Muuttaisin vain kaksi sanaa

Maamme hallitus käsitteli iltakoulussaan (13.1.) demokratiapoliittista asiakirjaa demokratian edistämiseksi sekä ihmisten osallistumis- ja vaikutusmahdollisuuksien vahvistamiseksi. Asiakirja pitää sisällään 32 toimenpide-esitystä.

Olen ollut itse mukana valmistelemassa asiakirjaa tuottamalla sitä varten oikeusministeriölle yhden taustaselvityksen epämuodollisesta kansalaistoiminnasta sekä istunut mukana ideoimassa ja viilaamassa asiakirjan tekstejä Kansalaisyhteiskuntapolitiikan neuvottelukunnasa ja sen demokratia-työryhmässä. Perjantaina (15.1.) juhlistimme oikeusministeriössä tehtyä työtä sekä kävimme vielä läpi toimenpide-ehdotuksia ja niiden konkreettista toteuttamista.

Täytyy sanoa, että olen yleisesti ottaen lopputulokseen todella tyytyväinen. Oikeusministeriön demokratiayksikkö ja Sari Aalto-Matturi ovat tehneet hienoa työtä! Muuttaisin asiakirjasta oikeastaan vain kaksi sanaa: osallistuminen ja selvitys.

Osallistumisen sijaan meidän tulisi puhua vaikuttamisesta. Ihmiset osallistuvat yleensä siksi, että he voisivat vaikuttaa heitä kiinnostaviin asioihin, eivät siksi, että he voisivat osallistua johonkin prosessiin. Ihmisiä ei siis kiinnosta osallistuminen ”vain” siinä merkityksessä, kun sillä legitimoidaan demokraattista päätöksentekoa. Vaikuttaminen, vaikuttavuus ja vaikutus ovat päivän sanoja!

Selvitysten sijaan pitäisi uskaltaa kokeilla. Hallinnon strategioiden toimenpide-esityksissä piiloudutaan usein selvitysten verhoon. Kuinka monta kertaa olenkaan lukenut, kuinka jokin asia tarvitsee lisäselvityksiä. Pahimmillaan selvitetään mahdollisuutta tehdä esiselvitys mahdollisesta selvityksestä. Kiinnostavampi lähestymistapa olisi rohkeasti kokeilla. Kokeillaan äänestysikärajan laskemista, ruuhkamaksuja ja sähköistä etä-äänestämistä. Annetaan ihmisten äänestää asiasta pienen kokeilujakson jälkeen. Jos kokeilu ei onnistu, palataan vanhaan tai kokeillaan jotain muuta.

Lisäksi jäin miettimään, voisiko Suomessakin hallitusohjelman laittaa
(Hollannin tapaan) lausunnolle ja avoimeen keskusteluun 100 päivän ajaksi sen valmistumisesta. Voisiko hallitusohjelma luonnoksen alistaa vaikka kerran neljässä vuodessa kansanäänestykseen? Voisin kuvitella, että tämä lisäisi ihmisten kiinnostusta yhteiskunnalliseen vaikuttamiseen ja päivän politiikkaan ihan uudella tavalla.

Aamupäivällä (15.1.) osallistuin Allianssin luottamushenkilöiden koulutukseen. Aloitin vuoden alusta Allianssin hallituksen varajäsenenä. Luvassa on kiinnostavat pari vuotta nuorisopoliittista vaikuttamistyötä. Erityisen kiinnostunut olen edistämään äänestysikärajan laskemista ja nuorten vaikutusmahdollisuuksia yhteiskunnalliseen vaikuttamiseen sekä tietysti lasten ja nuorten luontoharrastustoimintaa.

Illalla (15.1.) katsoimme Annukan kanssa Lukas Moodyssonin erinomaisen Mammutti-elokuvan. Laatuviihdettä. Babel-tyyppinen elokuva. Hyvä ajankuva ihmisistä toteuttamassa unelmiaan globaalin maailman pyörityksessä. Tarina kaipauksesta, siitä, että ihmiset eivät opi virheistään ja ongelmat jatkuvat. Kaikesta huolimatta koskettava. Monilta osin realistinen.

Kolme tuntia tanssia Kaapelitehtaalla! Niin energisoivaa ja voimaannuttavaa. 

Kiitos @orkidea ja @faithlessofficial sekä kaikki Tanssijat!
Tänään oli ilo olla puhumassa Uudenmaan vihreiden kesäpäivillä tehokkaasta ajankäytöstä (eduskuntavaalikampanjassa). 

Mietin, että voisinkohan olla tällä tavalla avuksi myös muille ilmasto-, luonto- ja eläinoikeuksia sekä planetaarista kestävyyttä ajaville ehdokkaille? 

Vinkkaa tai kerro, jos joku hyviä asioita ajava taho kaipaisi ajanhallintaa! 

Kuva: @heidblom
Niin ihanaa ja energisoivaa! 

Yhteensä 3,5 tuntia pelkkää tanssia maailmanluokan tahtiin. Ulkona auringonlasku ja pimenevä syysilta. Jengi vain tanssii ja tanssii. 

Kiitos @cnnctfestival ja @arminvanbuuren
Oulu-Hailuoto on kyllä pyöräilijän unelmareitti. Tasaista ja laadukasta pyörätietä 25 km Hailuodon sillalle asti ja senkin jälkeen hyvää tilaa pyöräillä. Tuossa saa halutessaan ihan tosi hyvän 50-100 km pyörätreenin. Muutenkin Oulu on pelkkää pyöräilijän paratiisia!
Kesäloman aluksi triathlonin täysmatka ja nyt kesäkauden päätteksi puolimatka.

Uinti Mäkelänrinteen uimahallissa sujui hyvin. 1,9 km meni aikaan 37:53. Keskisyke 119. Siitä suihkun, saunan ja pukkarin kautta pyörän selkään. Vaihdossa meni yhteensä 12 minuuttia. Samalla söin banaanin ja join 6 dl vettä ja appelsiinimehua. 

Pyöräilin Helsingissä Raide-Jokerin vartta ja Malmin lentokentällä. 55 km kohdalla söin pari eväsleipää. Pyöräillessä join litran pullon vettä (jossa oli Nosht poretabletti) ja 0,75 litraa urheilujuomaa. Viimeiset 30 kilsaa vaivasi harmillisesti pyöräilijän (vai juoksijan) polvi ja vauhti piti tiputtaa todella minimiin. Pyörään tuhrautui aikaa yhteensä 3h 42min. Keskisyke oli 117. 

Pyörä kotiin, särkylääkettä ja lautasellinen tofu-tomaattipastaa sekä 4 dl vettä. Vaihto meni plörinäksi, koska jäin miettimään, että kannattaako kipeällä polvella lähteä juoksemaan. Syömiseen ja pohdintoihin meni yhteensä 40 minuuttia. 

Juoksin niin rauhallisesti kuin osasin. 14 km kohdalla kävin ostamassa Alepasta jäätelön. Lisäksi söin kolme vauhtikarkkia. Rauhallinen 21,1 km juoksu aikaan 2h 22min. Keskisyke oli 115.
 
Uintia lukuunottamatta ei oikein kulkenut. Tämä oli elämäni seitsemäs puolimatka ja varmasti kaikkien aikojen hitain ja tuskaisin sellainen. Yhteensä aikaa meni vaihtoineen ja taukoineen melkein kahdeksan tuntia.
Lähdin Raide-Jokerin perään Itäkeskuksesta fillarilla. Oulunkylässä oltiin samaan aikaan.
Saariston Rengastie päivässä. Lähtö Uudestakaupungista klo 8.00 aamulla. Pyöräily Taivasalon ja Kustavin kautta Heponiemeen ja siitä lossiin. 

Samalla matkalla oli myös tuttuja! Olipa kiva jakaa osa matkaa ja pisimmät lossimatkat muiden kanssa. Lossia odotellessa ehti myös syödä ja käydä uimassa. Nauvossa vasta klo 17 aikoihin. Sieltä matka jatkui Turun kautta takaisin Uuteenkaupunkiin. 

Lopuksi 50 kilsaa viilenevässä kesäillassa. Auringonlasku ja tasaista meditatiivista polkemista. Ei juurikaan muuta liikennettä. Kuulokkeissa hyvää musiikkia. Lähellä täydellistä. Viimeinen 5 km hiekkatietä metsän syleilyssä.

Liikkeelle klo 8.00 aamulla. Mökillä takaisin klo 23.00. Ajoaika 8 h 41 min. Kilsoja 211,1 ja keskinopeus 24,3 km/h. 

Reitti: Uusikaupunki-Taivassalo-Kustavi-Heponiemi-Iniö-Mossala-Houtskari-Korppoo-Nauvo-Parainen-Kaarina-Turku-Vehmaa-Uusikaupunki.
Se on siinä! Tänään juoksulenkin yhteydessä havainnot harmaapäätikasta, metsäkirvisestä ja ruisrääkästä. 

Nyt olisi pinnoja 100/100!
Kuinka monta viikkoa sinulla on elämää ehkä vielä jäljellä ja oletko tekemässä niitä asioita, joita oikeasti haluat ja pidät arvokkaina?

Pitäisikö minun tehdä enemmän?

Outi Isotalus (Kirkko ja kaupunki) kävi haastattelemassa  101 onnen päivää -kirjani teemoista, mutta keskustelu laajeni kaikkeen muuhunkin.

Keskustelimme ajan rajallisuudesta, ympäristöstä ja ihmisen paikasta osana luonnon monimuotoisuutta, merkityksellisestä elämästä, kuolemasta, arjesta ja siitä, miksi yritän käyttää aikani niin kuin käytän.

”Itse koen, että kaikki se, mitä olen saanut elämältä, on harvoin omaa ansiota. Ajattelen, että se on hyvää tuuria, yhteiskunnallisten rakenteiden tukemaa ja toisten ihmisten tarjoamaa apua. Kukaan ei selviä täällä yksin.”

Linkki koko juttuun biossa.
Seuraa minua Instagramissa