Viikkopäiväkirja 40 (3.-9.10.2011)

Maanantai: Kävin aamulla juoksemassa ja pyöräilin Cafe Engeliin kevyelle aamupalalle ministeri Ville Niinistön erityisavustaja Paloma Hannosen kanssa. Tämän jälkeen toivotin tervetulleeksi Luonto-Liittoon uuden työharjoittelijan Jennin ja kävin läpi hänen kanssaan tulevia juttuja. Lounaan jälkeen vedin toimistokokouksen ja iltapäivän istuimme työterveyshuollon edustajan kanssa käymässä läpi työpaikkaselvitystä. Päivän päätteeksi istuin vielä hetken Suomen luonnonsuojeluliiton Energia- ja ilmastotoimikunnan kokouksessa. Ilmasto- ja energiavastaava Venla Virkamäki tekee Luonnonsuojeluliitossa hienoa työtä!

Tiistai: Kirjoitin aamulla Kulutus.fi -blogiin tekstin vastuun ulkoistamisen kehästä. Tämän lisäksi kävin aamupäivällä läpi sähköposteja. Lounaan jälkeen istuimme Malvan ja Samin kanssa alas ja päivitimme Luonto-Liiton henkilöstöasiakirjoja. Iltapäiväksi pyöräilin Kepaan järjestöbrändin rakentamista koskevaan keskustelutilaisuuteen. Alkuillasta kävimme Annukan kanssa Old Sophiessa syömässä ja loppuillan tein hommia. Kirjoitukseni vanhemmuuden luontohaasteista julkaistiin Lapset Luontoon -sivuilla.

Keskiviikko: Kävin aamulla juoksemassa ja pyöräilin Luonto-Liiton toimistolle. Keittiön siivouksen jälkeen kirjoittelin yhteenvedon edellisen päivän järjestöbrändäys-tilaisuudesta. Lisäksi kävimme toimistolla läpi verkkosivujen uudistusta ja suunnittelimme tulevaa Älä osta mitään -päivää. Lounaan jälkeen luin ja kirjoitin sähköposteja sekä järjestelin loppuvuoden aikatauluja. Päivän päätteeksi myös vauva tuli tutustumaan Luonto-Liiton toimistoon ja sen timanttiseen henkilökuntaan. Alkuillasta pidin vielä Luonto-Liiton opiskelijaillassa avauspuheenvuoron. Lopuksi kävimme Annukan ja vauvan kanssa syömässä sushia.

Torstai: Pyöräilin aamulla Luonto-Liiton toimistolle käymään läpi sähköposteja ja hoitelemaan tulevia hommia. Pian siirryin Allianssi-talolle Pasilaan Allianssin hallituksen kokoukseen, jossa viimeistelimme järjestön strategiaa ja syyskokouksen papereita. Iltapäivällä olin taas Finlandia-talolla Motiva Forumissa ja päivän päätteeksi istuin vielä muiden Kepan jäsenjärjestöjohtajien vapaamuotoisessa tapaamisessa vaihtamassa kuulumisia. Illalla suunnittelimme nimijuhlia ja kävimme syyssateessa kaupassa.

Perjantai: Kävin aamulla juoksemassa sekä neuvolassa Annukan ja vauvan kanssa. Lapsi oli lihonut 570 grammaa kahdessa viikossa. Neuvolan jälkeen kävin luovuttamassa Uudenmaan ympäristönsuojelupiirin Hiljainen Haavanlehti -palkinnon Helsingin luonnonsuojeluyhdistyksen Tiina Raivikolle. Lounaan jälkeen hoidin Luonto-Liiton toimistolla henkilöstö- ja hallintoasioita. Illalla Annukan sisko Linda kävi kylässä.

Lauantai: Nukuimme pitkään. Tuhdin aamupalan jälkeen kävin juoksemassa 35 kilometrin lenkin. Illalla siivosin ja kävin vauvan kanssa ulkona. Lisäksi katsoimme YLE Areenalta Kennedyjen perheestä koskevan dokumentin neljännen osan. Suosittelen tätä sarjaa todella lämpimästi! Lisäksi ajauduimme katsomaan Alavilla mailla hallanvaara -sarjaa. Mielestäni siinä uusinnettiin surkeasti stereotypiaa vajaa-älyisistä maalaisista ja tiukkis-kaupinkilaisista. Oma kokemukseni on ihan toisenlainen.

Sunnuntai: Nukuimme pitkään. Aamupäivällä kävimme naapurilasten Carlon ja Maijan synttäreillä taloyhtiön kerhohuoneella. Olen aivan loputtoman kiitollinen tästä meidän kerrostaloyhteisöstä. Lounaan jälkeen pääsimme Kumpulan kylätilaan juhlistamaan Vilja Tuulia Suihkosen nimijuhlia. Loppupäivän hengailin kotona ja valmistauduin tulevaan viikkoon.

Edellinen viikkopäiväkirja on luettavissa täällä: Viikkopäiväkirja 39 (26.9.-2.10.2011)

Uusi ruokatrendi on täällä. 

SIPULIVESI!

Pilko sipulia ja laita kylmään hanaveteen. Juo hitaasti nautiskellen. Tarvittaessa voit antaa sipuliveden olla hetken jääkaapissa. 

Sipulivesi antaa kivan terveysboostin! Se on vanhan kansan perinne, jota itsekin nautin usein lapsena. Mahdollisia hyötyjä ovat antioksidantit, vastustuskyvyn paraneminen, ruansulatuksen tuki ja antibakteerinen vaikutus. 

Sipulivesi ei luonnollisesti puhdista kehoa myrkyistä, polta rasvaa tai korvaa lääkitystä tai monipuolista ruokavaliota. 

Milloin tätä saa kaupoista tai ravintoloista? 😅
Jes! Vegemesuilta löytyi ihan mielettömän helppo lasagneresepti ja päätettiin heti kokeilla tehdä sitä 11-vuotiaan kanssa, joka teki kokkailustamme myös tämän videon. 

Salaisuus tässä se, että valkokastike tehdään tofusta, hummuksesta ja kaurakermasta. Toimii todella hyvin! 

Kiitos @jalotofu reseptistä!
Vegaaninen japanilainen juustokakku! Soijajugurttia, keksejä ja yöksi jääkaappiin.
Huh. Olen tehnyt seitsemän minuutin lihaskuntotreenin nyt joka ikinen aamu yhteensä 1050 kertaa peräkkäin. 

Tammikuun alussa vuonna 2020 aloitin tekemään seitsemän minuutin lihaskuntotreeniä joka aamu. Tätä aiemmin olin tehnyt jumpan tyypillisesti muutaman kerran viikossa. 

Ehdin tuolloin tehdä lihaskuntotreenin joka aamu yhteensä 1022 päivää putkeen kunnes 19.10.2022 olin kuumeessa (38,5) ja jumppa jäi tekemättä. 

Tämän jälkeen olen taas jatkanut treenin tekemistä automaattisesti ja säännöllisesti. Vasta nyt havahduin miettimään ja laskemaan kuinka monta päivää on kertynyt sitten lokakuun 2022. Huomasin, että päivittäinen putki onkin jo venynyt uuteen ennätykseen. 

Treeniä on tehty kodin lisäksi mm yöjunan hytissä, hotellihuoneissa, ystävien ja sukulaisten luona sekä mökkien pihoilla ja laitureilla. Pääsääntöisesti treeni on tehty kotona olohuoneessa, kuten tänään. Myös niinä päivinä kun olen juossut puolimaratonin, maratonin tai suorittanut täydenmatkan triathlonin tai meditoinut muuten koko päivän. Välillä energisenä ja välillä vähän väsyneenä. 

Yhdistävä tekijä on se, että treeni on tehty aina joka aamu ja olen siitä erittäin tyytyväinen. Sillä saan aina pienen aktivoinnin, lisäbuustin ja energiaa päivään. Onni on myös se, että matkalle ei ole sattunut vakavia sairastumisia tai loukkaantumisia. Muutenhan tämä ei olisi ollut mahdollista. 

Vuosien myötä tästä treenistä on tullut automaattinen tapa. Sellainen rutiini, jossa aika työskentelee puolestasi eikä sinua vastaan. Tarvitsisi nähdä erityistä vaivaa, jotta osaisin enää jättää treenin tekemättä. Pienellä investoinnilla voi tehdä ajan kanssa suuria asioita.
#kilpisjärvi #tromso #narvik #luleå #haaparanta #tornio #lofoten #norway #sweden #finland
Ranskan ympäriajon videopätkiä katsellessa huomasin, että ammattipyöräilijä Tadej Pogacarilla oli pyörässä aina Hulk-tarra antamassa tsemppiä polkemiseen. 

Sain itsekin omaan pyörään nyt lapselta Leo-leijona-tarran. Saa nähdä nousevatko keskinopeudet.
Saana 

#saana #saanatunturi #kilpisjärvi
Nyt en ole ”vain” triathlonisti vaan lisäksi myös kulttuuritriathlonisti! Olenhan suorittanut todestettavasti Lieksan kulttuuritriathlonin yhdessä lasten kanssa. 

Ensimmäisenä lajina oli kirjasto, toisena kulttuurikeskus ja lopuksi vielä Pielisen museo. 

Hieno konsepti Lieksan kaupungilta!

Hommaan kuului mulla bonuksena myös 100 km pyöräily Joensuusta Lieksaan ja uiminen Lieksanjoessa. Kulttuurikohteiden vaihdot mentiin juoksujalkaa, että ehdittiin vielä junalle ja illaksi takaisin Joensuuhun. 

#lieksa #kulttuuritriathlon #triathlon
Eilen 12 tuntia meditointia, tänään melkein 12 tuntia pyöräilyä: Helsinki - Karkkila - Forssa - Loimaa - Turku - Uusikaupunki.
Se oli kaukainen haave. Täysmatkan triathlonin (3,8 km uinti, 180 km pyöräily ja 42,2 km juoksu) eli ironman suorittaminen tuntui täysin tavoittamattomalta. 

Olin kyllä käynyt toisinaan uimassa muutaman kilometrin, pyöräillyt pitkiä matkoja ja juossut maratoneja sekä tehnyt yhden puolimatkan, mutta ironman eli kaikki nuo peräkkäin tuntui utooppiselta ja täysin saavuttamattomalta. 

Sitten löysin syksyllä 2022 Helsinki Triathlon seuran ja hurahdin harjoitteluun. Huomasin, että nautin harjoittelusta suunnattomasti, mutta kilpailu tai tapahtumat eivät voisi vähempää kiinnostaa. Viime kesänä vastoin omia odotuksia tein ensimmäisen töysmatkani (omatoimisesti) juuri alle 50-vuotiaana. 

Tavoitteiden saavuttaminen luo helposti uusia tavoitteita. Odotushorisontti uhkaa karata kauemmaksi. 

Päässäni syntyi ajatus, että olisi kiva olla tehtynä ironman alle viiskymppisejä ja sen lisäksi myös yli viisikymppisenä. Viimeisen vuoden ajan olen harjoitellut vähän kevyemmin, mutta riittävästi ja peruskunto on aika hyvä vuosien harjoittelun myötä. Eilen kesäloman ensimmäisenä päivänä olin taas viime vuoden tapaan uimassa, pyöräillemässä ja juoksemassa. 

Ja se oli siinä! Toinen Käpylä-ironman tehtynä, nyt yli viisikymppisenä. Vaikka harjoittelu itsessään on parasta niin kyllähän tästäkin tulee hyvä olo! Tästä on hyvä aloittaa loma. Hyvää kesää kaikille! 

Mutta mitä seuraavaksi?

Iso kiitos valmentaja @kirsipaivaniemi ja @helsinkitriathlon kun mahdollistatte unelmien tekemisen todeksi ja kiitos kaikille kanssatreenaajille sekä kovasti tsemppiä tuleviin harjoituksiin ja koitoksiin. Nähdää taas treeneissä!

#triathlon #helsinkitriathlon #käpylä
Hyvää kesäpäivänseisausta! Vähän oli kylmät vedet uida, mutta maisemat oli kesäillassa upeita!
Tänään Malmin lentokentällä 80 km pyöräily! 

Tasaista eikä liikennettä vaikka pinta vähän epätasainen. Melkein tekisi mieli alkaa puolustaa tässä vaiheessa kenttää rakentamiselta. Tämähän on loistava treeniympäristö!

#pyöräily #triathlon
Hienoa pyöräkaistaa Laajasalontiellä!
Seuraa minua Instagramissa