Viikonloppu 11.-13.1.2008 – Uusi squat!

Perjantaina jatkoin tutkimussuunnitelman työstöä sekä talonvaltausjulkaisuun tulevien artikkeleiden lukemista. Iltapäivällä kävin Ny Tidin toimittajan haastattelussa. Tekeillä on juttu aktivismista, jota varten haastatellaan aktivisteja. Illaksi pyöräilimme Annukan kanssa Konalaan Theon, Tatun, Veeran ja Heikin järjestämiin juhliin.

Lauantaina nautiskelimme Annukan kanssa pitkästä aamusta ja kävimme lounaalla Silvopleessä. Tämän jälkeen seurasin Reclaim the City –tapahtumaa. Talonvaltausliikehdintä on voimissaan. Lähes sadan hengen mielenosoittajajoukko marssi vallatulle talolle Helsingin Hervantaan. Lisätietoja uudesta valtauksesta löytyy osoitteessa: http://www.valtaus.org. Meno oli kaikin puolin erinomaista ja tapahtuma sujui rauhallisissa merkeissä.

Sunnuntaina oli vuorossa kirjoitushommia. Kävin läpi edelleen joitakin talonvaltausjulkaisuun tulevia artikkeleita, luin ja kirjoittelin sähköposteja sekä kirjoittelin Luonnonsuojelija-lehteen Norpan ylä-femma ja Luonnonsuojelija 2028 –palstat sekä vastauksen minulle tulleisiin mielipidekirjoituksiin liittyen lihatuotteiden boikottiin Luonnonsuojeluliitossa.

Sunnuntaina kävin myös läpi ja kommentoin Kansalaisyhteiskuntapolitiikan neuvottelukunnan kansalaisyhteiskunnan tila ja osallisuus -työryhmän esitystä neuvottelukunnan toimintasuunnitelmaksi. Iltapäivällä kävimme Annukan kanssa kävelyllä ja poikkeisimme myös Hermannin vallatulla talolla viemässä paikalle kahvinkeittimen ja makuualustan. Eniten siellä kaivattaisiin kuitenkin tällä hetkellä astioita.

Viikon suorituksista. Viikon aikana tein tutkimustyötä 44,5 tuntia. Yhteiskunnallista vaikuttamista ja järjestötyötä kertyi 29,5 tuntia. Omasta kunnostani pidin huolta käymällä neljä kertaa juoksemassa (40 km) ja pyöräilemällä 74,5 km – yhteensä kuntoilua noin 7,5 tuntia. Toiminnalliseksi hyötysuhteeksi (kun kuuden tunnin vuorokausittainen nukkuminen otetaan pois) muodostui näin 64,68 prosenttia.

Mikä on mielestäsi elämän tarkoitus? 

Huimaa! Tämä taitaa olla ensimmäinen haastattelu ja julkinen ulostulo mun 50-vuotissynttäreistä eli elämän tarkoitus -projektista.

Viisi syytä elää – ympäristövaikuttaja Leo Stranius on kysynyt elämän tarkoitusta jo noin 90 ihmiseltä

”Tässäkö tämä nyt oli?” Leo Stranius mietti täyttäessään viisikymmentä. Hän päätti kysyä itselleen tärkeiltä ihmisiltä heidän suurimmista unelmistaan ja siitä, mitä he haluaisivat vielä elämässään tehdä.
Kolme tuntia tanssia Kaapelitehtaalla! Niin energisoivaa ja voimaannuttavaa. 

Kiitos @orkidea ja @faithlessofficial sekä kaikki Tanssijat!
Tänään oli ilo olla puhumassa Uudenmaan vihreiden kesäpäivillä tehokkaasta ajankäytöstä (eduskuntavaalikampanjassa). 

Mietin, että voisinkohan olla tällä tavalla avuksi myös muille ilmasto-, luonto- ja eläinoikeuksia sekä planetaarista kestävyyttä ajaville ehdokkaille? 

Vinkkaa tai kerro, jos joku hyviä asioita ajava taho kaipaisi ajanhallintaa! 

Kuva: @heidblom
Niin ihanaa ja energisoivaa! 

Yhteensä 3,5 tuntia pelkkää tanssia maailmanluokan tahtiin. Ulkona auringonlasku ja pimenevä syysilta. Jengi vain tanssii ja tanssii. 

Kiitos @cnnctfestival ja @arminvanbuuren
Oulu-Hailuoto on kyllä pyöräilijän unelmareitti. Tasaista ja laadukasta pyörätietä 25 km Hailuodon sillalle asti ja senkin jälkeen hyvää tilaa pyöräillä. Tuossa saa halutessaan ihan tosi hyvän 50-100 km pyörätreenin. Muutenkin Oulu on pelkkää pyöräilijän paratiisia!
Kesäloman aluksi triathlonin täysmatka ja nyt kesäkauden päätteksi puolimatka.

Uinti Mäkelänrinteen uimahallissa sujui hyvin. 1,9 km meni aikaan 37:53. Keskisyke 119. Siitä suihkun, saunan ja pukkarin kautta pyörän selkään. Vaihdossa meni yhteensä 12 minuuttia. Samalla söin banaanin ja join 6 dl vettä ja appelsiinimehua. 

Pyöräilin Helsingissä Raide-Jokerin vartta ja Malmin lentokentällä. 55 km kohdalla söin pari eväsleipää. Pyöräillessä join litran pullon vettä (jossa oli Nosht poretabletti) ja 0,75 litraa urheilujuomaa. Viimeiset 30 kilsaa vaivasi harmillisesti pyöräilijän (vai juoksijan) polvi ja vauhti piti tiputtaa todella minimiin. Pyörään tuhrautui aikaa yhteensä 3h 42min. Keskisyke oli 117. 

Pyörä kotiin, särkylääkettä ja lautasellinen tofu-tomaattipastaa sekä 4 dl vettä. Vaihto meni plörinäksi, koska jäin miettimään, että kannattaako kipeällä polvella lähteä juoksemaan. Syömiseen ja pohdintoihin meni yhteensä 40 minuuttia. 

Juoksin niin rauhallisesti kuin osasin. 14 km kohdalla kävin ostamassa Alepasta jäätelön. Lisäksi söin kolme vauhtikarkkia. Rauhallinen 21,1 km juoksu aikaan 2h 22min. Keskisyke oli 115.
 
Uintia lukuunottamatta ei oikein kulkenut. Tämä oli elämäni seitsemäs puolimatka ja varmasti kaikkien aikojen hitain ja tuskaisin sellainen. Yhteensä aikaa meni vaihtoineen ja taukoineen melkein kahdeksan tuntia.
Lähdin Raide-Jokerin perään Itäkeskuksesta fillarilla. Oulunkylässä oltiin samaan aikaan.
Saariston Rengastie päivässä. Lähtö Uudestakaupungista klo 8.00 aamulla. Pyöräily Taivasalon ja Kustavin kautta Heponiemeen ja siitä lossiin. 

Samalla matkalla oli myös tuttuja! Olipa kiva jakaa osa matkaa ja pisimmät lossimatkat muiden kanssa. Lossia odotellessa ehti myös syödä ja käydä uimassa. Nauvossa vasta klo 17 aikoihin. Sieltä matka jatkui Turun kautta takaisin Uuteenkaupunkiin. 

Lopuksi 50 kilsaa viilenevässä kesäillassa. Auringonlasku ja tasaista meditatiivista polkemista. Ei juurikaan muuta liikennettä. Kuulokkeissa hyvää musiikkia. Lähellä täydellistä. Viimeinen 5 km hiekkatietä metsän syleilyssä.

Liikkeelle klo 8.00 aamulla. Mökillä takaisin klo 23.00. Ajoaika 8 h 41 min. Kilsoja 211,1 ja keskinopeus 24,3 km/h. 

Reitti: Uusikaupunki-Taivassalo-Kustavi-Heponiemi-Iniö-Mossala-Houtskari-Korppoo-Nauvo-Parainen-Kaarina-Turku-Vehmaa-Uusikaupunki.
Seuraa minua Instagramissa