Helsinki Bicycle Film Festival 30.-31.8.2013

Helsinki Bicycle Film FestivalPerjantaina 30.8. Helsingissä starttaa kaksipäiväinen fillarifilmifestivaali eli Bicycle Film Festival. Vaikka oma ohjelma on viikonlopun osalta täynnä, yritän päästä ainakin joihinkin näytöksiin.

Ohjelma vaikuttaakin ainakin tosi lupaavalta. Tässä esimakua:

Erityisesti itseäni kiinnostaa lauantaina klo 18 alkavassa näytöksessä nähtävä The First Unstoppable. Kahdeksan minuutin lyhytelokuvassa (Ohjaus: Daniel Jariod) nähdään Juanjo Mendez, joka menetti toisen kätensä ja toisen jalkansa moottoripyöräonnettomuudessa. Hän loistaa silti pyöräradalla sekä nopeudellaan että positiivisella hengellään. Juanjo ispiroi kaikkia hänet tavanneita ja tämän lyhytelokuvan myötä toivottavasti myös sinua.

Toinen katsomisen arvoinen pätkä on mielestäni lauantaina klo 20 alkavassa näytöksessä nähtävä On Time (Ohjaus: Ari Taubi). Siinä kiteytyy New Yorkin riippumattoman matalan budjetin elokuvan tekemisen henki. Tarinassa Jimmy, Albatross Courierin polkupyörälähetti, kuljettaa katsojaa läpi New Yorkin katujen ja kaupunginosien toimittaessaan pakettia “ajoissa”. Vaarallisilla kaduilla ei ole mitään mistä Jimmy ei selviäisi. . . vai onko sittenkin?

Kaikki näytökset Helsingissä Bio Rexissä Lasipalatsissa. Suosittelen lämpimästi!

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025