Tiistai 4.12.2007 – Tule mukaan ilmastohiihtoon!

Osallistuin päivällä kestävän kehityksen toimikunnan kokoukseen. Itselläni oli kokouksessa peräti pari valmisteltua puheenvuoroa. Ensin esittelin ympäristöjärjestöjen ajatuksia toimikunnan uuden mandaatin ja työohjelman pohjaksi sekä sen jälkeen ympäristö- ja kehitysjärjestöjen kestävän kehityksen aikalaisvisio -hanketta. Kokousmateriaali ja esitykseni löytyvät osoitteesta: http://www.ymparisto.fi/default.asp?node=21833&lan=fi

Alkuillasta piipahdin ilmastotoimintapäivän suunnittelukokoukseen Suomen luonnonsuojeluliitossa.

Lauantaina 8.12. vietetään kansainvälistä ilmastotoimintapäivää. Helsingissä Aleksanterinkadulla hiihdetään tehokkaamman ilmastopolitiikan ja lumisten talvien puolesta. Suomi-neito on menossa mukana, vaikkei se taida muiden perässä pysyäkään. Tule itse hiihtämään tai kirittämään Suomi kärkeen ilmastohiihdossa!

Kokoonnumme Senaatintorilla klo 12.30 ja hiihto starttaa klo 13.00. Hiihtäjille on jonkin verran suksia tarjolla, mutta myös kävellen voi kannustaa Suomi-neitoa samalla ilmapalloja jakaen.

Ilmoittautumiset mielellään osoitteeseen maija.sarpo@sll.fi, mutta spontaanistikin voi paikalle tulla.

Lue Ilmastotoimintapäivän tapahtumista tarkemmin:
http://ilmastopaiva.blogspot.com/

Kansainvälisistä ilmastotapahtumista 8.12.2007:
http://www.globalclimatecampaign.org/

Kansainvälinen ilmastotoimintapäivä 8.12. näkyy myös Suomessa:
http://www.sll.fi/tiedotus/tiedotteet/liitto/2007/kansainvalinen-ilmastotoimintapaiva-8-12-nakyy-myos-suomessa

Suomen luonnonsuojeluliiton toimistolta pyöräilin Tieteiden talolle ja Nuorisotutkimusseuran syyskokoukseen, jossa hyväksyttiin vuoden 2008 toimintasuunnitelma ja budjetti sekä valittiin uusi hallitus. Kokous jatkui pikkujouluillallisella ravintola Nuevossa.

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”