Järjestelypäivä Luonto-Liiton toimistolla: Kuvat ja viisi pikavinkkiä

Pidimme keskiviikkona (2.11.) Luonto-Liiton toimistolla järjestelypäivän.

Käytännössä pistimme yleisiä paikkoja ja omia huoneita kuntoon sekä laitoimme kierrätykseen tarpeettomaksi käynyttä tavaraa.

Tavaraa kertyikin reilusti. Viereisen kuvan lisäksi papereita ja vanhoja julkaisuja päätyi paperinkeräykseen laatikkokaupalla ja muuta roinaa roskikseen neljän jätesäkin verran. Nyt on tehty hyvä pohjatyö joulusiivousta varten.

Tässä vielä viisi pikavinkkiä järjestelypäivän järjestäjälle:


1. Kutsu. Sovi järjestelypäivän ajankohta henkilöstön kanssa hyvissä ajoin ja varmista, että kaikki tulevat paikalle.
2. Aloituskokous. Pidä järjestelypäivän aluksi aloituskokous, jossa käydään läpi tarvittavat tehtävät ja työnjako.
3. Lopetuskokous. Pidä järjestelypäivän päätteeksi lopetuskokous, jossa käydään läpi, mitä saatiin aikaiseksi.
4. Tarjoilut ja kannustus. Älä unohda tarjoiluja ja ihmisten kannustamista!
5. Jälkihoito. Varmista etukäteen, miten kierrätykseen menevä tavara saadaan kuljetettua oikeaan paikkaan.

Alla lisäksi kuvia järjestelypäivän annista.

Yksi hämmästyttävämpiä löytöjä oli jouluvaloilla varustettu/teipattu pandahylje.

Myös vanhentunutta teknologiaa oli kertynyt nurkkiin. Piirtoheitintä on toki käytetty vielä viime aikoina banderollien tekoon, mutta Mac-tietokoneen käyttö on jäänyt vähemmälle.

Lopuksi oli aika juhlia rankkaa työtä. Sami järjesteli meidän kaikkien iloksi reilun kaupan luomu installaation eli hymynaaman. Takana taululla nähtävissä myös järjestelypäivän aikataulu ja työnjako.



Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”