Viikko ohjelma 18/2014 (27.4.-3.5.2015)

Leo Straniius ja pyöräTällä viikolla on useampi vapaapäivä pitkään aikaan.

Ohjelmassa Suomen luonnonsuojeluliiton (SLL) kuvioiden lisäksi mm. Helsingin tuoreen ympäristöjohtajan tapaaminen, infotilaisuus yleiskaavasta ja eduskuntavaalikampanjan päätöstilaisuus.

Aurinkoista alkanutta viikkoa!

Alla viikko-ohjelmani viikon 18/2015 (27.4.-3.5.2015) osalta.

Maanantai 27.4.

– Vapaapäivä

Tiistai 28.4.

– klo 10-11 SLL toimistokokous @SLL
– klo 11-12 SLL päällikkö-tiimi @SLL
– klo 13-14 SLL harjoittelijahaastattelu @SLL
– klo 18-21 Helsingin ympäristöjohtajan ja ympäristölautakunnan yhteinen illallinen

Keskiviikko 29.4.

– klo 14-14.30 SLL valokuvaus @SLL
– klo 16.30-18.30 Infotilaisuus kaupunginvaltuustolle yleiskaavasta @Kaupungintalo

Torstaina 30.4.

– Vappuaatto

Perjantai 1.5.

– Vappupäivä

Lauantai 2.5.

– Vapaapäivä

Sunnuntai 3.5.

– Valmistautuminen Helsingin ympäristölautakunnan kokoukseen
– Valmistautuminen Helsingin kaupunginvaltuuston kokoukseen
– klo 15-18 Vaalikampanjan päätöstilaisuus @CafePiritta

* * *

Miksi viikko-ohjelma?

Kansalaisvaikuttamisen ja politiikan tekemisen pitää olla mielestäni avointa.

Tätä periaatetta noudattaen pyrin julkaisemaan tiedossa olevani viikko-ohjelmani etukäteen aina maanantaisin.

Toki muutosvarauksin. Ohjelmani ja aikatauluni kun usein elävät aika paljon viikon mittaan, kuten varmasi useimmilla meistä.

Ohjelmaan on koottu kokouksia, tapaamisia ja julkisia esiintymisiä.

Toivon, että tätä kautta blogini lukijoilla on parempi mahdollisuus seurata sitä, millaista työni ympäristöjärjestöjohtajana, Helsingin kunnallispoliitikkona ja kansalaisvaikuttajana on.

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”
Nyt on aika juhlia, koska tänään siitä tuli totta! Helsinki on hiilivapaa kun Salmisaaren kivihiilivoimala suljettiin. 

Lukemattomat ihmiset ovat vuosia ja vuosikymmeniä tehneet tämän eteen väsymättä töitä. Nöyrä ja iso kiitos teille kaikille. Tiedätte kyllä keitä olette. 💚🌍