24.10.2008: Auto on huono valinta

Takana huippukiva viikko!

Maanantaina vedin tiedotustilaisuutta (http://www.sll.fi/tiedotus/julkaisut/ranska-sulki-uraanikaivoksensa-mita-tekee-suomi) ja suunnittelimme Haaga-Helian kanssa Passaa pakkasen puolesta -kaupunkitapahtumaa.

Tiistaina tehtiin Reilun kaupan kahvitauon maailmanennätys (http://www.reilukauppa.fi/?264&cmsshow=212;news). Kahvin sijaan tosin suosittelen kaikille mielummin teetä. Tee on kymmenen kertaa ekologisempi valinta kuin kahvi.

Keskiviikkona laitettiin liikkeelle kunnallisvaalitiedote (http://www.sll.fi/tiedotus/tiedotteet/liitto/2008/aanestajattalkoisiin). Vastailin Radio Helsingin ja Helsingin Sanomien (http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Luonnonsuojeluliitto+toivoo+%C3%A4%C3%A4nest%C3%A4jien+irrottavan+Helsingin+fossiiliajasta/1135240438595) sekä HBL:n tulevaan ympäristö ja kuluttaminen liitteen haastatteluun. Illalla pidettiin Uudenmaan ympäristönsuojelupiirin hallituksen kokous.

Torstaina osallistuin Lohjalla paikallisen ympäristöyhdistyksen järjestämään kunnallisvaalipaneelikeskusteluun. Pidin tilaisuudessa lyhyen esityksen ilmastokysymyksestä sekä vedin ehdokkaiden paneelikeskustelun. Epähuomiossa menin paikalle tarjotulla autokyydillä. Sitä sainkin katua istuessani ensin ruuhkan keskellä Helsingissä ja sen jälkeen Lohjan päässä. Typerä valinta. Bussi olisi ollut melkein puolet nopeampi ja paljon ekologisempi. Lohjalla oli selvästi kova tahto tehdä ilmastoystävällistä kunnallispolitiikkaa. Nyt jäädään vain innolla odottamaan, kuinka puheet realisoituvat paikalliseen päätöksentekoon.

Perjantaina taas vastailin Kotilääkärilehdelle pesupähkinöistä ja osallistuin oikeusministeriössä sähköisen osallistumisen kuvioihin.

Kunnallisvaalit tulevat. Vielä en ole päättänyt ketä äänestäisin. Loistavia ja toinen toistaan parempia ehdokkaita on tarjolla todella paljon. Pitää yrittää valita joku ilmastoystävällinen ehdokas.

Luonnonsuojeluliitto haastaa äänestäjät päästötalkoisiin
http://www.sll.fi/tiedotus/tiedotteet/liitto/2008/aanestajattalkoisiin

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”
Nyt on aika juhlia, koska tänään siitä tuli totta! Helsinki on hiilivapaa kun Salmisaaren kivihiilivoimala suljettiin. 

Lukemattomat ihmiset ovat vuosia ja vuosikymmeniä tehneet tämän eteen väsymättä töitä. Nöyrä ja iso kiitos teille kaikille. Tiedätte kyllä keitä olette. 💚🌍