Maanantai 23.6.2008 – Korholan ilmastopolitiikka: turve uusiutuvaksi

Euroopan parlamentin ympäristövaliokunnassa (ENVI) käsiteltiin komission ilmasto- ja energiapaketin uusiutuvien energialähteiden lisäystä koskevaa RES-direktiiviä ja siihen tehtyjä muutosehdotuksia. Oli surullisen huvittavaa lukea suomalaisten europarlamentaarikkojen Eija Riitta Korholan sekä Henrik Laxin ja Kyösti Virrankosken esityksistä turpeen sisällyttämiseksi uusiutuviin energialähteisiin.

Varmuuden vuoksi lähetin kaikille ympäristövaliokunnan jäsenille ja varajäsenille SLL:n ja WWF:n tekemän turve-infon. Materiaali löytyy täältä: http://www.sll.fi/tiedostot/leo/Turve/The%20truth%20about%20peat%20diesel.pdf

Ympäristövaliokunnan kokousaikataulu ja aineisto taas löytyy täältä:
http://www.europarl.europa.eu/meetdocs/2004_2009/organes/envi/envi_meetinglist.htm

Ympäristövaliokunta äänestää lopullisesti lisäyksistä RES-direktiiviin osalta ma 7.7. Vastaavasti teollisuusvaliokunnan (ITRE) äänestys on ke 16.7. ja EP:n plenary-käsittely näillä näkymin syyskuun lopussa. Lienee päivän selvää, että suomalaisten turveintoilut saavat tylyn vastaanoton.

Juhannus on onnellisesti takana. Vietimme viikonlopun ihanien ystävien kanssa Houtskarissa. Samalla tuli hiukan pyöräiltyäkin. Paljon relailua, keskusteluja, saunomista, nukkumista ja lukemista. Nyt on rentoutunut ja rauhallinen olo.

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”
Nyt on aika juhlia, koska tänään siitä tuli totta! Helsinki on hiilivapaa kun Salmisaaren kivihiilivoimala suljettiin. 

Lukemattomat ihmiset ovat vuosia ja vuosikymmeniä tehneet tämän eteen väsymättä töitä. Nöyrä ja iso kiitos teille kaikille. Tiedätte kyllä keitä olette. 💚🌍