William Ury ja Myönteinen ei

Luin hiljattain William Uryn kirjan Myönteinen ei. Suosittelen teosta lämpimästi kaikille, jotka painivat lukemattomien erilaisten pyyntöjen ja odotusten keskellä.

Aika usein haasteena meille monelle on se, että emme osaa sanoa ei. Tämä voi johtua monestakin eri syystä: Meillä on heikko itsetunto ja haluamme miellyttää muita, olemme liian velvollisuuden tuntoisia, emme uskalla kieltäytyä toisen pyynnöstä tai yksinkertaisesti emme tiedä, mitä haluamme tehdä ja teemme vain sitä, mitä muut meiltä pyytävät.

Miten sitten vastata kysymykseen ei – tavalla, että kaikille jää siitä hyvä mieli?

1. Mieti mille sanot kyllä. Ensin pitää tietää, mikä itselle on tärkeää ja merkityksellistä – ja sanoa kaikelle tälle kyllä. Jos sanot kyllä johonkin satunnaiseen pyyntöön, tulet sanoneeksi samalla ei jollekin tärkeämmälle asiallesi. Pahimmillaan joudut tinkimään asioista, jotka ovat kaikkein tärkeimpiä (esim. oma terveys, läheiset ihmissuhteet) tehdäksesi lupaamiasi asioita heikosti, koska sinulla ei oikeasti olisi ollut aikaa tehdä niitä.

2. Ei näyttää voimasi. Sano selkeästi ei. Toinen arvostaa usein enemmän suoraa vastausta kuin päättämättömyyttä, vitkuttelua tai hölynpölyä. Asiasta voi kieltäytyä monella tapaa. Tässä muutama yleinen fraasi, johon voi vedota:

– Minulla on periaate
– Minulla on muita suunnitelmia tai olen lupautunut muualle
– Ei juuri nyt
– Kieltäydyn mielummin kun teen huonoa jälkeä

3. Sano lopuksi vielä kyllä. Kunnioita kysyjää. Ennen kuin voi todella kunnioittaa toista, on kunnioitettava itseään. Toinen huomioi sinut paremmin, jos sinä huomioit hänet ensin. Kun sanot ei pyynnölle tai käytökselle, sano samalla kyllä toisen persoonalle. Rakenna toiselle myös silta, jota pitkin hän voi vetäytyä tilanteesta menettämättä kasvojaan vaikka torjutkin hänen pyyntönsä.

Myönteinen ei voi olla yksinkertaisimmillaan seuraava lyhyt vastaus johonkin uuteen työtehtävään, jota sinulta kysytään:

”Kiitos kutsusta! Mukava kuulla hienosta työstänne! Perhesyiden takia en voi tässä vaiheessa ottaa uusia työtehtäviä vastaan. Kiitos kun ajattelitte minua. Uskon, että tuosta tulee hieno juttu.”

William Ury kirjoittaa upeasti:

”Kun sanot toiselle myönteisesti ei, annat itsellesi lahjan. Luot aikaa ja tilaa sille, mitä haluat. Suojelet sitä, mitä arvostat.”

Näin helppoa se käytännössä on!

Kannattaa tutustua myös viime vuoden kirjoitussarjoihini:
Askelia tyytyväiseen elämään
Hyvä johtaminen

Yksi kommentti artikkeliin ”William Ury ja Myönteinen ei”

Kommentointi on suljettu.

Kirjasuositus: Ossi Nyman: Alkuhuuto

Jostain selittämättömästä syystä olen tykännyt Nymanin romaanien karuttomasta kuvailusta paljon. Alkuhuuto on näistä romaaneista kuitenkin ehjin ja paras. Suorastaan huikea. 

Toivo on 46-vuotiaana bussinkuljettajana valmis eläkkeelle. Marjut istuu lähikaupan kassalla ja hakee iloa elämään salasuhteista. Faith on suomeen kotoutunut maahanmuuttokriittinen maahanmuuttaja. 

Kolme elämää, jotka kiinnittyvät vahvasti toisiinsa. 

Upea kuvaus suomalaisesta mielenmaisemasta ja keskiluokkaisuuden reunalla elämisen arjesta. Tavallisuuden kaipuusta.

Häiritsevää on vain ajan hengen mukainen ajallinen epäsymmetrisyys ja absurdi loppuratkaisu. Ja ehkä juuri tämä häiritsevyys tekee kirjasta lopulta täydellisen. 

#kirjat #kirjagram #ossinyman #alkuhuuto @ossijanyman @teoskustantamo
#kilpisjärvi #tromso #narvik #luleå #haaparanta #tornio #lofoten #norway #sweden #finland
Ranskan ympäriajon videopätkiä katsellessa huomasin, että ammattipyöräilijä Tadej Pogacarilla oli pyörässä aina Hulk-tarra antamassa tsemppiä polkemiseen. 

Sain itsekin omaan pyörään nyt lapselta Leo-leijona-tarran. Saa nähdä nousevatko keskinopeudet.
Voiko Lofooteille matkustaa Helsingistä maatapitkin ilman autoa? Tietysti voi. Tehtiin 13-vuotiaan lapsen kanssa kahdestaan autovapaa maatapitkin matka. 

Pohjoisen kaarros Jäämerelle ja Lofooteille kulki seuraavasti: Helsinki-Rovaniemi-Kilpisjärvi-Tromsa-Narvik-Svolvaer-Narvik-Luleå-Haaparanta/Tornio-Kemi-Helsinki. 

Reissun päästöt olivat yhteensä noin 213 kgCO2e, joka vastaa noin 1568 km autolla ajoa. Lentämällä paikan päälle olisi jäänyt moni hieno paikka näkemättä ja kokematta ja päästöt olisivat olleet yli tuplasti enemmän eli noin 565 kgCO2e. 

Lue matkapäiväkirja, reitti ja arviot päästöistä sekä lopuksi yhteenveto ja pohdinnat mahdollisista muista vaihtoehdoista osoitteesta www.leostranius.fi

Pahoittelut verkkosivujen pitkästä tekstistä, mutta ehkä tästä voi olla iloa ja hyötyä jollekin, joka suunnittelee vastaavaa matkaa. 

#norja #lofootit #lappi
Saana 

#saana #saanatunturi #kilpisjärvi
Kilpisjärvi ja Saanan huippu. Seuraavaksi kohti Norjaa.
Nyt en ole ”vain” triathlonisti vaan lisäksi myös kulttuuritriathlonisti! Olenhan suorittanut todestettavasti Lieksan kulttuuritriathlonin yhdessä lasten kanssa. 

Ensimmäisenä lajina oli kirjasto, toisena kulttuurikeskus ja lopuksi vielä Pielisen museo. 

Hieno konsepti Lieksan kaupungilta!

Hommaan kuului mulla bonuksena myös 100 km pyöräily Joensuusta Lieksaan ja uiminen Lieksanjoessa. Kulttuurikohteiden vaihdot mentiin juoksujalkaa, että ehdittiin vielä junalle ja illaksi takaisin Joensuuhun. 

#lieksa #kulttuuritriathlon #triathlon
Turun linja-autoasemalla polkupyörätarvikkeiden automaatti! Milloin näitä tulisi Helsinkiin? Tai muualle?
Eilen 12 tuntia meditointia, tänään melkein 12 tuntia pyöräilyä: Helsinki - Karkkila - Forssa - Loimaa - Turku - Uusikaupunki.
Tämä oli hieno! Kiitos @terike.haapoja