Kuukauden vieraana Dynamossa

Kävin torstaina (24.11.) kuukauden vieraana mainostoimisto Dynamossa Helsingin Kaisaniemessä.

Peggy Bauer oli loihtinut tilaisuuteen todella maukasta vegaaniruokaaa. Session aluksi esittelin hiukan itseäni ja elämäntapavalintojani. Tämän jälkeen puhuin ruoasta ja sen ympäristövaikutuksista.

Erityisesti halusin kiinnittää huomiota kolmeen seikkaan:
– Ruokakassin materiaalin sijaan kannattaa kiinnittää huomiota kassin sisältöön.
– Alkuperämaan sijaan kannattaa kiinnittää huomiota omiin kauppamatkoihin.
– Pakkausten sijaan kannattaa kiinnittää huomiota ruuan hävikin ehkäisemiseen.

Aiheesta olen kirjoittanut tarkemmin myös kulutus.fi -blogiin: Harhaluuloja ruuan ympäristövaikutuksista.

Lopuksi minulta kysyttiin vielä sitä, mitä teen kun pistän elämän risaiseksi. Hauska kysymys, johon oli oikeastaan aika vaikea vastata. Itse kun ajattelen, että juuri se merkityksellinen ja mielekäs tekeminen on sitä itseään, kaikkein parasta. Lopuksi vastasin kuitenkin näin.

Miten sitten elää nykymaailmassa hyvää elämää? Itse olen ottanut lähtökohdaksi onnellisuuden, kohtuullisuuden ja ekologisuuden. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että pyrin päivittäin vaalimaan seuraavia asioita:

– Innostus ja energia
– Rikastava vuorovaikutus
– Oppiminen
– Kiitollisuus
– Vierailut epämukavuusalueella.

Ja miten elämässä voi sitten onnistua. Onnistumisen resepti on seuraava: Kyse ei ole niinkään siitä, etteikö meillä olisi tietoja, taitoja ja motivaatiota. Kyse on pikemminkin siitä, että meiltä puuttuu rohkeutta yrittää ja uskallusta kohdata mahdollisia epäonnistumisia. Tarvitaan enemmän häpeämätöntä toimintaa ja tekemistä, pelon sijaan rohkeutta.

Inspiroiva ja hyvä keskustelu! Dynanomassa oli hyvä meininki ja halu tehdä hyviä asioita. Keskustelun päätteeksi Dynamo lahjoitti Luonto-Liitolle vielä kaiken lisäksi muutaman tunnin vapaaehtoistyötä!

Iso kiitos ja toivottavasti nähdään taas!

 

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”
Nyt on aika juhlia, koska tänään siitä tuli totta! Helsinki on hiilivapaa kun Salmisaaren kivihiilivoimala suljettiin. 

Lukemattomat ihmiset ovat vuosia ja vuosikymmeniä tehneet tämän eteen väsymättä töitä. Nöyrä ja iso kiitos teille kaikille. Tiedätte kyllä keitä olette. 💚🌍