Keskiviikko 17.1.2007

Suomen luonnonsuojeluliiton Uudenmaan ympäristönsuojelupiirin Työllistävää Luonnonhoitoa Länsi-Uudellamaalla -projektin vastaava Martina Reinikainen on jäämässä äitiyslomalle. Onnea! Päivän mittaan haastattelimme kaiken kaikkiaan kuutta eri kandidaattia äitiyslomasijaiseksi. Onneksi sopiva löytyi!

Päivä oli muutenkin Luonnonsuojeluliittopainotteinen. Heti työhaastatteluiden jälkeen meillä oli Tapani Veistolan Ruuhkasuomi -projektin (http://www.sll.fi/luontojaymparisto/ajankohtaista) ohjausryhmän kokous. Tämän jälkeen kokousputki jatkui vielä Uudenmaan ympäristönsuojelupiirin piirihallituksen pitkällä kokouksella (http://www.sll.fi/uusimaa).

Piirihallituksessa valitsimme uudeksi varapuheenjohtajaksi siuntiolaisen Hilkka Toivosen. Hilkka on mainio valinta. Hän on toiminut myös piirin puheenjohtajana pitkään ennen minua. Lisäksi tammikuun kokouksen asialistalla oli työryhmien ja muiden toimi- tai luottamushenkilöiden valinnat. Päätimme pitää myös piirin yleiskokouksen keskiviikkona 7.2., jossa tarkoituksena on hyväksyä uudet jäsenyhdistykset piiriimme sekä käydä piirin sisäistä strategiakeskustelua.

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”