Ekoisi: Sormiruokailu – osa III (mukana video)

Olemme harjoitelleet vauvan kanssa puolen vuoden iästä lähtien sormiruokailua, koska sen hyvät puolet ovat niin ilmeisiä.

Valitettavasti homma ei ole onnistunut ihan niin hyvin kuin olisimme toivoneet.

Vauva on kyllä kiinnostunut ruuasta, ottaa sitä käsiinsä ja maistelee. Viime aikoina vauva on jopa oppinut syömään lusikallakin.

Valitettavasti sisään menevät määrät ovat olleet kuitenkin niin pieniä, että olemme päätyneet syöttäneet esimerkiksi aamu- ja iltapuurot sekä välillä soseita.

Vauva on onneksi kasvanut ja lihonut sekä pysynyt kasvukäyrän yläpuolella, joten sen suhteen ei ole tarvinnut olla huolissaan. Kohta 11 kuukauden ikäisen vauvan tärkein ravinto on edelleen kuitenkin rintamaito ja hyvä niin.

Oheisessa videossa vauva sormiruokailee pastaa tofu-tomaattikastikkeen kera.

Kannattaa lukea myös nämä:
– Sormiruokailu kannattaa: Kuvat ensimmäisistä sessioista
– Sormiruokailua: Osa II

Edelliset Ekoisi-kirjoitukset löytyvät täältä.

5 kommenttia artikkeliin ”Ekoisi: Sormiruokailu – osa III (mukana video)”

  1. Meillä Valokki saa osan ruuasta lusikalla ja osan sormin. Kun hän on nälkäinen, ruokaa kyllä uppoaa. Kun massu on täynnä tai hän on kyllästynyt yhteen ruokalajiin, hän paiskoo tofunpaloja lattialle. Silloin vaihdetaan tarjottavaa, annetaan vaikka leivänpala, tai lopetetaan syöminen. Runsas maidonjuonti varmaan tekee sen, ettei ole niin kova nälkä. Me juuri lopettelemme imetystä, kun Valokki lähestyy 1v1kk ikää, ja ruuan menekki on noussut selvästi.

    Lusikkaruokailukin on ihan luonnollista, sillä aikaisemmin pikkulapsia oli tapana ruokkia pureskelemalla ruoka suussa ja antamalla se lasta varten pöydänreunalle. Myös suutelu on samaa perua: annetaan ruokaa suusta suuhun. Hammaspöpöt ja sen sellaiset eivät olleet silloin vielä huolenaiheena. Äitini sanoo nähneensä vielä joskus 1950-luvulla pikkulasten ruokintaa aikuisten suun kautta pöydänreunalta.

  2. Paranemisia (ruoan pilkkomis- ja syöttö)kädelle(kin) edelleen!

    Mielestäni tuosta lusikalla syöttämisen mukanaolosta ei tarvitse olla sen stressaantuneempi kuin vaippojen käytöstä vvv:n apuna – tai pulloruokinnasta imetyksen tukena…Syöttäminenkin on kommunikaatiota. Tuskin kukaan aikuinenkaan söisi kaikkia ruokalajeja ihan pelkästään jo mukavuuden vuoksi vain sormin, kuten juuri puuroja, marjakeittoja, soseita tai jogurtteja yms.

    Ja kuten olette huomanneet, ympäristöään hienosti tarkkaileva lapsi tarttuu oma-aloitteisestikin lusikkaan jo alle vuoden ikäisenä.

    Jännä juttu muuten, että vaikka jo kolmevuotias nuorimmaiseni osaa ihan hyvin syödä omin käsin ja lusikalla/haarukalla, tuntuu hänestä välillä silti aikuisen avustama syöminen varsinkin väsyneenä erityiseltä hellyydenosoitukselta, kuin ”imettämiseltä”. Luonto-ohjelmissakin usein kiinnostavinta on se, miten eläimet hankkivat ravintoa poikasilleen tai syöttävät niitä…

    Hieman ohi aiheen, mutta uskomatonta, miten pienen lapsen syöttämiseen on keksitty melkoisia turhakkeita, kuten erityiset syöttölusikat, ihmemukit jne.

  3. Aika harva kai sormiruokailua tekee niin ”oikeaoppisesti”, ettei koskaan vauvaa syöttäisi. Mutta se perusajatus: lapsi päättää itse, mitä ja kuinka paljon syö, on silti hyvä. Loppuviimeksi vain lapsi itse tietää, onko hänellä nälkä sekä miltä ruoka maistuu ja tuntuu suussa. Esimerkiksi usein ensimmäinen merkki allergiasta on se, että lapsi kieltäytyy jonkin ruoka-aineen syömisestä.

  4. Kiva nähdä ja lukea toisten kokemuksista kun me ollaan vasta pari-kolme viikkoa kokeiltu sormiruokailua nyt puolivuotiaan vauvamme kanssa, hän on tosi innokas maistelemaan, mutta toistaiseksi tosi pieni määrä menee vatsaan saakka. Miten tuo videossa näkyvä tarjotin pysyy paikallaan, onko se kiinnitetty jotenkin vai onko vauva vaan oppinut olemaan työntämättä sitä?

Kommentointi on suljettu.

Viiankiaapa 💚🌍

Välillä näyttää siltä, että yhä useampi on ymmärtänyt luonnon ja sen monimuotoisuuden merkityksen koko elämän perustana. Sitten välillä vaikuttaa siltä, että tästä ymmärryksestä ei seuraa konkreettista toimintaa ja johtopäätöksiä. 

Yhtenä esimerkkinä tästä skitsofreenisesta toiminnasta on Viiankiaapa. Sodankylässä on noin 10 000 vuotta vanha suo, joka toimii monien uhanalaisten lajien elinympäristönä. Luontoarvoiltaan arvokas suo on suojeltu Natura-ohjelmassa ja soidensuojelualueena. 

Joidenkin mielestä olisi kuitenkin fiksumpaa riskeerata tuo suo ja rakentaa sinne kaivos. Asetelma kääntyy helposti siihen, onko tärkeämpää suojella luontoarvoja vai kaivosyhtiön liiketoimintaa. Itselle valinta on aika selvä. 10 000 vuoden aikana muodostuneet yleiset luontoarvot ovat tärkeämpiä kuin yhden yrityksen taloudellinen voitto ja yksittäinen hanke. Ylisukupolvisten suojeluarvojen yli ei tule kävellä silloin, kun yhdelle yhtiölle iskee mineraalikiima. 

Erityisen ongelmalliseksi tilanteen tekee, että tämä ei ole ainoa tapaus. Jonossa on monia muitakin yrityksiä, jotka hamuavat arvokkaiden ja suojeltujen luontokohteiden luonnonvaroja. On irvokasta, että ympäristöjärjestöjen pitää puolustaa jo useaan kertaan suojeltuja kohteita. 

Mielenosoitus Viiankiaavan puolesta keräsi Helsinkiin noin 3500 mielenosoittajaa. Mielenosoituksen aluksi Greenpeacen Touko Sipiläinen muistutti myös laajemmasta ulottuvuudesta. Suomessa on mineraaleja, joita halutaan ja tarvitaan, täällä on uusiutuvaa energiaa ja viileä ilmasto. Tämä on houkutteleva ympäristö esimerkiksi datakeskuksille. Juuri siksi on tärkeää näyttää, että täällä kunnioitetaan myös luontoarvoja.
Mikä on mielestäsi elämän tarkoitus? 

Huimaa! Tämä taitaa olla ensimmäinen haastattelu ja julkinen ulostulo mun 50-vuotissynttäreistä eli elämän tarkoitus -projektista.

Viisi syytä elää – ympäristövaikuttaja Leo Stranius on kysynyt elämän tarkoitusta jo noin 90 ihmiseltä

”Tässäkö tämä nyt oli?” Leo Stranius mietti täyttäessään viisikymmentä. Hän päätti kysyä itselleen tärkeiltä ihmisiltä heidän suurimmista unelmistaan ja siitä, mitä he haluaisivat vielä elämässään tehdä.
Kolme tuntia tanssia Kaapelitehtaalla! Niin energisoivaa ja voimaannuttavaa. 

Kiitos @orkidea ja @faithlessofficial sekä kaikki Tanssijat!
Tänään oli ilo olla puhumassa Uudenmaan vihreiden kesäpäivillä tehokkaasta ajankäytöstä (eduskuntavaalikampanjassa). 

Mietin, että voisinkohan olla tällä tavalla avuksi myös muille ilmasto-, luonto- ja eläinoikeuksia sekä planetaarista kestävyyttä ajaville ehdokkaille? 

Vinkkaa tai kerro, jos joku hyviä asioita ajava taho kaipaisi ajanhallintaa! 

Kuva: @heidblom
Niin ihanaa ja energisoivaa! 

Yhteensä 3,5 tuntia pelkkää tanssia maailmanluokan tahtiin. Ulkona auringonlasku ja pimenevä syysilta. Jengi vain tanssii ja tanssii. 

Kiitos @cnnctfestival ja @arminvanbuuren
Oulu-Hailuoto on kyllä pyöräilijän unelmareitti. Tasaista ja laadukasta pyörätietä 25 km Hailuodon sillalle asti ja senkin jälkeen hyvää tilaa pyöräillä. Tuossa saa halutessaan ihan tosi hyvän 50-100 km pyörätreenin. Muutenkin Oulu on pelkkää pyöräilijän paratiisia!
Kesäloman aluksi triathlonin täysmatka ja nyt kesäkauden päätteksi puolimatka.

Uinti Mäkelänrinteen uimahallissa sujui hyvin. 1,9 km meni aikaan 37:53. Keskisyke 119. Siitä suihkun, saunan ja pukkarin kautta pyörän selkään. Vaihdossa meni yhteensä 12 minuuttia. Samalla söin banaanin ja join 6 dl vettä ja appelsiinimehua. 

Pyöräilin Helsingissä Raide-Jokerin vartta ja Malmin lentokentällä. 55 km kohdalla söin pari eväsleipää. Pyöräillessä join litran pullon vettä (jossa oli Nosht poretabletti) ja 0,75 litraa urheilujuomaa. Viimeiset 30 kilsaa vaivasi harmillisesti pyöräilijän (vai juoksijan) polvi ja vauhti piti tiputtaa todella minimiin. Pyörään tuhrautui aikaa yhteensä 3h 42min. Keskisyke oli 117. 

Pyörä kotiin, särkylääkettä ja lautasellinen tofu-tomaattipastaa sekä 4 dl vettä. Vaihto meni plörinäksi, koska jäin miettimään, että kannattaako kipeällä polvella lähteä juoksemaan. Syömiseen ja pohdintoihin meni yhteensä 40 minuuttia. 

Juoksin niin rauhallisesti kuin osasin. 14 km kohdalla kävin ostamassa Alepasta jäätelön. Lisäksi söin kolme vauhtikarkkia. Rauhallinen 21,1 km juoksu aikaan 2h 22min. Keskisyke oli 115.
 
Uintia lukuunottamatta ei oikein kulkenut. Tämä oli elämäni seitsemäs puolimatka ja varmasti kaikkien aikojen hitain ja tuskaisin sellainen. Yhteensä aikaa meni vaihtoineen ja taukoineen melkein kahdeksan tuntia.
Lähdin Raide-Jokerin perään Itäkeskuksesta fillarilla. Oulunkylässä oltiin samaan aikaan.
Saariston Rengastie päivässä. Lähtö Uudestakaupungista klo 8.00 aamulla. Pyöräily Taivasalon ja Kustavin kautta Heponiemeen ja siitä lossiin. 

Samalla matkalla oli myös tuttuja! Olipa kiva jakaa osa matkaa ja pisimmät lossimatkat muiden kanssa. Lossia odotellessa ehti myös syödä ja käydä uimassa. Nauvossa vasta klo 17 aikoihin. Sieltä matka jatkui Turun kautta takaisin Uuteenkaupunkiin. 

Lopuksi 50 kilsaa viilenevässä kesäillassa. Auringonlasku ja tasaista meditatiivista polkemista. Ei juurikaan muuta liikennettä. Kuulokkeissa hyvää musiikkia. Lähellä täydellistä. Viimeinen 5 km hiekkatietä metsän syleilyssä.

Liikkeelle klo 8.00 aamulla. Mökillä takaisin klo 23.00. Ajoaika 8 h 41 min. Kilsoja 211,1 ja keskinopeus 24,3 km/h. 

Reitti: Uusikaupunki-Taivassalo-Kustavi-Heponiemi-Iniö-Mossala-Houtskari-Korppoo-Nauvo-Parainen-Kaarina-Turku-Vehmaa-Uusikaupunki.
Seuraa minua Instagramissa