Ban Ki-moon, Kaapin paikka, TEM ja Hyvinkää

Olin aamulla Kalastajatorpalla tapaamassa YK:n pääsihteeri Ban Ki-moonia. Puheenvuoroni löytyy täältä, YK-liiton juttu aiheesta täältä ja Helsingin Sanomien tekemä uutinen täältä: YK:n pääsihteerin ilmastolausunnot pettymys luonnonsuojeluliitolle. Kalastajatorpalla annoin haastatteluja Helsingin Sanomien lisäksi mm. Nelosen uutisille ja Almamedialle.

Ban Ki-moonin puheenvuoro ja vastaukset kysymyksiin olivat jokseenkin laimeita verrattuna YK-liiton puheenjohtaja Jutta Urpilaisen avaukseen ilmastopolitiikan tärkeydestä ja viherelvytyksestä. On kuitenkin hienoa, että YK:n pääsihteerin agendalla ilmastopolitiikka on yksi kaikkein tärkeimmistä kysymyksistä tänä päivänä. Ainoaksi konkreettisesti saldoksi tapaamisesta jäi kaikesta huolimatta Ban Ki-moonin jakama Seal the deal -kampanjamerkki.

Päivällä YLE Radio 1 lähetti Kaapin paikka -ohjelman, jossa keskustelimme Annukan kanssa häiden järjestämisestä. Ohjelma on kuunneltavissa täältä. Puhuin lähetyksessä heteronormatiivisuutta ja monoamorian hegemoniaa murtaakseni mm. kumppanista ja vegaaniseksuaalisuudesta.

Iltapäivällä istuin työ- ja elinkeinoministeriössä EU:n energia- ja euratom -jaoston kokouksessa. Asialistalla olivat mm ydinturvadirektiivin neuvottelutilanne, EU:n energiatehokkuuspaketin energiamerkintä ja rakennusten energiatehokkuusdirektiivi sekä autorenkaiden energiatehokkuus.

Illaksi suuntasin Uudenmaan ympäristönsuojelupiirin piirihallituksen kokoukseen Hyvinkäälle. Junamatkalla annoin vielä pitkän haastattelun Itä-Savon sanomille ja Länsi-Savolle kansainvälisesti ilmastopolitiikasta.

Uudenmaan ympäristönsuojelupiirin kokousta pidimme luontokoulu Pikkutikassa. Samalla reissulla oli myös mahdollisuus vierailla hienoilla perinnemaisemakohteilla. Kiitos Yrjö Ala-Paavolalle hienoista järjestelyistä ja vieraanvaraisuudesta!

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”
Nyt on aika juhlia, koska tänään siitä tuli totta! Helsinki on hiilivapaa kun Salmisaaren kivihiilivoimala suljettiin. 

Lukemattomat ihmiset ovat vuosia ja vuosikymmeniä tehneet tämän eteen väsymättä töitä. Nöyrä ja iso kiitos teille kaikille. Tiedätte kyllä keitä olette. 💚🌍