Keskiviikko 4.6.2008 – Usko yhteiskuntaan horjuu

Kaksi tapahtumaa.

Ensimmäinen tapahtuma. Tulen tiistai-iltana Vihdistä. Huomaamme Heidin kanssa Helsingin Lasipalatsin edessä ihmisen maassa makaamassa. Menemme paikalle ja toteamme, että hän, sanotaan vaikka Kaj Grön, ei pääse omin voimin ylös eikä pysty kävelemään, koska on loukannut jalkansa.

Soitan hätäkeskukseen ja pyydän paikalle ambulanssia. Sieltä todetaan, että asiasta on tullut jo ilmoitus ja auto on jossain vaiheessa tulossa. Yritän soittaa myös Kaj:n puhelimesta löytyvään muutamaan numeroon. Olemme olleet paikalla noin kymmenen minuuttia. Heidi soittaa hätäkeskukseen ja pyytää paikalle ambulanssia. Sieltä sanotaan, että ambulanssin sijaan poliisi on tulossa paikalle sitten kun ehtii.

Poliisi tulee paikalle kun olemme odottaneet loukkaantuneen Kaj Grönin kanssa noin 25 minuuttia. Aika tuntuu pitkältä kun tarvittaisiin apua. Poliisit haluaisivat ensin puhalluttaa, mutta katsovat pyynnöstämme turvonnutta jalkaa. Kantaessaan Kaj:ta maijaan, poliisit lupaavat viedä hänet Marian päivystykseen katsottavaksi.

Aamulla Kaj:n ystävä soittaa minulle huolissaan takaisin. Selitän tilanteen ja pyydän häntä soittamaan suoraan Kaj:lle tai Marian päivystykseen. Pian hän soittaa minulle uudestaan. Marian päivystyksessä ei ole tietoja kyseisestä henkilöstä eikä Kaj:n puhelin ole päällä.

Toinen tapahtuma. Pyöräilen aamulla töihin. Yritän ylittää kadun suojatietä pitkin Mäkelänkadulla. Autoja virtaa pysähtymättä kolmen kaistan voimin. Laskeudun pyörän selästä ja astun suojatielle. Autot kiitävät edelleen ohi muutaman sentin päästä. Yritän hivuttautua eteenpäin ja seison suojatiellä pyöräni kanssa. Autot väistävät hiukan toisen kaistan puolelle pysähtymättä, koska muuten ajaisivat suoraan ylitseni. Kuljettajat näyttävät vihaisilta. Lopulta joku pysähtyy keskikaistalla ja saa muutkin autot pysähtymään. Kiitän ystävällisyydestä ja jatkan matkaa.

Mitä pitäisi tehdä?

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”
Nyt on aika juhlia, koska tänään siitä tuli totta! Helsinki on hiilivapaa kun Salmisaaren kivihiilivoimala suljettiin. 

Lukemattomat ihmiset ovat vuosia ja vuosikymmeniä tehneet tämän eteen väsymättä töitä. Nöyrä ja iso kiitos teille kaikille. Tiedätte kyllä keitä olette. 💚🌍