Viikkopäiväkirja 49

Viikon yhteenveto: Vuoden vapaaehtoisten valinnan jälkimainingit, erätaukokeskuskustelu, OP Ryhmä lahjoitti vapaaehtoisten välityspalvelu hiiop100.fi:n Kansalaisareenalle, vapaaehtoisten päivä, STEA-avustusesitys, Oodin avajaiset ja loma Nuuksiossa.

Alla tarkemmin.

Maanantaina annoin haastattelun Ylen aamu-tv:lle vuoden vapaaehtoisen valinnasta. Samasta aiheesta oltiin yhteydessä aamulla myös Vantaan Sanomista ja Helsingin Uutisista. Myös MTV3 teki tosi hienon jutun valinnasta.

Vietyäni lapset kouluun ja päiväkotiin, pyöräilin toimistolle. Paikat olivat yllättäen hiukan jumissa edellisen päivän luistelusta. Viikottaisen toimistokokouksen ja lounaan jälkeen valmistelin tulevia esityksiä, kävin läpi sähköposteja sekä haastattelin mahdollista työkokeilijaa. Lisäksi sain tiedon, että olimme saaneet yhdessä kuuden muun järjestön kanssa seminaaripaikan SuomiAreenasta ensi kesänä. Mahtavaa!

Illalla osallistuin kolmen tunnin erätaukokeskusteluun kolmannen ja neljännen sektorin vapaaehtoistoiminnasta. Sini Hirvonen ja Maria Talvela vetivät keskustelua todella hyvin. Itselleni jäi mieleen, että lopulta hankausta ei niinkään ole 3. ja 4. sektorin välillä kuin pikemmin julkisen sektorin ja neljännen sektorin välillä. Yhteenveto keskustelusta löytyy täältä. Illan päätteeksi kirjoittelin vielä tuttuun tapaan omaelämäkertaa. Olen ottanut tavaksi kirjoitella sitä aina ennen nukkumaanmenoa klo 21-22 välillä.

Tiistaina aamulla luonnostelin Kansalaisareenan vuosikelloa ja pyöräilin sateessa GreenKey-tuomariston kokoukseen Hotelli Katajanokalle, jolle myönnettiin GreenKey-merkki. Puolen päivän aikaan julkaistiin iloinen uutinen. OP Ryhmä lahjoittaa vapaaehtoistoiminnan välityspalvelu Hiiop100.fi:n Kansalaisareenalle. Tiedote aiheesta täällä.

Iltapäivällä osallistuin SOSTEssa pienjärjestöjen verkostotapaamiseen, jossa muistutin järjestöjä seuraavan päivän vapaaehtoisten päivästä. Mieleeni tapaamisesta jäi seuraavia toteamuksia:

”Pulmaperustainen oppiminen”
”Järjestömaailman kvartaali tarkoittaa neljää vuotta
”Ajattele työyhteisöä, josta puuttuu kokonaan kyseenalaistava piikki”
”Ei siitä putoa kuin maton päältä lattialle”

Iltapäivällä hain lapset päiväkodista ja iltapäiväkerhosta ja olin illan lasten kanssa Annukan ollessa töissä.

Keskiviikkona vietettiin vapaaehtoisten päivää. Suomalaisista yli 15-vuotiaista 42% kertoo tehneensä keskimäärin 15 tuntia vapaaehtoistyötä viimeisen 4 viikon aikana. Jos yhden vapaaehtoistyötunnin arvo on 10 euroa, on tämän työn vuosittainen arvo noin 2,5 miljardia euroa. Teema nousikin yhdeksi Twitterin puhutuimmaksi aiheeksi Suomessa.

Aamupäivällä tuli tieto myös STEA:n avustusehdotukset vuodelle 2019. Kansalaisareenan osalta emme saaneet rahoitusta uusille hankkeille, mutta nykyisen toimintamme rahoitus kasvoi mukavasti. Vuodelle 2019 Kansalaisareena on saamassa yhteensä 411 508 euroa. Ilman tätä avustusta emme voisi Suomessa toimia vapaaehtoistoiminnan edistämiseksi.

Iltapäivällä pyöräilin oikeusministeriöön ja osallistuin Kansalaisyhteiskuntapolitiikan neuvottelukunnan työjaoston kokoukseen. Keskustelimme mm. EU- ja hallitusohjelmavaikuttamisesta. Iltapäivällä palasin Kansalaisareenan toimistolle ja valmistelin mm. työajanseurantapohjan vuodelle 2019 sekä hoidin ja kävin läpi talousasioita.

Illalla liityin mukaan Lentolakkoon. Mukaan voi tulla osoitteessa: https://www.lentolakko.fi Yksilön valintojen ohella tarvitsemme toki myös lentoveron ja muita toimia lentämisen vähentämiseksi. Itse yritän olla lentolakossa niin pitkään, kun lentäminen aiheuttaa merkittävästi hiilidioksidipäästöjä. Olen hupilentänyt viimeksi vuonna 2007 häämatkalle Japaniin. Matkustelu maata pitkin avartaa!

Torstaina eli itsenäisyyspäivänä olin lasten kanssa Annukan ollessa töissä. Kävimme mm. Oodin avajaisissa. Helsinki on saanut mahtavan uuden tilan. Illalla nautimme perheen kesken vapaasta illasta.

Perjantaina ja lauantaina olimme koko perheen voimin lomalla Hotelli Nuuksiossa. Paikka on lasten suosikki. Kävimme uimassa hotellin altaalla, paistamassa makkaraa läheisellä laavulla ja nautimme Nuuksion upeista maisemista sekä istuimme Annukan kanssa iltaa.

Sunnuntaina kävin juoksemassa, kirjoittelin artikkelia Mannerheimin Lastensuojeluliiton Saamme vauvan -oppaaseen ja valmistelin tulevan viikon töitä, esimerkiksi puheenvuoroa siitä, mitä 9-12 vuotias eli 3-6-luokkalainen voi tehdä kestävän arjen, kiertotalouden ja kunnianhimoisen ilmastopolitiikan edistämiseksi. Illan olin lasten kanssa Annukan ollessa töissä.

Viikon mittaan sain luettua Albert Camusin klassikkoteoksen Rutto ja kuunneltua Björn Wahlroosin epävirallisen elämäkerran.

Hyvää alkanutta kevättä ja maaliskuuta! Helmikuussa kokeilin jättää joka ilta puhelimen yöksi keittiöön eli en ottanut laitetta lainkaan makuuhuoneeseen. 

Oliko tällä vaikutusta puhelimen käyttöön? Kyllä oli ja aika paljon! 

Tammikuuhun verrattuna puhelimella vietetty kokonaisaika väheni helmikuussa yhteensä 27,5 tuntia eli noin 20 prosenttia. Toki osaltaan tähän vaikutti sekin, että helmikuussa olin viikon lomalla, jolloin puhelinta tuli käytetty vähemmän, kun ei ollut työasioita hoidettavana. 

Viihteen, uutisten ja sosiaalisen median osuus on kuitenkin varmasti se mitä monet haluaisivat illalla ja aamulla vähentää. Sen osuus tippui tammikuun 63,5 tunnista 33,5 tuntiin (-30 tuntia). Tästä sosiaalisen median käyttö puhelimella tippui 36,5 tunnista 26,5 tuntiin (-10 tuntia) ja viihteen/uutisten osuus 27 tunnista 7 tuntiin (-20 tuntia). 

Helmikuussa oli tietysti vähemmän päiviä kuin tammikussa, mutta laskennassa/tarkastelussa on tammi- ja helmikuun osalta molemmissa mukana vertailukelpoisuuden parantamiseksi neljä kalenteriviikkoa eli 28 päivää.

Miltä kuulostaisi 30 tuntia kuukaudessa enemmän aikaa? Mitä olen illalla ja aamulla sängyssä tehnyt? Nukkunut hiukan enemmän, haaveillut ja pohdiskellut sekä lukenut kolme paperikirjaa.

Nyt maailma on mennyt kuitenkin sen verran hulluksi, että maaliskuussa kokeilen olla kuukauden lukematta tai seuraamatta uutisia. Vastaavan uutispaussikokeilun tein maaliskuussa 2022. Keep Calm and Carry On.
Perjantai-illan treenit. 1,5 kuntopiiri ja siihen päälle 1,5 tunnin uinti. Kiitos @helsinkitriathlon
Posti toi kotiin tuoreen Luonnonsuojelijan ja sieltähän löytyi viisi vinkkiä 1,5 astetta parempaan arkeen!

#puolitoistaastetta #puolitoistaastettaparempiarki @gummeruskustannus
Ilahduttavaa, että meidän lyhennetyn työviikon kokeilu on herättänyt myös julkista keskustelua! Toivottavasti moni muukin organisaatio lähtee kokeilemaan lyhennettyä työviikkoa täydellä palkalla. 

Olisi tietysti kiinnostavaa kuulla millä muilla tavoin ihmisten hyvinvointia voisi vahvistaa työelämässä.

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011002179.html
Viikon takainen juoksutesti tuntui niin kivalta, että tänään piti uteliaisuutta ottaa uudestaan. Kiitos @helsinkitriathlon ja @kirsipaivaniemi 

Ensin tämän päivän ajat ja sulkeissa viikon takaiset ajat. Sykkeet olivat +/- pari lyöntiä samalla tasolla. 

-5 km pk-juoksu 26:44 (27:01)
-2 km vk-juoksu 8:51 (8:29)
-1 km all out 3:54 (3:56)

(Huom. Viikossa kehitystä ei luonnollisesti tapahdu vauhdeissa suuntaan tai toiseen. Lähinnä oli kiva nähdä miten päivän kunto vaikuttaa testituloksiin ja näkyykö eroa kovan ja kevyen treeniviikon päätteeksi. Viikko sitten takana oli siis kevyt viikko ja nyt kova viikko.
Kokeilen joka kuukausi jotain uutta tapaa tai asiaa. 

Viime joulukuussa ystävä vinkkasi, että teen sijaan voi juoda myös pelkkää lämmintä/kuumaa vettä. Näin tehdään paikoin esim Kiinassa ja Itä-Aasian maissa. Päätin kokeilla tätä tammikuun ajan ja huomasin, että toden totta. Eihän sitä teetä tarvitse tässä mihinkään. 

Muutos oli yllättävän helppo, vaikka olen juonut koko aikuisikäni teetä. Tosin ainakin yksi hairahdus kuukauden aikana tapahtui. Vanhasta tottumuksesta otin Yle Radio 1:n lähetyksessä ollessani kupin teetä enkä viitsinyt jättää juomatta. Lisäksi kuukauden aikana tuli juotua ainakin muutaman kerran kuumaa mehua. Kahvia en juo muutenkaan. 

Seuraavaksi kohti helmikuun kokeilua, joka on se, että en pidä puhelinta aamuisin tai iltaisin lainkaan makuuhuoneessa.
Mitä jos viikonloppu todella alkaisi perjantaina? Päätimme kokeilla Third Rockissa lyhennettyä työviikkoa täydellä palkalla puolen vuoden ajan.

Hyvinvointi parani ja tehokkuus kasvoi, mutta hiukan yllättäen kaikkein eniten lyhennetty työviikko on parantanut taloudellista tulosta.

Jatkamme lyhennettyä työviikkoa toistaiseksi, ja kannustamme muitakin kokeilemaan.

Hiukan tarkempaa tietoa kokeilumme taustoista ja tuloksista löytyy verkkosivuiltamme: .
https://thirdrock.fi/mita-tapahtui-kun-paatimme-kokeilla-lyhennettya-tyoviikkoa/
Millaisen työelämän jätämme tuleville sukupolville? ”Nykyisin odotukset ovat työpaikoilla todella kovat, koko ajan pitäisi kyetä kehitykseen ja muutokseen. Tätä kautta määrittelemme ison joukon ihmisiä työelämän ulkopuolelle”, sanovat Työvuorossa-podcastissa asiantuntija Maiju Lehto ja toimitusjohtaja Leo Stranius. 

https://www.rinnekodit.fi/ajankohtaista/uusi-podcast-rakentaa-kestavampaa-tyoelamaa/
Tänään oli ohjelmassa juoksutesti:
-20 min alkuverra
-5 km pk-juoksu (27:01)
-2 km anakynnys (8:29)
-1 km all out (3:56)
-20 min loppuverra
Virallinen kutsu mun kirjajulkkareihin!

Leo Straniuksen 1,5 astetta parempi arki -kirjan julkistustilaisuus

Tervetuloa keskustakirjasto Oodiin kuuntelemaan keskustelua uutuuskirjasta 1,5 astetta parempi arki – Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnelliseksi (Gummerus).

Paikalla teoksesta kertoo kirjan kirjoittanut tietokirjailija, vaikuttaja ja vastuullisuusasiantuntijayrityksen Third Rockin toimitusjohtaja Leo Stranius. Hänen kanssaan ilmastoystävällisemmästä elämästä ja kirjan teemoista keskustelevat D-mat Oy:n toimitusjohtaja ja Ilmastopalapelin kehittäjä Michael Letternmeier, Sitran johtava asiantuntija Sari Laine ja The Activist Agency viestintätoimiston perustajaosakas Niklas Kaskeala. Keskustelun vetää Pauliina Pietilä Gummerukselta. 

Milloin? 7.2. klo 16-17
Missä: Helsingin Keskustakirjasto Oodi, Saarikoski-matto
Tilaisuus on kaikille avoin. Tervetuloa! 
Tapahtuman järjestävät Gummerus ja Leo Stranius.

https://helmet.finna.fi/FeedContent/LinkedEvents?id=helsinki:agkhhiyx4q
Tänään hyvää ja kevyttä pyörätreeniä vajaa pari tuntia. Eilen tunti hyötypyöräilyä, 1,5 tunnin kuntopiiri ja 1,5 tunnin uintitreeni. Aamuisin tietty venyttelyä ja seitsemän minuutin lihaskuntotreeni. Huomenna sitten juoksua! 

#triathlon @helsinkitriathlon
Tänään oli kiva päättää työviikko Helsingin tanssiopistolla @rauhatati kanssa! 🎉🔥
Tänään Sari Valton vieraana upean Elli Aaltosen kanssa keskustelemassa Yle Radio 1:n ohjelmassa Keskusteluja ihmisyydestä. Pääsimme pohtimaan 101 onnen päivää kirjani pohjalta elämän tarkoitusta, arvoja ja ajankäyttöä. 

”Jos tietäisit kuolevasi kolmen kuukauden päästä, miten käyttäisit viimeiset elonpäiväsi? Tekisitkö muutoksia ajankäyttöösi? Miten erottaa olennainen epäolennaisesta?”

https://areena.yle.fi/podcastit/1-72760580
Jippii! Tänään ilmestyi vihdoin mun uusi kirja 1,5 astetta parempi arki. Teos löytyy ääni- ja ekirjapalveluista sekä toki myös perinteisenä painettuna versiona kirjakaupoista tai kustantajan verkkokaupasta. 

Kirja kuvaa niitä valintoja, joita meidän on ilmastokriisin aikakaudella Suomen kaltaisissa yhteiskunnissa tehtävä. Iloinen uutinen on, että ilmastoystävällinen arki tekee planeetan ohella ennen kaikkea hyvää myös meille itsellemme!

#parempiarki #kirjat #kirjagram @gummeruskustannus
Revontulet! #koli