Keskiviikko 24.5.2006

Tarkoituksenamme oli järjestää Uudenmaan ympäristönsuojelupiirin hallituksen kokous Porkkalanniemen kärjessä. Valitettavasti myrskytuuli ja sade pilaavat hyvät retkisuunnitelmat. Tyydymme pitämään kokousta Kirkkonummen kirjastossa. Kyseessä on viimeinen kokous ennen kesätaukoa. Asialistalla on perusasioiden lisäksi muun muassa keskustelua Ekokemin jätteenpolttolaitoksesta. Piiri teki jätteenpolttolaitoksen ympäristöluvasta oman valituksen, koska hankkeella on selviä vaikutuksia myös Uudenmaan alueelle. Lisäksi sovimme muun muassa syksyn kokousaikataulun. Hurjaa kuinka nopeasti syksyn aikataulu ja kalenteri on täyttymässä. Piirin ja liittohallituksen kokoukset syövät yllättävän paljon tyhjää tilaa kalenterista.

Kokouksen jälkeen ihmiset suuntasivat urhoollisesti retkelle Porkkalanniemelle. Meneillään on arktisten lintujen kevätmuutto ja nähtävää olisi paljon. Itse jouduin kuitenkin pinnaamaan retkeltä ja suuntaamaan kohti kotia. Pyöräilen Leppävaarasta kotiin Vallilaan ja kastelen paitani läpimäräksi hiestä. Illan valmistelen seuraavan päivän puheenvuoroja Pirkanmaan sosiaalifoorumia varten.

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”
Nyt on aika juhlia, koska tänään siitä tuli totta! Helsinki on hiilivapaa kun Salmisaaren kivihiilivoimala suljettiin. 

Lukemattomat ihmiset ovat vuosia ja vuosikymmeniä tehneet tämän eteen väsymättä töitä. Nöyrä ja iso kiitos teille kaikille. Tiedätte kyllä keitä olette. 💚🌍