Toimintakertomus 2012 eli vuosi pähkinänkuoressa

Kiitos kaikille blogin lukijoille vielä kerran vuodesta 2012!

On ollut mukava jakaa arkea kanssanne. Kiitos kaikesta siitä palautteesta ja kannustuksesta, jota olen vuoden aikana saanut sekä onnellista, kohtuullista ja ekologista vuotta 2013 kaikille!

Ohessa oma arjen muistilistani uudelle vuodelle eli viisi asiaa, joita aion vaalia vuonna 2013 – kyseessä on siis sama lista kuin vuosi siten. Ennen uusia kujeita on kuitenkin hyvä palata vielä hetkeksi vuoteen 2012.

Vuonna 2012 omassa elämässäni tapahtui muun muassa seuraavaa:

1. Työt. Olen työskennellyt kolme vuotta Luonto-Liiton pääsihteerinä. Järjestön jäsenmäärä jatkoi kasvuaan, saimme paljon uutta rahoitusta ympäristökasvatustyöhön, teimme historiallisen kansalaisaloitteen turkistarhauksen kieltämiseksi ja tuotimme noin 500 kohteen suojeluesityksen Metsähallitukselle. Kaiken huipuksi metsiensuojelun supersankari Olli Manniselle myönnettiin Luonto-Liiton esityksestä Pohjoismainen ympäristöpalkinto. Lisää järjestön viime vuosien saavutuksia täällä.

2. Luottamustoimet ja toimikunnat. Olen toiminut Suomen luonnonsuojeluliiton valtuuston jäsenenä sekä Allianssin ja Ympäristöareenan hallituksissa. Lisäksi olen istunut Suomen kestävän kehityksen toimikunnassa ja kansalaisyhteiskuntapolitiikan neuvottelukunnassa. Kattava lista sidonnaisuuksistani ja jäsenyyksistäni löytyy täältä.

3. Kunnallisvaalit. Olin syksyllä kunnallisvaaliehdokkaana Helsingissä. Käytin kampanjointiin 326 tuntia aikaa ja noin 9200 euroa (ks. vaalirahailmoitus). Kampanjaa oli tekemässä lisäkseni noin 30 ihmistä. Ääniä kertyi lopulta huimat 1164 ja sillä pääsi valtuutetuksi vuosille 2013-2016. Kampanjan alustava yhteenveto löytyy täältä ja kiitokset vaalituloksen ratkettua täältä. Vaalien jälkeisissä luottamuspaikkaneuvotteluissa minut valittiin ympäristölautakunnan varapuheenjohtajaksi ja Helsingin Energian johtokunnan varapuheenjohtajaksi.

4. Vanhemmuus ja arki. Takana on ensimmäinen kokonainen vuosi isänä.  Olen kirjoittanut kokemuksistamme Ekoisi-blogia, jota on julkaistu myös Vauva-lehden verkkosivuilla. Tähän mennessä kirjoituksia on kertynyt tasan sata. Kesällä oli tarkoitus pitää isäkuukausi, mutta se meni valitettavasti käteen, kun olkaluuni murtui kahdesta kohtaan kaaduttuani polkupyörällä. Joulukuussa tuli tasan kymmenen vuotta täyteen yhdessäoloa puolisoni Annukan kanssa.

5. Presidenttien tapaaminen. Vuoden 2012 tammikuussa osallistuin presidentti Tarja Halosen viimeiseen presidenttifoorumiin, jossa keskustelimme nuorista ja tulevaisuudesta. Joulukuussa joulun alla pääsin luovuttamaan presidentti Sauli Niinistölle seitankinkun ja luomukasviskorin.

6. Kevään kohokohta oli puolisoni väitöstilaisuus. Keväällä kävin myös juoksutestissä. Valitettavasti juoksuharjoitukset ja muukin liikunta jäi käytännössä kuitenkin lähes kolmen kuukauden kesätauolle olkaluun murtuman takia.

7. Kesä. Kesällä vietimme viikon ystävien kanssa Virossa Saarenmaan tuntumassa sijaitsevalla Muhun saarella. Muuten kesä sujui Suomessa ja kotona lomaillen. Ohessa on vielä toukokuun lopussa kirjoittamani kymmenen ajatusta kesälle.

8. Syksyllä ilmastopolitiikkaa ja Talvivaara. Ilmastopolitiikan suhteen kehitys on ollut lähinnä pelottavaa. Ohessa kirjoitukseni Dohan ilmastokokouksen alla ja yhteenveto kokouksesta heti sen jälkeen. Dohan ilmastokokouksen lisäksi syksyä väritti Talvivaaran kaivosalueella sattunut ympäristöonnettomuus. Syksyn ilonaihe oli kuitenkin tiedonjulkistamispalkinto Ihminen ja ympäristö -kirjalle, johon itsekin olen kirjoittanut artikkelin kansalaistoiminnasta.

Tässä vuosi 2012 lukuina (sulkeissa vuosi 2011):
– 71 (69) haastattelua (televisio, radio, lehdet, verkko)
– 63 (93) puhetilaisuutta tai luentoa
– 12 (4) kirjallista lausuntoa
– 25 (38) artikkelia, juttua tai kolumnia lehtiin tai verkkosivuille
– 50 (52) tiedotetta
– 304 (305) blogitekstiä (www.leostranius.fi)
– 436 (386) kokousta
– 42 (30) seminaaria
– 11 (5) tempausta tai mielenosoitusta (järjestäjänä)
– 35 (29) kotimaan tai ulkomaan matkaa
– 1728 km (2287 km) juoksua (147 eri päivänä (201))
– 3641 km (3450) pyöräilyä (247 eri päivänä (263))
– 23 (37) kertaa muuta kuntoilua/liikuntaa

Vuoden 2012 aikana tein yhteensä 1358 (1491) tuntia palkkatöitä ja 1111 (1646) tuntia yhteiskunnallista vapaaehtoistyötä (ml. kunnallisvaalit 326 tuntia) sekä 387 (498) tuntia kuntoilua/liikuntaa.

Lue myös aiempien vuosien yhteenvedot:
– 2011: Toimintakertomus 2011: 11 asiaa – ja vuosi lukuina
– 2010: Vuosi 2010 – Toimintakertomus ja Kiitos!
– 2009: Vuosi 2009 paketissa ja lukuina – Kiitos! (4.1.2010)
– Arjen muistilista vuodelle 2012

 

2 kommenttia artikkeliin ”Toimintakertomus 2012 eli vuosi pähkinänkuoressa”

Kommentointi on suljettu.

Viiankiaapa 💚🌍

Välillä näyttää siltä, että yhä useampi on ymmärtänyt luonnon ja sen monimuotoisuuden merkityksen koko elämän perustana. Sitten välillä vaikuttaa siltä, että tästä ymmärryksestä ei seuraa konkreettista toimintaa ja johtopäätöksiä. 

Yhtenä esimerkkinä tästä skitsofreenisesta toiminnasta on Viiankiaapa. Sodankylässä on noin 10 000 vuotta vanha suo, joka toimii monien uhanalaisten lajien elinympäristönä. Luontoarvoiltaan arvokas suo on suojeltu Natura-ohjelmassa ja soidensuojelualueena. 

Joidenkin mielestä olisi kuitenkin fiksumpaa riskeerata tuo suo ja rakentaa sinne kaivos. Asetelma kääntyy helposti siihen, onko tärkeämpää suojella luontoarvoja vai kaivosyhtiön liiketoimintaa. Itselle valinta on aika selvä. 10 000 vuoden aikana muodostuneet yleiset luontoarvot ovat tärkeämpiä kuin yhden yrityksen taloudellinen voitto ja yksittäinen hanke. Ylisukupolvisten suojeluarvojen yli ei tule kävellä silloin, kun yhdelle yhtiölle iskee mineraalikiima. 

Erityisen ongelmalliseksi tilanteen tekee, että tämä ei ole ainoa tapaus. Jonossa on monia muitakin yrityksiä, jotka hamuavat arvokkaiden ja suojeltujen luontokohteiden luonnonvaroja. On irvokasta, että ympäristöjärjestöjen pitää puolustaa jo useaan kertaan suojeltuja kohteita. 

Mielenosoitus Viiankiaavan puolesta keräsi Helsinkiin noin 3500 mielenosoittajaa. Mielenosoituksen aluksi Greenpeacen Touko Sipiläinen muistutti myös laajemmasta ulottuvuudesta. Suomessa on mineraaleja, joita halutaan ja tarvitaan, täällä on uusiutuvaa energiaa ja viileä ilmasto. Tämä on houkutteleva ympäristö esimerkiksi datakeskuksille. Juuri siksi on tärkeää näyttää, että täällä kunnioitetaan myös luontoarvoja.
Mikä on mielestäsi elämän tarkoitus? 

Huimaa! Tämä taitaa olla ensimmäinen haastattelu ja julkinen ulostulo mun 50-vuotissynttäreistä eli elämän tarkoitus -projektista.

Viisi syytä elää – ympäristövaikuttaja Leo Stranius on kysynyt elämän tarkoitusta jo noin 90 ihmiseltä

”Tässäkö tämä nyt oli?” Leo Stranius mietti täyttäessään viisikymmentä. Hän päätti kysyä itselleen tärkeiltä ihmisiltä heidän suurimmista unelmistaan ja siitä, mitä he haluaisivat vielä elämässään tehdä.
Kolme tuntia tanssia Kaapelitehtaalla! Niin energisoivaa ja voimaannuttavaa. 

Kiitos @orkidea ja @faithlessofficial sekä kaikki Tanssijat!
Tänään oli ilo olla puhumassa Uudenmaan vihreiden kesäpäivillä tehokkaasta ajankäytöstä (eduskuntavaalikampanjassa). 

Mietin, että voisinkohan olla tällä tavalla avuksi myös muille ilmasto-, luonto- ja eläinoikeuksia sekä planetaarista kestävyyttä ajaville ehdokkaille? 

Vinkkaa tai kerro, jos joku hyviä asioita ajava taho kaipaisi ajanhallintaa! 

Kuva: @heidblom
Niin ihanaa ja energisoivaa! 

Yhteensä 3,5 tuntia pelkkää tanssia maailmanluokan tahtiin. Ulkona auringonlasku ja pimenevä syysilta. Jengi vain tanssii ja tanssii. 

Kiitos @cnnctfestival ja @arminvanbuuren
Oulu-Hailuoto on kyllä pyöräilijän unelmareitti. Tasaista ja laadukasta pyörätietä 25 km Hailuodon sillalle asti ja senkin jälkeen hyvää tilaa pyöräillä. Tuossa saa halutessaan ihan tosi hyvän 50-100 km pyörätreenin. Muutenkin Oulu on pelkkää pyöräilijän paratiisia!
Kesäloman aluksi triathlonin täysmatka ja nyt kesäkauden päätteksi puolimatka.

Uinti Mäkelänrinteen uimahallissa sujui hyvin. 1,9 km meni aikaan 37:53. Keskisyke 119. Siitä suihkun, saunan ja pukkarin kautta pyörän selkään. Vaihdossa meni yhteensä 12 minuuttia. Samalla söin banaanin ja join 6 dl vettä ja appelsiinimehua. 

Pyöräilin Helsingissä Raide-Jokerin vartta ja Malmin lentokentällä. 55 km kohdalla söin pari eväsleipää. Pyöräillessä join litran pullon vettä (jossa oli Nosht poretabletti) ja 0,75 litraa urheilujuomaa. Viimeiset 30 kilsaa vaivasi harmillisesti pyöräilijän (vai juoksijan) polvi ja vauhti piti tiputtaa todella minimiin. Pyörään tuhrautui aikaa yhteensä 3h 42min. Keskisyke oli 117. 

Pyörä kotiin, särkylääkettä ja lautasellinen tofu-tomaattipastaa sekä 4 dl vettä. Vaihto meni plörinäksi, koska jäin miettimään, että kannattaako kipeällä polvella lähteä juoksemaan. Syömiseen ja pohdintoihin meni yhteensä 40 minuuttia. 

Juoksin niin rauhallisesti kuin osasin. 14 km kohdalla kävin ostamassa Alepasta jäätelön. Lisäksi söin kolme vauhtikarkkia. Rauhallinen 21,1 km juoksu aikaan 2h 22min. Keskisyke oli 115.
 
Uintia lukuunottamatta ei oikein kulkenut. Tämä oli elämäni seitsemäs puolimatka ja varmasti kaikkien aikojen hitain ja tuskaisin sellainen. Yhteensä aikaa meni vaihtoineen ja taukoineen melkein kahdeksan tuntia.
Lähdin Raide-Jokerin perään Itäkeskuksesta fillarilla. Oulunkylässä oltiin samaan aikaan.
Saariston Rengastie päivässä. Lähtö Uudestakaupungista klo 8.00 aamulla. Pyöräily Taivasalon ja Kustavin kautta Heponiemeen ja siitä lossiin. 

Samalla matkalla oli myös tuttuja! Olipa kiva jakaa osa matkaa ja pisimmät lossimatkat muiden kanssa. Lossia odotellessa ehti myös syödä ja käydä uimassa. Nauvossa vasta klo 17 aikoihin. Sieltä matka jatkui Turun kautta takaisin Uuteenkaupunkiin. 

Lopuksi 50 kilsaa viilenevässä kesäillassa. Auringonlasku ja tasaista meditatiivista polkemista. Ei juurikaan muuta liikennettä. Kuulokkeissa hyvää musiikkia. Lähellä täydellistä. Viimeinen 5 km hiekkatietä metsän syleilyssä.

Liikkeelle klo 8.00 aamulla. Mökillä takaisin klo 23.00. Ajoaika 8 h 41 min. Kilsoja 211,1 ja keskinopeus 24,3 km/h. 

Reitti: Uusikaupunki-Taivassalo-Kustavi-Heponiemi-Iniö-Mossala-Houtskari-Korppoo-Nauvo-Parainen-Kaarina-Turku-Vehmaa-Uusikaupunki.
Seuraa minua Instagramissa