Askelia tyytyväiseen elämään – Osa 9

Tyytyväisellä ihmisella arvot, tavat ja uskomukset ovat kohdallaan.

1. Arvot määrittelevät pitkälle sen millaiset asiat ihminen asettaa tärkeysjärjestykseen. Arvot helpottavat valintoja. Tyytyväisen ihmisen tärkeimmät arvot ovat terveys, läheisten ihmisten ja ystävien huomioiminen, antaminen ja jakaminen. Arvot ohjaavat tapoja.

DSCN12422. Tavat toimivat polkuna tyytyväiseen elämään. Jos toistat jotain asiaa tarpeeksi monta kertaa, siitä tulee tapa riippumatta siitä, millaiset ovat tämän tavat seuraukset. Mitä parempia tapoja itselleen hankkii, sitä tyytyväisemmäksi elämä muodostuu. Tyytyväinen elämä on omien elämäntapojen serurausta, ei olosuhteiden tuomia sattumia.

3. Uskomukset antavat inspiraatiota ja energiaa. Rajoittavia uskomuksia saattavat olla esimerkiksi se, että sinulla on aikaa liian vähän. Tämän myötä koet, että sinulla on aina liian kiire. Tyytyväinen ihminen uskoo, että aikaa on aina riittävästi kaikkein tärkeimmille asioille ja huomaa tekevänsä sensaatiomaisen hienoja juttuja innostuneena ilman kokemusta kiireestä.

Tyytyväinen ihminen valmistautuu jokaiseen päiväänsä hyvin ja kysyy iltaisin, kuinka toteutti arvojaan tai hyveitään kuluneena päivänä. Tyytyväinen ihminen arvioi päivittäin sitä, mistä on kiitollinen ja mitä on oppinut.

* * *

Tässä kirjoitussarjassa hahmottelen askelmerkkejä tyytyväisen ja hyvään elämään. Näitä ovat mm. positiivisen ajattelun voima, säännöllinen vierailu epämukavuusalueella, pitkitetty tarpeentyydytys, henkisen ja fyysisen kunnon ylläpitäminen, rohkeus, rakkaus, energia ja innostus sekä muiden palvelu ja monet muut jutut.

Ajatukset eivät ole suinkaaan omiani, vaan lainattu suoraan muilta sekä kirjoitettu ja sanottu eri yhteyksissä varmasti lukemattomia kertoja. Haluan kuitenkin välittää mielestäni parhaimpia käytäntöjä edelleen eteenpäin.

Kirjoitussarjan edellinen osa on luettavissa täältä: https://leostranius.fi/?p=1512

3 kommenttia artikkeliin ”Askelia tyytyväiseen elämään – Osa 9”

  1. Nyt on tainnut mennä tyytyväisyys ja itsetyytyväisyys vähän sekaisin eräältä.

Kommentointi on suljettu.

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”
Nyt on aika juhlia, koska tänään siitä tuli totta! Helsinki on hiilivapaa kun Salmisaaren kivihiilivoimala suljettiin. 

Lukemattomat ihmiset ovat vuosia ja vuosikymmeniä tehneet tämän eteen väsymättä töitä. Nöyrä ja iso kiitos teille kaikille. Tiedätte kyllä keitä olette. 💚🌍