Maanantai 13.8.2007

Suomen luonnonsuojeluliiton Uudenmaan ympäristönsuojelupiirin työtalousvaliokunta kokoontui ensimmäisen kerran kesälomien jälkeen. Asialistalla oli talouskatsauksen lisäksi muun muassa ympäristöasiantuntijan palkkaaminen syksyksi ja keskustelu mahdollisista toimenpiteistä ja tiedotteesta 20.8. alkavan sorsanmetsästyksen suhteen.

Mikäli ammut sorsia tai syöt vaikkapa lihaa, suosittelen Ajatusten Rekolanojan blogissa joskus alkukesästä ollutta rise against – ready to fall (uncut) videota: http://youtube.com/watch?v=dScutbJpHoA. Ei heikkohermoisille.

Illalla sähköpostini oli mennyt sekaisin ja jouduin kamppailemaan sen kanssa saadakseni pelastetuksi edes jotain. Lisäksi olen huomannut jääneeni ainakin jossain määrin koukkuun facebookin (http://www.facebook) kaltaisten sovellusten kanssa. Sähköpostit ja blogi ovat so last season kamaa. Kiinnostavaa.

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”
Nyt on aika juhlia, koska tänään siitä tuli totta! Helsinki on hiilivapaa kun Salmisaaren kivihiilivoimala suljettiin. 

Lukemattomat ihmiset ovat vuosia ja vuosikymmeniä tehneet tämän eteen väsymättä töitä. Nöyrä ja iso kiitos teille kaikille. Tiedätte kyllä keitä olette. 💚🌍