Liha tappaa – Ydinvoimahanke kaatuu

Eläinoikeusaktivistit ovat käyneet jälleen kuvaamassa suomalaisia sikatiloja. Kuvamateriaali osoittaa, mitä eläintenkohtelu voi pahimmillaan olla. Itse kirjoitin kampanjan verkkosivuille ruuan ilmasto- ja ympäristövaikutuksista: Ilmaston ystävä valitsee vegaaniruokaa.

Herää kuitenkin kysymys: Miten tämä eläinrääkkäys voi olla Suomessa mahdollista ja laillista? Kuinka moni on tämän jälkeen valmis syömään joulukinkkua? Joulukinkun kylkeen voisi vähintään liimata varoitustekstin: ”liha tappaa”.

Evira on menossa YLE:n uutisten mukaan tarkastamaan tiloja. Todennäköisesti tämä ei johda yhtään mihinkään. Miksi tiloja pitää käydä kuvaamassa salaa aktivistien toimesta. Eikö asiaan voi puuttua muuten? Eikö esimerkiksi suomalaisilla toimittajilla riitä rohkeutta kävellä sikatiloille keskellä päivää ja pyytää lupaa kuvata eläinten karua todellisuutta.

Jotain hyviä uutisia. Fennovoima on ilmoittanut vetäytyvänsä Ruotsinpyhtäältä. Ydinvoimalan kaatuminen on osoitus kansalaistoiminnan voimasta. Uudellamaalla tulee nyt panostaa uusiutuvien energialähteiden kehittämiseen. Laitoimme asiasta myös piirin tiedotteen: Ydinvoimala ei sovi Uudellemaalle.

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”
Nyt on aika juhlia, koska tänään siitä tuli totta! Helsinki on hiilivapaa kun Salmisaaren kivihiilivoimala suljettiin. 

Lukemattomat ihmiset ovat vuosia ja vuosikymmeniä tehneet tämän eteen väsymättä töitä. Nöyrä ja iso kiitos teille kaikille. Tiedätte kyllä keitä olette. 💚🌍