Viikkopäiväkirja 19 (10.-16.5.2010)

Maanantaina kävin Animalian turkistarhaton Suomi -kampanjan puitteissa kirjoittamassa postikortin kansanedustaja Eero Heinäluomalle. Iltapäivän vedin Luonto-Liiton toimisto- ja työhyvinvointiryhmän kokousia sekä istuin Ympäristöakatemian hallituksen kokouksessa ja Kasvu murroksessa -hankkeen ohjausryhmän kokouksessa. Illalla vastailin vielä YLE:n toimittajalle ydinvoimaa koskeviin kysymyksiin. Allekirjoitin myös Thomas Wallgrenin aloitteen Parempi Suomi -taksvärkistä.

Solidaarisuuskalenteri

Tiistaina istuin aamupäivän ympäristöministeriön ja MTT:n järjestämässä työpajassa koskien elintarvikkeiden hiilijalanjälkimerkintöjä. Tämän jälkeen piipahdin Parempi Suomi -aloitteen tiedotustilaisuudessa sekä osallistuin Mauriksi naamioituneena eduskuntatalon portailla järjestettyyn mielenosoitukseen. Iltapäivän kruunasi Criticall Mass -polkupyörämielenosoitus, johon osallistuin yhdessä yli 100 muun pyöräilijän kanssa.

Keskiviikkona osallistuin Kansalaisyhteiskuntapolitiikan neuvottelukunnan osallisuusjaoston kokoukseen oikeusministeriössä, lounastin toimihenkilöunionin Paavali Kukkosen kanssa ja kävin puhumassa valtiotieteen opiskelijoille (VOO Civil Society Task Force -ryhmä) yhteiskunnallisten liikkeiden johtamisesta 2010-luvulla. Lisäksi tapasin Into Kustannuksen Jaana Airaksista. Illan vietimme Annukan kanssa 3-vuotishääpäivää käymällä päivällisellä Zen Sushissa ja hengailemalla Suomenlinnassa.

Torstaina kävin juoksemassa Cooperin testissä 3050 metriä. Tulos oli pettymys odotuksiin ja nykyiseen kuntotasoon nähden. Luonto-Liitto tiedotti kevään etenemisestä: Toukokuu toi mukanaan käet ja kirjosiepot. Päivä sujui relaillen ja arkiaskareita puuhaillen.

Perjantaina kirjoitin artikkelin Vegaia-lehteen ja siivosin aamupäivän sähköposteja. Iltapäivällä tein pyöräretken Nuuksioon ja eläinoikeusleirille. Osallistuin paneelikeskusteluun aiheesta palkka-aktivismi vs. vapaaehtoistyö. Paluumatkalla piipahdin Jannen ja Karoliinan luona grillijuhlissa ja voitin mölkkykisan.

Lauantaina vietimme Sofianlehdon kodin tupaantuliaisia. Sitä on todella etuoikeutettu kun ympärille on kertynyt matkan varrella niin paljon hienoja ihmisiä. Kiitos kaikille! Alkuillasta hengailimme pihalla ja illalla nautimme pöydän antimista sisätiloissa ja parvekkeella. Viimeiset vieraat lähtivät vasta vähän ennen kahta aamuyöllä.

Sunnuntaina siivosimme, valmistelin tulevan viikon esityksiä ja kirjoitushommia sekä kävin illalla juoksemassa.

Viikon aikana kävin juoksemassa vain 3 kertaa  (yhteensä 23 km) ja pyöräilin 150 km sekä tein kotona pari kertaa lihaskuntoharjoitusta ja venyttelyä.

Tulevan viikon aikana olen puhumassa seitsemässä eri tilaisuudessa eduskunnassa, Vegfesteillä ja Tampereen sosiaalifoorumissa sekä Lahdessa. Viikonlopun tulen olemaan Suomen luonnonsuojeluliiton liittokokouksessa Orilammen lomakeskuksessa Hillosensalmella Kouvolassa.

Oliver Burkeman kirjoittaa osuvasti toivosta kirjassaan Neljätuhatta viikkoa. Miten käytät loppuelämäsi päivät. 

Toivon tarkoituksena on olla soihtu pimeässä, mutta todellisuudessa se on kirous. Toivo on uskon asettamista oman toiminnan edelle. 

Toivo on sitä, että uskomme lastenvahdin olevan aina huutomatkan päässä kun sitä tarvitsemme. Tämä on perusteltua tietysti silloin, jos ajattelee tai on tilanteita, joissa millään mitä itse tekee, ei ole mitään väliä. 

Toivo on siis omien vaikutusmahdollisuuksien kieltämistä. Käytännössä tarkoittaen vallan antamista niille voimille, joita pitäisi muuttaa. Ei kuitenkaan kannata antaa pois omaa kykyään toimia ilmastokriisin ja luontokadon kaltaisten kysymysten parissa. 

Kun lakkaamme toivomasta, että kauhea tilanne vain ratkeaa jotenkin itsestään tai tilanne ei vain pahenisi, olemme vapaita aloittamaan työt tilanteen ratkaisemiseksi.
Hienoa pyöräkaistaa Laajasalontiellä!
Nyt se on ulkona! Rauhatädin ja mun yhteinen biisi Poljen, poljen. 

Räppäri ja sanataideohjaaja Rauhatäti eli Hanna Yli-Tepsa @rauhatati soitti mulle syksyllä 2024 ja ehdotti yhteisen räppibiisin tekemistä. Ehdotus oli niin hullu ja niin kaukana omasta mukavuusalueestani, että pakkohan siihen oli suostua. Itselläni ei ole mitään musiikillista taustaa ellei mukaan lasketa intohimoista gansta-räpin kuuntelua nuorena.

Kirjoitimme Rauhatädin kanssa syksyn, talven ja kevään aikana sanoituksia, harjoittelimme taustanauhojen kanssa ja pääsimme lopulta studioon äänittämään yhteisen biisin. Rauhatädin lisäksi mukana oli ammattilaisia 3rd Raililta ja Muumaa musiikilta. Näin lopputuloksena saatiin julkaistua mun elämäni ensimmäinen räppibiisi. Taustat kappaleeseen on tehnyt Kim Rantala.

Biisin nimi on ”Poljen, poljen”, ja se syntyi halusta sanoittaa omia kokemuksia ja tunnetiloja niistä hetkistä, kun puskee eteenpäin, vaikka tie on epätasainen. Kyseessä on kappale sinnikkyydestä, voimasta ja liikkeestä, joka ei pysähdy.

Tuore kappale kertoo myös siitä, miten ekologinen kulkeminen eli pyöräily, bussi, juna  tai ihan vaan kävely tai soutuveneily voi olla juuri se paras ilmastoystävällinen tapa liikkumiselle.

Ota kuunteluun Spotifysta, Youtubesta, Tidalista, Apple Musicista, SoundCloudista tai missä nyt ikinä musiikkia kuunteletkaan!
Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.