Välillä vähän relammin – cooperin testissä 3000 metriä

Keskiviikkona otin rennosti. Nukuin ilman kelloa ja lueskelin aamulla sängyssä Matti Rämön Rengasrikkoja Saharassa -kirjaa. Kaikesta löysäilystä huolimatta olin liikkeellä jo ennen aamuyhdeksää hakemassa mattoa pesulasta.

Turha kuitenkaan kuvitella pääsevänsä arjesta irti silloin kun muut touhuavat. Päivän mittaan kävin läpi sähköposteja ja vastailin puhelimeen sekä kirjoittelin ajatuksia tulevaisuuden hyvinvointiyhteiskunnasta. Illaksi painuin Suomen luonnonsuojeluliiton toimistolle asentamaan uutta tietokonettani (Fujitsu-Siemens LifeBook P8020)

Torstaina kävimme Annukan kanssa juoksemassa Cooperin testin Oulunkylän urheilupuistossa. Pari ekaa ratakierrosta meni yli 3200 metrin vauhtia, mutta sitten aloin jostain syystä säästelemään kun tavoitteena oli 3000-3200 metrin juoksu. Ajattelin, että kiristän vauhtia lopussa, mutta tulikin kiire päästä edes tuohon 3000 metriin. Keskisyke juoksun aikana oli 180. Annukka meni hienosti yli 2500 m (eli erinomainen kunto Annukallakin, vaikka lenkkeily on selvästi vähäisempää kuin allekirjoittaneella).

Suihkun ja lounaan jälkeen kävimme pesemässä pyörät huoltoaseman itsepalvelupesulassa Sörnäisten rantatiellä. Siitä matka jatkui Herttoniemeen hakemaan Annukan huuto.netistä löytämää moko-lipastoa. Kaiken kaikkiaan pyöräilykilometreja tuli päivän mittaan 25 km. Illalla relailimme.

PS. Toivottavasti metsäteollisuus tajuaisi pian oman parhaansa ja pistäisi investoinnit sellun keiton ja paperin valmistamisen sijaan esimerkiksi puurakentamiseen ja bioenergiaan.

– SLL:n ilmastoblogi: Maksakaa muut veroja, me ei haluta, kertoo Metsäteollisuus
– Greenpeacen blogi: Aika entinen ei koskaan enää palaa, paitsi metsäteollisuuden unelmissa

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”
Nyt on aika juhlia, koska tänään siitä tuli totta! Helsinki on hiilivapaa kun Salmisaaren kivihiilivoimala suljettiin. 

Lukemattomat ihmiset ovat vuosia ja vuosikymmeniä tehneet tämän eteen väsymättä töitä. Nöyrä ja iso kiitos teille kaikille. Tiedätte kyllä keitä olette. 💚🌍