Torstai – Perjantai 9.-10.3.

Loppuviikon aikana (to-pe) olen kaksi päivää työpaikan tavoite- ja kehityspäivillä Gustavelundissa Tuusulanjärven rannalla. Viikon ensimmäinen ja ainoa juoksulenkki sijoittuu torstai illalle, kun muut työkaverit ovat saunomassa. Nautiskelen iltahämärässä Tuusulanjärjven upeista maisemista ja irvistelen naamallani kiristyvää pakkasta.

Kommentoin perjantaina pikaisesti Uudenmaan ympäristönsuojelupiirin logosta syntynyttä keskustelua sekä 8.4. pidettävän kevätkokouksen kutsuluonnosta. Itse saan kutsun ”Aktivistit – Suomalaisten kansalaisliikkeiden tarina” -kirjan julkistamistilaisuuteen, joka pidetään 1.4. Ilmottaudun ilman muuta mukaan. Pääsin aikanaan kommentoimaan jo hiukan etukäteen Petteri Nisulan ja Mikko Metsämäen työstämää kirjaa. Osallistun myös Suomen luonnonsuojeluliiton valtuuston piirissä käytävään keskusteluun valstuuston roolista ja asemasta Liiton sisällä. Kommentoin Maan ystävien Nuorten Osallisuushankkeen raporttiluonnosta, joka on tarkoitus lähettää OPM:lle. Kommentoin myös Globalisaation monet kasvot –hankkeen rahoitushakemusta. Nuorten Akatemian, Maan ystävien, Attacin ja Repun yhteishanke on onnistunut yli odotusten. Edessä on kuitenkin nyt jatkorahoituksen hakeminen. Toivottavasti onnistaa.

Perjantai-ilatana nautimme Annukan kanssa illallista jo kovin tutuksi tulleessa Meze-pointissa. Harmittavaa, että paikka ei keskeisestä sijainnistaan ja herkullisista annoksista huolimatta näytä saavuttavan suurta kansansuosiota. Riitta viestittelee yhdentoista aikaan illalla Brysselistä. Pitäisi saada vielä ydinvoiman vastaisesta Euroopan laajuisesta kampanjasta tiedote suomalaiselle medialle lauantai aamuna. Tiedote löytyy osoitteesta: http://www.maanystavat.fi

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”
Nyt on aika juhlia, koska tänään siitä tuli totta! Helsinki on hiilivapaa kun Salmisaaren kivihiilivoimala suljettiin. 

Lukemattomat ihmiset ovat vuosia ja vuosikymmeniä tehneet tämän eteen väsymättä töitä. Nöyrä ja iso kiitos teille kaikille. Tiedätte kyllä keitä olette. 💚🌍