun (51 km) ja 16 puolimaratonia sekä päivittäiset 7 minute workout -treenit. 

Liikuntaa yhteensä 862 h. Keskimäärin 16,5 tuntia viikossa tai 2 h 22 min päivittäin.
Jihuu! Tänään omatoiminen puolitriathlon. Uinti 1,9 km, pyörä 90 km ja juoksu 21,1 km. Nyt voi rauhoittua loman viettoon.
Vuoden 16. puolimaraton. Joka kuukausi vähintään yksi.
Euroopan suurin turkisten tuottajamaa Puola kieltää turkistarhauksen

Päätöksen myötä Euroopassa harjoitetaan turkistarhausta enää vain Suomessa ja Kreikassa sekä pienimuotoisesti muutamassa muussa maassa

https://animalia.fi/2025/12/02/euroopan-suurin-turkisten-tuottajamaa-puola-kieltaa-turkistarhauksen/
Seuraa minua Instagramissa