Moottorikelkkailu luonnonsuojelualueella

Katselin auringonlaskua luonnonsuojelualueen taake kun horisontin täytti outo meteli. Moottorikelkathan ne sieltä saaren takaa kaahasivat.

Moottorikelkkailu on valitettavasti yleisesti sallittua merkityillä moottorikelkkailureiteillä ja jäällä ellei se aiheuta tarpeetonta häiriötä.

Mitä mieltä olet? Aiheuttaako videossa nähty moottorikelkkailu tarpeetonta häiriötä?

Ympäristöhallinnon sivuilla todetaan seuraavaa:
”Mikäli moottorikäyttöisten ajoneuvojen käyttämisestä maastossa ja moottorikelkkailureiteillä aiheutuu haittaa luonnolle tai muulle ympäristölle, luontaiselinkeinoille, yleiselle virkistyskäytölle tai muulle yleiselle edulle taikka yksityiselle edulle, voi elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus mainittujen haittojen ehkäisemiseksi tai liikenneturvallisuuden edistämiseksi kieltää niiden käyttämisen tietyllä maa-alueella tai jääpeitteisellä vesialueella taikka rajoittaa sitä.”

Maastoliikennelain mukaan:
”Moottorikäyttöistä ajoneuvoa on maastossa käytettävä siten, että vältetään vahingon ja haitan aiheuttamista luonnolle ja muulle ympäristölle, kiinteistölle ja luontaiselinkeinolle sekä tarpeettoman häiriön aiheuttamista asutukselle ja muulle ympäristölle.”

3 kommenttia artikkeliin ”Moottorikelkkailu luonnonsuojelualueella”

  1. Toi on turhinta hommaa maailmassa ehkä mönkijöiden ja vesiskoottereiden jälkeen. Molemmille laitteille on hyötykäyttönsä. Esim. metsänhoitajille tai poroisännille on varmasti tarvetta noille vehkeille. Mutta tuo sunnuntaipäristely on kyllä ihan sietämättömän turhaa. Bensa on selvästikin liian halpaa ja ilmeisesti luonnonrauhalla ei ole hintaa.

  2. Videon perusteella on mahdotonta sanoa, onko häiriö tarpeetonta.

    Selvää on, että ohi ajavat kelkat aiheuttavat häiriötä ainakin luonnonrauhan kokemiselle, sekä mahdollisesti alueen asukkaille ja eläimistölle. Tästä lienee tutkimuksia.

    Videolla kelkat kulkevat määrätietoisesti yhteen suuntaan. Videopätkän perusteella ei voida sanoa onko kyse matkustamisesta paikasta toiseen, vai päristelystä ympäriinsä. Ensimmäiselle vaihtoehdolle on monin paikoin selvät perusteet, koska mm. moniin saariin ja syrjäisille taloille ei ole talvisaikaan muuta kulkuyhteyttä kuin moottorikelkka tai helikopteri (tai hiihtäminen jos on vähän tavaraa ja paljon aikaa). Tarkempi kannan ottaminen on vaikeaa, koska en tiedä tapahtumapaikasta muuta, kuin että jossain kohti kuvaa on luonnonsuojelualue.

    Luonnonsuojelualueella kelkkailulle olisi mielestäni oltava painavat perusteet. On kuitenkin syytä kysyä kuuluuko saarten välinen vesialue luonnonsuojelualueeseen. Ainakin tuollaisella alueella olisi hyvä olla jonkinlainen nopeusrajoitus. Muutenkin hitaampi ajo kannattaa, sillä se kuluttaa vähemmän polttoainetta ja on turvallisempaa metsän ja asutusalueen lisäksi myös jäällä, jossa puiden sijasta riskinä ovat jään epätasaisuudet ja aukkokohdat.

Kommentointi on suljettu.

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”
Nyt on aika juhlia, koska tänään siitä tuli totta! Helsinki on hiilivapaa kun Salmisaaren kivihiilivoimala suljettiin. 

Lukemattomat ihmiset ovat vuosia ja vuosikymmeniä tehneet tämän eteen väsymättä töitä. Nöyrä ja iso kiitos teille kaikille. Tiedätte kyllä keitä olette. 💚🌍