Viikko 38, 18.-24.9.2006

Suomen luonnonsuojeluliitto, Luonto-Liitto ja Maan ystävät luovuttivat Autottoman päivän kunniaksi joukkoliikenteen matkakortit ministeri Eero Heinäluomalle, viihdetaiteilija Antti Tuiskulle sekä Itä-Lapin yrittäjänaisten puheenjohtajalle Päivi Vallelle. Valitettavasti ainakaan STT:n tekemä uutinen ei huomannut julkistukseen liittyvää kritiikkiä esimerkiksi Heinäluomaa ja Tuiskua kohtaan:

”Lippu luovutetaan ministeri Heinäluomalle tärkeästä avauksesta, jonka hän teki öljyriippuvuuden lopettamisesta. Valitettavasti hallitus on toistaiseksi kunnostautunut lähinnä leikkaamalla joukkoliikenteen määrärahoja. ”Nyt olisi aika ottaa taloudelliset ohjauskeinot, kuten ruuhkamaksut, käyttöön”, järjestöt huomauttavat.”

”Viihdetaiteilija Tuisku saa lahjakortin vähäpäästöisen hybridiauton valinnasta. Järjestöt haluavat matkakortilla muistuttaa, että joukkoliikenteen käyttö on kuitenkin yksityisautoilua ylivoimaisesti kestävämpi vaihtoehto.”

Koko tiedote löytyy osoitteesta: http://www.sll.fi/tiedotus/tiedotteet/liitto/2006/joukkoliikenneliput

Smash ASEM –kansalaistarkkailijaryhmän keskustelutilaisuus järjestettiin keskiviikkona (20.9.) Taidehallin klubilla. Mukana keskustelussa olivat Thomas Wallgren, Ville Hoikkala, Sampo Villanen, Tapani Ruokanen, Tommi Hoikkala sekä kansanedustajat Annika Lapintie (vas), Rosa Meriläinen (vihr) ja Kimmo Tiilikainen (kesk). Keskustelu oli onnistunut ja tila on tupaten täynnä. Toisaalta monet argumentit alkavat selvästi kyllääntymään ja omalta osalta saturaatiopiste on saavutettu jo kauan sitten. Myöhemmin loppuviikosta Aamulehti julkisti Taloustutkimuksella teettämänsä tutkimuksen, jonka mukaan vain 68 prosenttia suomalaisista piti poliisin toimintaa hyvänä Smash ASEM –mielenosoituksen yhteydessä. Usko suomalaiseen poliisiin on selvästi heikentynyt tapahtumien myötä.

Keskiviikkona (20.9.) järjestettiin myös Suomen luonnonsuojeluliiton sisäisen keskustelutilaisuuden jätteenpolttokysymyksistä. Tapetilla oli erityisesti Riihimäen Ekokemin jätteenpolttolaitoshanke, jonka ympäristöluvasta Uudenmaan ympäristönsuojelupiiri ja Luonnonsuojeluliitto ovat valittaneet siitä huolimatta, että paikallinen luonnonsuojeluyhdistys on ollut valittamista vastaan. Lisää luonnonsuojeluliiton jätepolitiikasta löytyy osoitteesta: http://www.sll.fi/toiminta/kestava/jatteet

Samassa yhteydessä pidettiin myös Uudenmaan ympäristönsuojelupiirin hallituksen kokous. Saimme hoidettua syyskokousvelvollisuudet, kuten toimintasuunniteman ja talousarvion hyväksymisen yhdistyksen kokoukselle.

Keskiviikko illan päätteeksi pyöräilin vielä Helsigin keskustaan ja Klaus Kurkeen, jossa vietettiin Eurooppalaisten vihreiden jatko-bileitä. Oli kiva nähdä Brysselin tuttuja, Terhiä, Ulriikkaa ja Annea. Samalla ehdin vaihtaa kuulumiset myös Markuksen, Tapion ja Heidin kanssa. Onnistunut illanvietto!

Torstai-iltana olin puhumassa työväenopiston kurssilla otsikolla: ”Onko taistelu ympäristötuhoa vastaan jo hävitty, vai onko jotain tehtävissä”. Mainio asetelma. Valitettavasti minulla ei ollut aikaa valmistella kunnon esitystä, joten lähdin sessioon aika tyhjän päältä. Kurssilaiset olivat kuitenkin erityisen aktiivisia ja keskustelu oli mukavan avartavaa. Kiitos Tytti Kotilaiselle hyvän kurssin järjestämisestä!

Perjantaina (22.9.) vietettiin kansainvälistä Autotonta päivää (ks. http://www.autotonpaiva.fi, http://www.maanystavat.fi/autoton). Osallistuin itse iltapäivällä järjestettyyn Criticall Mass –polkupyörämielenosoitukseen, jossa kiertelimme polkupyörillä noin 13 kilometrin reitin Helsingin keskustan alueella. Mukana oli kaiken kaikkiaan lähes 100 polkupyöräilijää. Lisätietoja: http://www.maanystavat.fi/tiedotus_artikkeli.php?aid=795&kid=0.

Lauantaina (23.9.) osallistuimme Annukan kanssa Dodon järjestämään Megapolis2021 –seminaariin Vahan juhlasalissa (http://www.megapolis2021.org/). Kyseessä oli ympäristöongelmat ratkaistaan kaupungeissa –hankkeen päätapahtuma. Olen ollut elämäni aikana niin monissa seminaareissa, että lähdin paikalle hiukan velvollisuudentunnosta ja toisaalta mahdollisuudesta moikata monia tuttuja. Olin kuitenkin positiivisesti yllättynyt, sillä seminaari oli teknisesti ja visuaalisesti erinomaisesti onnistunut. Myös sisältö tarjosi monia kiinnostavia, jopa innostavia näkemyksiä. Paljon kiitosta saaneen Anna Kortelaisen esitelmä, jossa kulutus palautettiin sukupuoleen ja seksuaaliseen käyttäytymiseen, oli mielestäni kuitenkin liian yksinkertaistava näkemys. Sen sijaan mieltä kiihotti esimerkiksi käsite ”askeettinen hedonismi” ja Pekka Haaviston esille nostama ”tulevaisuustilaus”.

Seminaarin jälkeen jäin pohtimaan sitä, että postmoderni ympäristötoiminta täytyy olla mukavaa ja helppoa, jossa ei syyllistetä ketään (ekologinen postmodernisaatio). Tämän myötä ympäristöliike ei ole valmis haastamaan kulttuuriamme ja vallitsevia ajattelutapojamme. Kulutus saa, ja sen pitää, olla mukavaa – kunhan se on vain ekologista. Liian notkea näkemys minulle. Tarvitaan lisää fundamentaalisuutta.

Kiitos lauantain osalta myös Merille ja Laurille erinomaisten juhlien järjestämisestä aktivistikeskus Kånalassa. Samoin kiitos Marialle ihanista syntymäpäiväjuhlista! Kahdet juhlat ja suuri määrä innostavia ja kiinnostavia keskusteluja hyvän ruuan kera. Siinä ainekset onnistuneille juhlille. Sunnuntaina Henrik ja Salla kävivät kylässä Käpylässä. Viikonloppuna onnistuimme kaatamaan ja hajoittamaan myös ison seinäpeilimme, joka teki pahan jälken lautalattiaan. Onneksi se on vain materiaa.

Jätä kommentti

Ilahduttavaa, että meidän lyhennetyn työviikon kokeilu on herättänyt myös julkista keskustelua! Toivottavasti moni muukin organisaatio lähtee kokeilemaan lyhennettyä työviikkoa täydellä palkalla. 

Olisi tietysti kiinnostavaa kuulla millä muilla tavoin ihmisten hyvinvointia voisi vahvistaa työelämässä.

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011002179.html
Viikon takainen juoksutesti tuntui niin kivalta, että tänään piti uteliaisuutta ottaa uudestaan. Kiitos @helsinkitriathlon ja @kirsipaivaniemi 

Ensin tämän päivän ajat ja sulkeissa viikon takaiset ajat. Sykkeet olivat +/- pari lyöntiä samalla tasolla. 

-5 km pk-juoksu 26:44 (27:01)
-2 km vk-juoksu 8:51 (8:29)
-1 km all out 3:54 (3:56)

(Huom. Viikossa kehitystä ei luonnollisesti tapahdu vauhdeissa suuntaan tai toiseen. Lähinnä oli kiva nähdä miten päivän kunto vaikuttaa testituloksiin ja näkyykö eroa kovan ja kevyen treeniviikon päätteeksi. Viikko sitten takana oli siis kevyt viikko ja nyt kova viikko.
Kokeilen joka kuukausi jotain uutta tapaa tai asiaa. 

Viime joulukuussa ystävä vinkkasi, että teen sijaan voi juoda myös pelkkää lämmintä/kuumaa vettä. Näin tehdään paikoin esim Kiinassa ja Itä-Aasian maissa. Päätin kokeilla tätä tammikuun ajan ja huomasin, että toden totta. Eihän sitä teetä tarvitse tässä mihinkään. 

Muutos oli yllättävän helppo, vaikka olen juonut koko aikuisikäni teetä. Tosin ainakin yksi hairahdus kuukauden aikana tapahtui. Vanhasta tottumuksesta otin Yle Radio 1:n lähetyksessä ollessani kupin teetä enkä viitsinyt jättää juomatta. Lisäksi kuukauden aikana tuli juotua ainakin muutaman kerran kuumaa mehua. Kahvia en juo muutenkaan. 

Seuraavaksi kohti helmikuun kokeilua, joka on se, että en pidä puhelinta aamuisin tai iltaisin lainkaan makuuhuoneessa.
Mitä jos viikonloppu todella alkaisi perjantaina? Päätimme kokeilla Third Rockissa lyhennettyä työviikkoa täydellä palkalla puolen vuoden ajan.

Hyvinvointi parani ja tehokkuus kasvoi, mutta hiukan yllättäen kaikkein eniten lyhennetty työviikko on parantanut taloudellista tulosta.

Jatkamme lyhennettyä työviikkoa toistaiseksi, ja kannustamme muitakin kokeilemaan.

Hiukan tarkempaa tietoa kokeilumme taustoista ja tuloksista löytyy verkkosivuiltamme: .
https://thirdrock.fi/mita-tapahtui-kun-paatimme-kokeilla-lyhennettya-tyoviikkoa/
Millaisen työelämän jätämme tuleville sukupolville? ”Nykyisin odotukset ovat työpaikoilla todella kovat, koko ajan pitäisi kyetä kehitykseen ja muutokseen. Tätä kautta määrittelemme ison joukon ihmisiä työelämän ulkopuolelle”, sanovat Työvuorossa-podcastissa asiantuntija Maiju Lehto ja toimitusjohtaja Leo Stranius. 

https://www.rinnekodit.fi/ajankohtaista/uusi-podcast-rakentaa-kestavampaa-tyoelamaa/
Tänään oli ohjelmassa juoksutesti:
-20 min alkuverra
-5 km pk-juoksu (27:01)
-2 km anakynnys (8:29)
-1 km all out (3:56)
-20 min loppuverra
Virallinen kutsu mun kirjajulkkareihin!

Leo Straniuksen 1,5 astetta parempi arki -kirjan julkistustilaisuus

Tervetuloa keskustakirjasto Oodiin kuuntelemaan keskustelua uutuuskirjasta 1,5 astetta parempi arki – Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnelliseksi (Gummerus).

Paikalla teoksesta kertoo kirjan kirjoittanut tietokirjailija, vaikuttaja ja vastuullisuusasiantuntijayrityksen Third Rockin toimitusjohtaja Leo Stranius. Hänen kanssaan ilmastoystävällisemmästä elämästä ja kirjan teemoista keskustelevat D-mat Oy:n toimitusjohtaja ja Ilmastopalapelin kehittäjä Michael Letternmeier, Sitran johtava asiantuntija Sari Laine ja The Activist Agency viestintätoimiston perustajaosakas Niklas Kaskeala. Keskustelun vetää Pauliina Pietilä Gummerukselta. 

Milloin? 7.2. klo 16-17
Missä: Helsingin Keskustakirjasto Oodi, Saarikoski-matto
Tilaisuus on kaikille avoin. Tervetuloa! 
Tapahtuman järjestävät Gummerus ja Leo Stranius.

https://helmet.finna.fi/FeedContent/LinkedEvents?id=helsinki:agkhhiyx4q
Tänään hyvää ja kevyttä pyörätreeniä vajaa pari tuntia. Eilen tunti hyötypyöräilyä, 1,5 tunnin kuntopiiri ja 1,5 tunnin uintitreeni. Aamuisin tietty venyttelyä ja seitsemän minuutin lihaskuntotreeni. Huomenna sitten juoksua! 

#triathlon @helsinkitriathlon
Tänään oli kiva päättää työviikko Helsingin tanssiopistolla @rauhatati kanssa! 🎉🔥
Tänään Sari Valton vieraana upean Elli Aaltosen kanssa keskustelemassa Yle Radio 1:n ohjelmassa Keskusteluja ihmisyydestä. Pääsimme pohtimaan 101 onnen päivää kirjani pohjalta elämän tarkoitusta, arvoja ja ajankäyttöä. 

”Jos tietäisit kuolevasi kolmen kuukauden päästä, miten käyttäisit viimeiset elonpäiväsi? Tekisitkö muutoksia ajankäyttöösi? Miten erottaa olennainen epäolennaisesta?”

https://areena.yle.fi/podcastit/1-72760580
Jippii! Tänään ilmestyi vihdoin mun uusi kirja 1,5 astetta parempi arki. Teos löytyy ääni- ja ekirjapalveluista sekä toki myös perinteisenä painettuna versiona kirjakaupoista tai kustantajan verkkokaupasta. 

Kirja kuvaa niitä valintoja, joita meidän on ilmastokriisin aikakaudella Suomen kaltaisissa yhteiskunnissa tehtävä. Iloinen uutinen on, että ilmastoystävällinen arki tekee planeetan ohella ennen kaikkea hyvää myös meille itsellemme!

#parempiarki #kirjat #kirjagram @gummeruskustannus
Revontulet! #koli
Ukko-Kolilla! #koli #ukkokoli
Rauhaa ja hyvää uutta vuotta kaikille! 

Mennyt vuosi onkin ollut aikamoinen. Teimme Third Rockissa noin sadalle yritykselle tai organisaatiolle noin 180 projektia. Palkkasimme seitsemän uutta asiantuntijaa ja liikevaihto kasvoi noin 50 % edellisestä vuodesta.

Omassa elämässä vuosi 2024 oli kaikkien aikojen paras liikuntavuosi. Kesäloman aluksi tein omatoimisen triathlonin täysmatkan, jota varten oli harjoiteltu koko alkuvuosi. Loppukesästä tein vielä pari puolimatkaa ja syksyllä 50-vuotissynttäripäivönä 50 km juoksun. Lisäksi vuoden aikana juoksin 12 puolimaratonia. Kuntoilua kertyi yhteensä 840 tuntia, keskimäärin noin 16 tuntia viikossa. 

Alkuvuonna ilmestyi 101 onnen päivää kirja ja joulun alla posti toi kotiin uuden kirjani 1,5 astetta parempi arki, joka ilmestyy heti tammikuun alussa 2025. Uusi ilmastoteos on viides kirjani. 

50-vuotissyntymäpäiväjuhlien järjestämisen sijaan päätin, että käyn seuraavan vuoden ajan joka viikko lounaalla ystävieni kanssa keskustelemaan elämän tarkoituksesta.

Kuntapolitiikan luottamustehtäviä varavaltuutetun lisäksi on ollut HSY:n ja Uudenmaan liiton hallituksissa sekä Uudenmaan liiton maakunnan yhteistyöryhmässä. Lisäksi olen saanut tehdä hiukan vapaaehtoistyötä eläinten oikeuksien puolesta Animalian hallituksessa. Kirsi Vuorisen kanssa olemme tehneet vuoden aikana yhteensä 21 jaksoa kestävyysmuutos-podcastia. 

Kaiken kaikkiaan vuoden aikana kertyi 929 kokousta ja 67 kotimaan matkapäivää. Ei yhtään laiva- tai lentomatkaa. Yhteensä 208 luettua tai kuunneltua kirjaa. Lisäksi lahjoitimme puolison kanssa vuoden aikana 9065 euroa eli noin kahdeksan prosenttia nettotuloistamme hyväntekeväisyyteen. Päivittäiset Duolingo-harjoitukset ruotsin ja espanjan osalta vaihtuivat nuottien harjoittelemiseen. Duolingo-harjoituksen tein jokapäivä ja putki on jatkunut nyt 1688 päivää. 

Kaiken kaikkiaan tämä on ollut henkilökohtaisesti erinomainen vuosi kun ei ole ollut kiire mihinkään ja on saanut tehdä juuri niitä asioita, joita on halunnutkin tehdä. Vuoden vaihteen saan olla Kolilla perheen ja ystävien kanssa.